Kaleidoszkóp Olvasástanítás Főzés

Az idősebb óvodáskorú gyermekek szociális és érzelmi fejlődéséről szóló lecke összefoglalói. Az idősebb óvodáskorú gyermekek érzelmi szférájának fejlesztéséről szóló lecke összefoglalója "Érzelmek és érzések Lecke az idősebb csoportnak az érzelmi nevelésről

Önkormányzati költségvetési óvoda oktatási intézmény Óvoda 16. sz. Szmolenszk "Annushka"

Tanulság érzelmi fejlődés gyermekek

idősebb csoport óvodás kor:

« Utazás az országba "Érzelmek" "

Jelölés: Megelőző rendezvény óvodáskorú diákokkal

a legmagasabb képesítési kategória oktatáspszichológusa

Magyarázó jegyzet

Téma : Utazás az "Érzelmek" országába

Cél: Fejlődés érzelmi szféra idősebb óvodások

Feladatok:

    Erősítse az érzelmek, érzelmi állapotok felismerésének és kifejezésének képességét az arckifejezésekben;

    A tanulók egészségének megőrzése pszicho-gimnasztika és relaxáció révén;

    Barátságos és egyenlő kapcsolatot alakítson ki társai között;

    Az óvodások önszabályozásának fejlesztése zenei kompozíciók hallgatása révén;

    Kényelmes pszichológiai mikroklíma létrehozása a csoportban, vidám és örömteli hangulat.

A csoport összetétele: a résztvevők életkora: 5-6 évesek, a gyermekek száma a csoportban: 6-8 fő.
Az óra időtartama és következetessége : 25 perc, önálló leckeként és az idősebb óvodások érzelmi-akarati szférájának fejlesztését célzó munkarendszerben egyaránt használható.

Az óra anyaga: "Varázslabda", emoji piktogramok és fényképek: félelem, öröm, harag stb., Mágneses tábla vagy képernyő kivetítővel és laptoppal, kis emberek-érzelmek, rajzpapír, ceruzák, gyermekszékek a gyermekek számának megfelelően , mosolygós képek.

A leckében használt technológiák: zenei kíséret: múzsák. F. Chopin "Boldogság", zene. E. Grieg „A törpék felvonulása” vagy „A hegyi király barlangjában”, stb., Az egészségmegőrző technológia elemei: homokkal való játék, pszicho-gimnasztika, IKT-technológiák.

Módszertani technikák: beszélgetés, különböző érzések csoportos megbeszélése; kérdések gyerekeknek; érzelmi állapotok ikonjai; vizsgálat; bemutatása; magyarázat; gyermekek gyakorlati tevékenységei.

Az óra menete:

Üdv. "Varázslabda".

- Helló srácok. Örülök, hogy látlak!

A pszichológus átadja a cérnagolyót a gyermeknek, feltekeri az ujjára a cérnát, és szeretettel szólítja a mellette ülő gyereket a nevén, vagy kimondja a "varázslatos udvarias szót", majd átadja a labdát egy másik gyermeknek stb.

- Srácok, ma útra kelünk veletek. És melyik országba megyünk, majd elmondod, miután elolvastam neked a verset.

A vadállatoknak vannak érzéseik
Halakban, madarakban és emberekben.
Kétségtelenül mindenkire hatással van
Hangulatban vagyunk.
Ki szórakozik!
Ki szomorú?
Ki félt!
Ki haragszik?
Eloszlat minden kétséget
A hangulat ábécéje.

(a vers rövid megbeszélése, az érzelmek nevének ismétlése).

Hangulatunk függ a tetteinktől, attól, hogy mit teszünk és hogyan. Viszont hangulatunk befolyásolja a körülöttünk lévők hangulatát, és különböző érzelmeket tapasztalnak.

Srácok, tudjátok, milyen érzelmek? (a gyermekek válaszai: például: „meglepetés”, „öröm”, „szomorúság” érzelmek, a „félelem” szintén érzelem, az érzelmek lehetnek pozitívak és negatívak stb.)

Srácok, most kirándulunk az "Érzelmek" országába. Ahhoz, hogy utazhassunk, szállításra van szükségünk. Milyen közlekedési eszközön utazott? Építsünk egy mesés vonatot. Álljanak egymás mögé, vegyék az öv mellett állót. Vonatunk varázsszavak segítségével képes lesz mozogni: csug-csuk, csug-csuk, a vonat teljes sebességgel rohan ... szerencsés megállni, mutasd meg ügyességed ...!

(A gyerekek kiejtik a szavakat, és körben járnak, utánozva a trailereket)

1 megálló. "Öröm Glade ». (hangok hangfelvétel "Boldogság", F. Chopin)

Kit látsz ezen a tisztáson? (Emberi öröm) (dia- vagy kartonember)

Milyen a hangulata?

Gyerekek, mi az öröm? "(gyerekek válaszai)

Például:

"Az öröm az, amikor mindenki boldog, mindenki szórakozik."

„Van egy nagy öröm, és van egy kicsi. Kicsi, ha egy embernek van, és nagy, ha mindenkinek van. ”

"Az öröm az, amikor mindenkinek van ünnepe."

„Az öröm az, amikor senki nem sír. Senki".

"Az öröm az, amikor nincs háború."

"Az öröm az, amikor mindenki egészséges."

„Az öröm én vagyok, mert anyám azt mondja:„ Te vagy az örömöm ”.

- Mit csinál, ha szórakozik? ( gyerekek válaszai.)

Etűd "Ki hogyan örül".

A gyerekek körben állnak. A pszichológus felkéri őket, hogy ábrázolják, mutassák meg szavak nélkül, milyen boldogok, amikor anyjukkal találkoznak, születésnapjukon vendégekkel találkoznak, amikor együtt sétálnak szüleikkel, vagy amikor állatkertbe vagy cirkuszba mennek.

Kifejező mozdulatok: ölelés, mosoly, nevetés, örömkiáltások.

Gyakorlat "Rajzolj érzelmet".

Most képzeljük el, hogy művészek vagyunk, és képet kell festenünk a "Joy" témáról. Vegyen levelet és ceruzát, és hagyja, hogy mindenki úgy rajzolja meg az örömöt, ahogy akarja.

(Ezután a gyerekeket felkérik, hogy üljenek körbe, és meséljenek arról, amit rajzoltak. Ezután a pszichológus a gyerekekkel együtt beragasztja a rajzokat egy nagy papírlapra vagy egy mágneses táblára - kiállítást tartanak (vita, a legeredetibb rajz kiválasztása, válaszok a „Mi az öröm? és a legérdekesebb történetek” kérdésre.

Pszicho-gimnasztika "Örömfolyam". (nyugodt zene szól)

A gyerekek körben ülnek a földön, fogják a kezüket, pihennek.

Srácok,képzeld el lelkileg, hogy egy kedves, vidám patak telepedett meg mindegyikőtökben. A patakban lévő víz tiszta, átlátszó, meleg. A patak nagyon kicsi és nagyon huncut. Nem tud sokáig egy helyen ülni. Játsszunk vele, és gondolatban képzeljük el, milyen tiszta, átlátszó, meleg víz folyik át a kezeden egy barátodhozbarát egy körben.

A gyerekek mentálisan örömöt közvetítenek egymásnak.

2 megálló. "A szomorúság szigete".

Srácok, ki él ezen a szigeten? (Ember-szomorúság)

Nézd ezt a fiút. Milyen az arca ... Mi történt a szájával? Szemöldök? Mi a kifejezés a szemekben? Mi ez az érzelem?(gyerekek válaszai)

- Hogy találtad ki? (arcon, szemen, szemöldök összehúzva, ajkak leengedve)

Srácok, ti ​​is valószínűleg szomorú hangulatban vagytok? Mond(gyermekmesék)

A szigeten nemcsak emberek élhetnek, hanem állatok is. És most azt javaslom, hogy ábrázoljon egy állatot.

A játék "Kedves állat".

Álljon körbe, és fogja meg a kezét. Egy nagy, kedves állat leszünk.(Elkezdődik a nyugodt zene.) Halljuk, hogyan lélegzik. Belégzés - együtt tegyen egy lépést előre. A kilégzés egy lépés hátra. Állatunk nagyon egyenletesen és nyugodtan lélegzik. Most képzeljük el és hallgassuk meg, hogyan dobog a nagy szíve. Kopogás - tegyen egy lépést előre. A kopogás visszalépés.

3 megálló. « A félelem barlangja ".

A barlanghoz értünk.(A pszichológus bekapcsolja a zenét.)

Gyakorlat "Ijesztő hangok". (zene szól. E. Grieg "A törpék menete" vagy "A hegyi király barlangjában")

- Találd ki, milyen hangokat hallunk?(gyerekek válaszai)

- Sok hangot hallunk, amelyek közül néhány ijesztő. Hallgatni fogjuk a hangokat, és kitaláljuk, melyek ijesztőek, ijesztőek, és melyek nyugtatóak vagy örömteliek.(gyerekek megbeszélése)

A hang mindig ijesztő volt? A vonat hangja is ijesztően hangzik számodra, de ha emlékszel a nyaraláson tett vonatútra, ami szórakoztató és érdekes volt, akkor a félelem elmúlik.

Milyen ember él itt. (Férfi - Félelem)

Hogy találtad ki?(gyerekek válaszai)

Játék "Nem félek a horror sztoriktól, abból leszek, akivé akarsz."

A gyerekek körben, kézen fogva sétálnak, és kórusban mondják ezeket a szavakat. Amikor a sofőr (kezdetben pszichológus lehet) megnevez valamilyen ijesztő karaktert (Koshchei, farkas, oroszlán stb.), A gyerekeknek gyorsan "be kell fordulniuk" és meg kell fagyniuk. A vezető kiválasztja a legszörnyűbbet, ő lesz a sofőr, és folytatja a játékot.

Gyakorlat "A félelemnek nagy szeme van".

Most játszunk a félelemmel. Képzeld el, hogy nagy, hatalmas félelmed van.(A gyerekek széttárták karjaikat oldalra). Mindenkinek, aki fél, nagy szeme van a félelemtől.(Kézzel ábrázolja a nagy, kerek szemeket.) De most a félelem csökken.(A gyerekek mozgatják a kezüket.)

És akkor teljesen eltűnik.(Vállat vonnak, és zavartan felemelik a kezüket.)

Nézzenek egymásra, és győződjenek meg arról, hogy másnak nincs nagy szemeés ezért egyikőtök sem fél semmitől, hiszen a félelem eltűnt. Mosolyogjanak egymásra.

Visszaverődés. Beszélgetés gyermekekkel:

És most itt az ideje, hogy visszatérjünk az óvodába.

Mit tanultál ma az osztályban?(gyerekek válaszai)

Mi tetszett a legjobban?(gyerekek válaszai)

Ügyes fiúk! Barátságos, aktív volt, minden feladattal megbirkózott!

Én is nagyon élveztem az utunkat. kívánok neked Jó hangulatban, és hogy csak jó és kedves szavakat mondanak egymásnak.

Nagyon szeretném tudni, milyen hangulatban maradt utunk után. És azt javaslom, hogy a hangulatának megfelelő hangulatjelet válasszon!

És hogy emlékezetes legyen a találkozásunk, készítsünk fényképet emlékként.

Ezzel lezárjuk a leckét. Köszönöm Szia!

Érzelmek képekben. Gyermek fejlődését.http// szteszka. ru/ emocii- v- kartinkax

Függelék 1. Az érzelmek ikonjai


Függelék 2. Képek az érzelmekről


Függelék 3. Előzetes munka anyaga + előadás a témábanCD.

Anasztázia Pyankova
Absztrakt nyílt osztály az érzelmi fejlődésről az "Érzelmek királyságában" vezető csoportban

"V. az érzelmek birodalma»

Cél: Segítség idősebb az óvodások megtanulják kezelni a sajátjukat érzelmek megakadályozza a normálist pszicho-érzelmi jólét és kommunikáció társaival.

Feladatok:

Teremts pozitívumot érzelmi mikroklíma a csoportban,

aktiválja a gyerekeket a közelgő tevékenységekre;

Levesz érzelmiés izomfeszültség, csökkenti a szorongást, az önbizalomhiányt;

Folytatni fejlessze a gyermek érzelmi szféráját, reflexióképessége, finom motoros készségei, fantáziája és az óvodás korú kreatív kifejezés;

Fejlessze a kommunikációs készségeket és fejlessze a gyermekek szókincsét.

Gazdagítsa a gyermekek ötleteit az iskolára való motivációs felkészítésről;

Módszertani támogatás:

CD relaxációs zenével;

Tarka szövet táskák,

Piktogramok, különbözőek érzelmi állapotok;

Módszerek és technikák:

kikapcsolódás;

pszicho-gimnasztika;

pszichológiai játékok és gyakorlatok;

vizuális és légzőgyakorlatok.

Irodalom:

1. Kryazheva N. L. A gyermekek világa érzelmek... Gyermekek 5-7 évesek. Jaroszlavl: Akadémia fejlődés, 2001.-160-as évek: ill.

2. Minaeva V. M. Érzelmi fejlődés óvodásokban. Osztályok... Játékok. -ARKTI, 2003.-48.

3. Maralov V. G., Frolova L. P. Személyes javítása óvodai fejlesztés... - M.: TC Sphere, 2008.- 128 p.

4. Fillipova Yu. V. Kommunikáció. 7-10 éves gyermekek. - Jaroszlavl: Akadémia fejlődés, 2002.-144.: Ill.

5. Én-Te-Mi. A társadalmi az óvodások érzelmi fejlődése / Összeáll.: O. L. Knyazeva. -M.: Mozaika-Sintez, 2003.-168.

Az óra menete:

Pedagógus:

2. A belépés rituáléja. (nyugodt zene szól)

Ma egy tündérországba megyünk, az ún « Az érzelmek birodalma» és segít nekünk belépni « varázslatos virág» ... A gyerekeket arra kérjük, hogy álljanak a varázsvirág köré, hogy ne zavarják egymást, nyújtsák ki a kezüket, csukják be a szemüket, és kérjék meg a virágot, hogy engedjen be minket a tündérországba.

Vegyen mély lélegzetet, és lélegezzen ki teljesen. A varázsvirág átvisz minket a tengeren "Öröm", erőt, önbizalmat ad nekünk. Belégzés és kilégzés újra. Aki már érezte magában a varázslatos virág erejét, megteheti nyitott szemek, vegyen mély lélegzetet és kilégzést, egyenesítse ki a vállát.

Varázslatos virágunk elvezetett minket « Az érzelmek birodalma» , itt különböző játékok és feladatok várnak ránk. Anélkül, hogy beavatkoznának egymásba, a gyerekek félreállnak, és körben ülnek a székeken.

Nézd, milyen gyönyörű táskát hagytak nekünk egy mesés ország lakói. Ez egy zacskó hangulat, ő megmondja nekünk, hogy mit érzelmek, és a hangulat a mesés lakói között van királyságok.

Pedagógus: Nézzük, mi van bent.

érzelem kifejezheti)

Ez a táska nem hétköznapi, hanem egy feladattal. 1. "Mimikai torna"

És most megmutathatja a hangulatát az arckifejezésével, a sajátjával érzelmek?

Most azt javaslom, hogy gyakorold a gyakorlatot érzelmek? Feladatokat adok neked, és te végrehajtod.

A feladat "Edzünk érzelmek»

1. Ráncolva, mint

őszi zivatarfelhő;

mint egy dühös ember;

mint egy gonosz varázslónő.

2. Mosolyogj

macska a napon;

mint a világ legboldogabb embere;

mint a nyári napsütéses nap;

mint egy sunyi róka.

3. Haragudj, szóval

mint egy gyermek, akitől elrabolták kedvenc játékát;

mint akit megütöttek.

4. Megijedni hogyan

nyúl, aki farkast látott;

mint egy cica, aki kutyát ugat;

mint egy gyermek, aki eltévedt az erdőben.

5. Fáradj el, mint

apa munka után;

mint egy nehéz terhet emelő személy;

mint egy hangyát, amely nagy szalmát cipel.

6. Pihenjen, mint

utazó, aki hosszú utat tett meg;

mint egy gyermek, aki keményen dolgozott;

mint egy fáradt harcos a győzelem után.

7. Nevessen a legboldogabb nevetés.

8. Légy meglepve, mintha csodát látnál.

Pedagógus:

A gyerek anélkül veszi ki a varázszsákból, hogy megnézné. Egy kis színű táska. Hangzik az a zene, amely ezt a színt jellemzi.

Milyen színű a tasak? Szerinted milyen a hangulata? (a gyermek a színre és a zenére támaszkodva határozza meg, hogy melyik érzelem kifejezheti)

2. Ez a táska szintén nem közönséges, azt mondta nekem, hogy ma Nastya egyedül ült az öltözőben. (CSÚSZIK) Nézd, milyen a hangulata? (gyerekek válaszai)

Aztán Maxim odalépett hozzá, és megváltozott a hangulata (CSÚSZIK)

Szerinted miért történt ilyen csoda? (Gyermekek válaszai)

Pedagógus:

Nos, jól sikerült! Vegyük elő a következő táskát.

A gyerek anélkül veszi ki a varázszsákból, hogy megnézné. Egy kis színű táska. Hangzik az a zene, amely ezt a színt jellemzi.

Milyen színű a tasak? Szerinted milyen a hangulata? (a gyermek a színre és a zenére támaszkodva határozza meg, hogy melyik érzelem kifejezheti)

Ez a táska nem hétköznapi, hanem 3. "Pouch-Guess"

(egy robot az öröm, a meglepetés, a harag, a szomorúság, a félelem piktogramjaival. A gyerekek egymás után húznak ki egy piktogramot, és felteszik a következő kérdéseket)

Milyen hangulatot ábrázol itt?

Milyen jelek alapján ismerte fel?

Mi segített megkülönböztetni a hangulatokat? (felsorolja a különböző arcvonásokat)

Jól tett srácok, jól meg lehet különböztetni a hangulatokat, de végül is nemcsak a mimika alapján ismerjük fel a hangulatot, hanem a hang intonációjából is. Próbáljuk meg kimondani a mondatot "Mása zabkását evett" mással érzelmek, ami a megfelelő arckifejezések és intonáció használatát jelenti. (Sorrendben a gyerekek húznak egy piktogramot és elvégzik a feladatot)

Pedagógus:

Nos, jól sikerült! Vegyük elő a következő táskát.

A gyerek anélkül veszi ki a varázszsákból, hogy megnézné. Egy kis színű táska. Hangzik az a zene, amely ezt a színt jellemzi.

Milyen színű a tasak? Szerinted milyen a hangulata? (a gyermek a színre és a zenére támaszkodva határozza meg, hogy melyik érzelem kifejezheti)

Ez a táska nem közönséges, ez a 4. Egy táska játékkal.

Lakók « Az érzelmek birodalma» szeretek játszani és kedvenc pszicho-gimnasztikai játékuk van "A nap és a felhő"... amit most játszunk veled (hangfelvétel hangjai).

Képzeld el, hogy egy zöld pázsiton ülünk - ülj a földre.

A nap süt, az arcunk felmelegszik - emeljük fel a fejünket, csukjuk be a szemünket.

A nap lement egy felhő mögött, hűvös lett - hogy golyóvá zsugorodjon, hogy melegedjen.

A felhő mögül kisütött a nap. Forró - pihenésre - kiolvasztva a napon.

A fű a gyepen magas - térdeljen le.

Simogassuk meg a füvet, milyen puha, gyengéd - Forgassa el a test tetejét balról jobbra és hátra. Mozgás egyidejűleg a testtel kezét: az, amelyik először megy - tenyér felfelé, a második - tenyér lefelé.

Most rajzoljuk le a napot - a test egyenes. A félkörben hajlított kezek háromszor rajzolnak egy kört a levegőbe. A test jobbra fordul, a karok ugyanazt a mozdulatot ismétlik, a test balra fordul, a karok ugyanazt a mozdulatot.

A feladat "Három hangulat"

Srácok, lakók királyságok mondták hogy más a hangulatuk, ez a gondolatoktól függ, amikor a gondolatok tiszta fények, nyugodtak, jóak, magabiztosak. Ilyenkor hangulatuk olyan, mint az ég, gondolataik tiszták és tiszták. (világít a csillagos égen).

Amikor nagyszerű ötletek jutnak eszébe, lakók a királyság örül, a hangulat meglepődik - csodálatos, örömteli lehet, és a gondolatok fényessé, ragyogóvá válnak (Csillognak a fények a csillagos égbolton).

De előfordul, hogy a lakosok dühösek, szomorúak, megsértődtek, rosszul érzik magukat - a gondolatok zavarossá, szürkévé válnak (a csillagos ég kialszik).

Szomorú, rossz kedvünk van?

Mit teszünk, hogy legyőzzük a szomorúságot? (gyerekek válaszai)

A feladat "Varázslatos zsákmány a sérelmekről"

Srácok, el tudod képzelni, kiderül, hogy ezek a táskák, amelyeket magadnak választottál, nem egyszerűek, hanem varázslatosak. Minden sérelmed, haragod, szeszélyed, rossz hangulatod belefér. Ezután meg kell kötni a táskát szorosan, és minden negatív érzelmek maradnak benne... Próbáljuk meg?

És most beletesszük a kis táskáit egy nagyba, és azt is megkötjük, hogy negatív legyen érzelmekörökre ott maradt, és soha többé nem járt nálunk, ugye? Legyen mindig csak jó hangulatunk, és csak pozitív érzelmek! Egyetértesz velem? Pedagógus:

Nos, a srácok a miénk osztály a végéhez közeledik... Tetszett, amit ma csináltunk foglalkozások? Mi tetszett pontosan?

(Gyermekek válaszai)

És azt javaslom, hogy játssz egy másik búcsújátékot. Készen állsz?

Búcsújáték:

És itt a búcsújáték ...

MINKET ideje befejezni az órát,

És reméljük, hogy így van,

Sokan pozitívak érzelmek -

Mindannyiunknak hozott!

És te és én, eljött a sor

Játszd a játékot "ODA-VISSZA".

Kimondom a szót: HIGH,

És válaszolni fogsz: ALACSONY.

Kimondom a szót: MESSZE,

És válaszolni fogsz: ….

Kimondom a szót: Mennyezet,

És válaszolni fogsz: ….

Kimondom a szót: LOST,

És te mondod: …

Elmondom a szót: COWARD,

Ön válaszolni fog: A BÁTOR.

Most kezdem, azt mondom ...

Nos, te válaszolj: …VÉGE!

A lecke az idősebb óvodások érzelmi szférájának fejlesztésére irányul: az érzelmek, az arckifejezések érzelmi állapotának felismerésére és kifejezésére, az önszabályozás fejlesztésére a zeneművek hallgatása révén, a kényelmes pszichológiai mikroklíma kialakítására. csoport, a tanulók egészségének megőrzése a pszicho-gimnasztika segítségével, a másokhoz való pozitív hozzáállás kialakítása, az érzelmek egyensúlya.

Letöltés:


Előnézet:

A gyermekek érzelmi fejlődéséről szóló lecke összefoglalása

óvodás korú idősebb csoport:

Utazás az "Érzelmek" országba.

Cél: Az idősebb óvodások érzelmi szférájának fejlesztése.

Feladatok:

Erősítse meg az érzelmek, érzelmi állapotok felismerésének és kifejezésének képességét az arckifejezésekben.

A tanulók önszabályozásának fejlesztése zenei kompozíciók hallgatása révén.

Hozzon létre egy kényelmes pszichológiai mikroklímát a csoportban, vidám és örömteli hangulatot;

A tanulók egészségének megőrzése pszicho-gimnasztika és relaxáció segítségével.

pozitív hozzáállás kialakítása másokhoz, az érzelmek egyensúlya;

baráti és egyenrangú kapcsolatok kialakítása társaik között;

gyakorolja a beszélgetés fenntartásának képességét, vegyen részt egy csoportos beszélgetésben.

A csoport összetétele:

A résztvevők életkora: 5-6 év.
Gyermekek száma egy csoportban: 6-8 fő
Az óra időtartama: 30 perc.

Az óra anyaga:

"Varázslabda";

Érzelmi ikonok és fényképek: félelem, öröm, harag stb.

Mágneses tábla; Érzelmes emberek;

Rajzpapír, ceruza;

Gyermekszékek a gyermekek számának megfelelően;

Tükör;

Kis homokozó, homokkeret; ecsetek;

A leckében használt technológiák:

CD zenei kíséret: magnó és CD csendes zenével; Hangfelvétel "Joy" a T.D. válogatásából Zinkevich-Evstigneeva; múzsák. E. Grieg "A törpék felvonulása" vagy "A hegyi király barlangjában";

Egészségtakarékos technológiai elemek

Homokjátékok.

Pszicho-gimnasztika.

Módszertani technikák:beszélgetés, különböző érzések csoportos megbeszélése; kérdések gyerekeknek; érzelmi állapotok ikonjai; vizsgálat; bemutatása; magyarázat; gyermekek gyakorlati tevékenységei.

Előzetes munka:

- alapvető érzelmek megismerése: félelem, öröm, harag, szomorúság

- zenét hallgatni

- pszichológiai játékok és gyakorlatok lebonyolítása

Az óra menete:

Üdv. "Varázslabda".

- Helló srácok. Örülök, hogy látlak!

Gyerekek, mi van a kezemben?(gyerekek válaszai) De ez nem egyszerű gubanc, hanem varázslatos. A "varázslabdát" átadva köszöntsük egymást.

A pszichológus átadja a cérnagolyót a gyermeknek, feltekeri az ujjára a cérnát, és szeretettel szólítja a mellette ülő gyereket a nevén, vagy kimondja a "varázslatos udvarias szót", majd átadja a labdát egy másik gyermeknek stb.

- Srácok, ma útra kelünk veletek. És melyik országba megyünk, majd elmondod, miután elolvastam neked a verset.

A vadállatoknak vannak érzéseik
Halakban, madarakban és emberekben.
Kétségtelenül mindenkire hatással van
Hangulatban vagyunk.
Ki szórakozik!
Ki szomorú?
Ki félt!
Ki haragszik?
Eloszlat minden kétséget
A hangulat ábécéje.

(a vers rövid megbeszélése, az érzelmek nevének megismétlése)

Hangulatunk függ a tetteinktől, attól, hogy mit teszünk és hogyan. Viszont hangulatunk befolyásolja a körülöttünk lévők hangulatát, és különböző érzelmeket tapasztalnak.

Srácok, tudjátok, milyen érzelmek? (gyerekek válaszai)

- Mit gondolsz, mit fogunk ma csinálni? Miről fogunk beszélni?(gyerekek válaszai)

- Srácok, most kirándulunk az „Érzelmek” országába. Ahhoz, hogy utazhassunk, szállításra van szükségünk. Milyen közlekedési eszközön utazott? Építsünk egy mesés vonatot. Álljanak egymás mögé, vegyék az öv mellett állót. Vonatunk varázsszavak segítségével mozoghat:

A varázsvonatunk
Minden barátját előre viszi ...

(A gyerekek kiejtik a szavakat, és körben járnak, utánozva a trailereket)

1 megálló. "Glade of Joy" (hangzik "Joy" hangfelvétel T. D. válogatásából Zinkevich-Evstigneeva)

Kit látsz ezen a tisztáson? (Emberi öröm)

Milyen a hangulata?

Gyerekek, mi az öröm? "(gyerekek válaszai)

Például:

"Az öröm az, amikor mindenki boldog, mindenki szórakozik."

„Van egy nagy öröm, és van egy kicsi. Kicsi, ha egy embernek van, és nagy, ha mindenkinek van. ”

"Az öröm az, amikor mindenkinek van ünnepe."

„Az öröm az, amikor senki nem sír. Senki".

"Az öröm az, amikor nincs háború."

"Az öröm az, amikor mindenki egészséges."

„Az öröm én vagyok, mert anyám azt mondja:„ Te vagy az örömöm ”.

- Mit csinál, ha szórakozik?(A gyerekek válaszai.)

Etűd "Ki hogyan örül"A gyerekek körben állnak. A pszichológus felkéri őket, hogy ábrázolják, mutassák meg szavak nélkül, mennyire boldogok, amikor anyjukkal találkoznak, születésnapjukon vendégekkel találkoznak, ha együtt sétálnak a szüleikkel, vagy amikor állatkertbe vagy cirkuszba mennek.

Kifejező mozdulatok: ölelés, mosoly, nevetés, örömkiáltások.

Gyakorlat "Rajzolj érzelmet"

Most képzeljük el, hogy művészek vagyunk, és képet kell festenünk a "Joy" témáról. Vegyen levelet és ceruzát, és hagyja, hogy mindenki úgy rajzolja meg az örömöt, ahogy akarja.

(Ezután a gyerekeket felkérik, hogy üljenek körbe, és meséljenek arról, amit rajzoltak. Ezután a pszichológus a gyerekekkel együtt egy nagy papírlapra ragasztja a rajzokat - kiállítást rendeznek (vita, a legeredetibb kiválasztása rajz, válaszok a „Mi az öröm?” kérdésre és a legérdekesebb történetek).

Pszicho-gimnasztika "Örömfolyam"(nyugodt zene szól)

A gyerekek körben ülnek a földön, fogják a kezüket, pihennek.

Srácok, képzeld el lelkileg, hogy egy kedves, vidám patak telepedett meg mindegyikőtökben. A patakban lévő víz tiszta, átlátszó, meleg. A patak nagyon kicsi és nagyon huncut. Nem tud sokáig ülni egy helyen. Játsszunk vele, és gondolatban képzeljük el, milyen tiszta, átlátszó, meleg víz folyik a kezein keresztül egymáshoz körben.

A gyerekek mentálisan örömöt közvetítenek egymásnak.

2 megálló. "Szomorúság szigete"

Mi a szomorúság?

Srácok, ki él ezen a szigeten? (Ember-szomorúság)

Nézd ezt a fiút. Milyen az arca ... Mi történt a szájával? Szemöldök? Mi a kifejezés a szemekben? Mi ez az érzelem?(gyerekek válaszai)

- Hogy találtad ki? (arcon, szemen, szemöldök összehúzva, ajkak leengedve)

Srácok, ti ​​is valószínűleg szomorú hangulatban vagytok? Mondd el nekünk.(gyermekmesék)

A szigeten nemcsak emberek élhetnek, hanem állatok is. És most azt javaslom, hogy ábrázoljon egy állatot.

A játék "Kedves állat".Álljon körbe, és fogja meg a kezét. Most megvizsgálom, hogyan tudtok együtt lélegezni. Egy nagy, kedves állat leszünk.(Elkezdődik a nyugodt zene.)Halljuk, hogyan lélegzik.

Most lélegezzünk együtt. Belégzés - együtt tegyen egy lépést előre. Kilégzés - lépjen hátra.

Állatunk nagyon egyenletesen és nyugodtan lélegzik. Most képzeljük el és hallgassuk meg, hogyan dobog a nagy szíve. Kopogás - tegyen egy lépést előre. Kopogás - lépjen hátra.

3 megálló. "A félelem barlangja"

A barlanghoz értünk.(A pszichológus bekapcsolja a zenét.)

Gyakorlat "Ijesztő hangok"(zene szól. E. Grieg "A törpék menete" vagy "A hegyi király barlangjában")

- Találd ki, milyen hangokat hallunk?(gyerekek válaszai)

- Sok hangot hallunk, amelyek közül néhány ijesztő. Hallgatni fogjuk a hangokat, és kitaláljuk, melyek ijesztőek, ijesztőek, és melyek nyugtatóak vagy örömteliek.(gyerekek megbeszélése)

A hang mindig ijesztő volt? A vonat hangja is ijesztően hangzik számodra, de ha emlékszel a nyaraláson tett vonatútra, ami szórakoztató és érdekes volt, akkor a félelem elmúlik.

Milyen ember él itt. (Férfi - Félelem)

Hogy találtad ki?(gyerekek válaszai)

Játék "Nem félek a horror sztoriktól, abból leszek, akivé akarsz"

A gyerekek körben, kézen fogva sétálnak, és kórusban mondják ezeket a szavakat. Amikor a sofőr (kezdetben pszichológus lehet) megnevez valamilyen ijesztő karaktert (Koshchei, farkas, oroszlán stb.), A gyerekeknek gyorsan "be kell fordulniuk" és meg kell fagyniuk. A vezető kiválasztja a legszörnyűbbet, ő lesz a sofőr, és folytatja a játékot.

Gyakorlat "A félelemnek nagy szemei ​​vannak"

Most játszunk a félelemmel. Képzeld el, hogy nagy, hatalmas félelmed van.(A gyerekek széttárták karjaikat oldalra).Mindenkinek, aki fél, nagy szeme van a félelemtől.(Kézzel ábrázolja a nagy, kerek szemeket.)De most a félelem csökken.(A gyerekek mozgatják a kezüket.)

És akkor teljesen eltűnik.(Vállat vonnak, és zavartan felemelik a kezüket.)

Nézzenek egymásra, és győződjenek meg arról, hogy másnak nincs nagy szeme, és így egyikőtök sem fél semmitől, mivel a félelem eltűnt. Mosolyogjanak egymásra.

4 megálló. "A harag hegye"

Ki lakik ezen a hegyen? (Ember-harag)

Hogy találtad ki?

Mi történik a szájjal? Előadás! A száj nyitva van, a fogak össze vannak kötve. A gonosz emberben torzulhat a szája.

Mi történik a szemöldökkel? Előadás! A szemöldök le van engedve, redők vannak közöttük. Az orr ráncos.

Mi történik a szemekkel? Előadás! A szemek keskenyek lettek, mint a rések.

- Gyerekek, és milyen esetekben tapasztalnak ilyen érzelmeket?(találj ki élethelyzetet a gyerekekkel).

Gyakorlat "Tükör"

A gyerekeket arra ösztönzik, hogy tükör előtt ábrázolják a haragot.

A gyerekek félkörben ülnek a székeken. A segítő olyan kérdést tesz fel, amelyet a gyerekeknek meg kell taposniuk, ha igennel akarnak válaszolni. Ha "nem", akkor a lábak a helyükön vannak.

Megmondom, ha az anyukák dühösek lesznek, és kitalálhatod, hogy jól beszélek -e.

Az anyák dühösek, ha késnek a munkából.

Az anyák dühösek, ha fagyit esznek.

Az anyukák haragszanak, amikor kiabálnak.

Az anyák haragszanak, amikor ajándékot kapnak.

Az anyukák haragszanak, amikor késnek a gyermekükkel az óvodába.

Az anyák dühösek, amikor azt mondják, hogy „rossz” az anyukákról.

Az anyukák haragszanak, amikor engedély nélkül kérik a személyes holmijukat.

Az anyák haragszanak, ha szeretik őket.

Jól sikerült fiúk. Sejtette, milyen eseményeket szeret a Harag.

Gyakorlat "Fejezd be a mondatot!"

Gondolja át alaposan, és fejezze be az „Örülök, amikor ...” mondatot (a gyermekek kijelentéseit rögzítik).

Haragszom, ha ... stb.

- Fiúk, nézzétek, milyen érzelmek, és milyen piktogramok felelnek meg nekik. (fotók és piktogramok)

A piktogramok az érzelmek sematikus ábrázolása.

Visszaverődés. Beszélgetés gyermekekkel:

És most itt az ideje, hogy visszatérjünk az óvodába.

Mit tanultál ma az osztályban?(gyerekek válaszai)

Mi tetszett a legjobban?(gyerekek válaszai)

Ügyes fiúk! Barátságos, aktív volt, minden feladattal megbirkózott!

Én is nagyon élveztem az utunkat. Jó hangulatot kívánok, és csak jó és kedves szavakat mondjatok egymásnak.

Nagyon szeretném tudni, milyen hangulatban maradt utunk után. És azt javaslom, hogy ecsettel festi a hangulatát a homokra!

És hogy emlékezetes legyen a találkozásunk, készítsünk fényképet emlékként.

Ezzel lezárjuk a leckét. Köszönöm Szia.


Az idősebb óvodáskorú gyermekek érzelmi szférájának korrekciója "Kis varázslók".


Sotina Oksana Yurievna, tanár-pszichológus, MBDOU óvoda № 16 "Zhemchuzhinka", Sergach.
Munka leírás: Az anyag hasznos lesz az óvodai nevelési pszichológusok számára. A lecke célja, hogy csökkentse a gyermekek félelmeit és szorongását az idősebb óvodáskorú gyermekekkel.
Cél: a félelmek és a szorongás csökkentése.
Feladatok:
- a félelem tudatosítása érzékszervi csatornákon keresztül;
- a negatív tapasztalatok pozitívra fordítása;
- a mentális tónus növelése, az izomfeszültség enyhítése;
- önbizalom növelése. 1. Bemelegítés.
Gyakorlat "Varázslók".
A gyerekek körben állnak.

Pedagógus-pszichológus: Szeretnétek ma varázslók lenni? (gyerekek válaszai)... Mágikus zseblámpánk segít nekünk ebben. Magunk körül forogunk, varázslókká változunk!

Egy elsötétített szobában a gyerekek megfordulnak, és megérintik a kör közepén lévő zseblámpát.

Pedagógus-pszichológus: Srácok - most varázslók vagytok, és nagyszerű dolgokat tudtok csinálni! Azt javaslom, menjen el egy varázslatos vidékre, ahol puha, kedves játékok-Mnushki élnek (stresszoldó játékok). A mnusheknek szerencsétlensége volt - országukban félelmek telepedtek le, amelyek fogságban tartják a mnusheket. Mnushki egyedül nem tud megbirkózni a félelmekkel. Kis varázslóim, a segítségetekre van szükség! Készen állsz a kis Mnushki segítésére? (válaszok gyermekek). Ahhoz, hogy megmentsük őket, meg kell találnunk a félelmeket és le kell győznünk őket.
Szóval, forog, forog egy varázslatos országban, mozog!


Pszicho-torna "Virágok" (zenére).
Pedagógus-pszichológus: Nézd, milyen szép itt az országban, gyönyörű, varázslatos virágok nőnek mindenfelé! Éjjel alszanak és nappal virágoznak. Tegyük fel, hogy virágok vagyunk. Guggolva csukja össze a kezünket a térdünkkel - a virágok alszanak. De most a nap felkelt, reggel jön, virágok ébrednek - emeljék fel a fejüket, nyúljanak a naphoz, nyissák ki szirmukat, hadonásznak a szélben. A nap eltűnt - a virágok ismét elaludtak. (A gyerekek mozdulatokat végeznek a szövegnek megfelelően. Ismételje meg a gyakorlatot 2 -szer).

Érzelmi tréning "A tenger egyszer aggódik".

Pedagógus-pszichológus: Tovább megyünk, útközben a tenger, ez is varázslatos. Hullámai különböző érzelmeket mutathatnak. Játsszunk vele.
A tenger egyszer aggódik
A tenger aggódik ketten,
Három hullámzik a tenger.
Az öröm (szomorúság, félelem, harag, meglepetés) alakja lefagy!

A gyerekek gesztusokkal és arckifejezésekkel ábrázolják az érzelmeket.

Pedagógus-pszichológus:Ügyes srácok, milyen ügyesen ábrázolja a különböző érzelmeket!

2. Javító rész.

Gyakorlat "Mi a félelem?"

A gyerekek körben ülnek.

Pedagógus-pszichológus: Kis varázslóim, most meg kell találnunk az összes félelmet, hogy legyőzzük őket és segítsünk Mnushkinak. Szerinted mi a félelem? (A gyermekek válaszai: „amikor reszketsz, szíved hangosan dobog”).
Pedagógus-pszichológus:És ha a félelemnek színe lenne, milyen színű lenne? (Alapvetően a gyerekek két színt neveznek meg - fekete és piros).
Pedagógus-pszichológus:És ha megérinti a félelmet, mi az? (A gyerekek válaszai: "Nagyon hideg, kemény, kemény. Éles tövis van, szúrhat").

Félelemfogó gyakorlat.

Pedagógus-pszichológus:És most kezdődik a móka, elkapjuk a félelmeket. Gondold át, mitől félsz a legjobban? (Gyermekek válaszai: farkas, pók, Babu Yaga, sárkány, sötétség stb.)
Remek, megtaláltuk, amit kerestünk. Most kérlek, rajzold le a félelmedet. Papíron a félelem csapdába esik!

A gyerekek papírra rajzolják félelmeiket.

Pedagógus-pszichológus: Nos, a rajzok készen állnak. Szeretnél mesélni nekünk valamit a rajzodról, amit rajzoltál? (a gyerekek mindenkinek megmutatják a rajzaikat, beszélnek arról, ami rajta van ábrázolva).

Pedagógus-pszichológus: Kis varázslóim, le akarjátok győzni a félelmeteket? Amikor háromig számolok, elkezded széttépni a rajzaidat, és minden más lesz: eltűnik a félelem, erőt és kedvességet fogsz érezni. Tépje szét félelmeit apró, apró darabokra. Egy kettő három! (A gyerekek félelmükben tépik a képeket).

Gyakorlat "Hóesés".

Pedagógus-pszichológus: Most folytassuk a varázslatot. Gyűjtse össze az összes papírlapot bütykökbe. Amikor háromig számolok, együtt dobjuk fel a maradékot. Egy kettő három! (A gyerekek hulladékot dobnak be). Nézd - hó van! Milyen szépen repül! Mondd srácok, össze tudsz állítani egy rajzot félelemmel ezekből a kis papírdarabokból? (-Nem)... Neked és nekem sikerült igazi varázslatot végrehajtanunk: a félelem eltűnt, vicces hópelyhekké változott!

3. Lazítás.

Gyakoroljon stresszoldó játékokkal.

Pedagógus-pszichológus: Nézd, és itt vannak Mnushechkáink, milyen örömteli, megmenekültek! Barátkozzunk velük, nyugtassuk meg, simogassuk meg ... mondj nekik jókat, édes szavak... magunkhoz fogjuk szorítani ... emlékszünk rájuk, nagyon szeretik. Ujjainkkal masszírozunk, emlékezünk a mancsokra ... a fülre ... újra megsimogatjuk a játékokat (a gyerekek elvégzik a gyakorlatokat: megölelnek, kedves szavakat suttognak nekik, ujjaikkal összetörik a hátukat, ujjaikkal nyomkodnak, simogatnak).

"Varázslatos álom" (a "Sounds of Nature" zenére).

Pedagógus-pszichológus: Srácok, a mi Mnushkiink pihenni akartak, és szeretne velük pihenni? Üljön kényelmesebben a karosszékekre, csukja be a szemét. Valóban nem fogsz elaludni, mindent hallani és érezni fogsz, de nem mozdulsz és kinyitod a szemed, amíg a varázslatos álom véget nem ér. Pihenjen nyugodtan.
Képzelj el egy csodálatos napot ... Gyönyörű kék ​​ég feletted ... Lágy napsugarak és meleg szellő érinti szemeidet és arcodat ... Átlátszó patak fut a közelben ... Gyönyörű pillangók lobognak körülötted ... madarak énekelj ... Jól érzed magad, hangulatos és melegséged van ... Könnyen lélegzel ... akár ... mélyen ... A puha, zöld füvön fekszel ... Jól érzed magad és nyugodt vagy, nincs többé félelem ... együtt legyőztük őket, és megmentettük a védtelen Mnushkit ... Nagyszerűek vagyunk ... erősek és bátrak vagyunk ... Utunk egy varázslatos földre véget ér ... Belélegzünk ... kilélegzünk ... És most kinyitjuk a szemünket ... Mosolyogjunk egymásra!
Mesélj nekünk az érzéseidről, hogyan érezted magad pihenés közben? (gyerekek válaszai).

Gyakorlat "A hangulatom".
A falon lévő pszichológus irodájában van egy "Mood Kitty" kézikönyv.

Pedagógus-pszichológus: Srácok, milyen színű a hangulatotok most? Jöjjön fel a macskához, válasszon egy pillangót, amelyet kellemes ránézni, és rögzítse a pillangót macskánk ruhájához.

Búcsú szertartás.

Pedagógus-pszichológus: Srácok, csodálatosak, bátor varázslók voltatok, nem féltetek szembenézni félelmeitekkel és megmenteni a védtelen Mnushkit! Jól van! Búcsúzzunk Mnushkitől (a gyerekek megölelik a stresszoldó játékokat). Ideje fiúkká válni.

Fordulunk, fordulunk és gyerekekké válunk!
(A gyerekek megérintik a zseblámpát).

Gyakorlat "Torony".
A gyerekek körben állnak, ökölbe szorítják az öklüket, mint egy tornyot, és azt mondják: "Mindenki, mindenki, viszlát!"

Cél: harmonizálja a gyermek személyiségét.

Feladatok:

- barátságos légkör kialakítása a csoportban;

- a gyermek pozitív hozzáállásának kialakítása az „én” iránt;

- az önelfogadás fokának növelése;

- az érzelmekre és a különfélere vonatkozó elképzelések kibővítése érzelmi állapotok;

- fejleszteni a kreatív gondolkodást, fantáziát, beszédet, finom motoros készségek kezét.

Anyagok: színes gyapjúfonal golyó, harang, vázlatos arcmaszkok, papírlapok, ceruzák, filctollak, hangkazetta.

Bevezető rész

Pedagógus. Gyerekek, végezzük el a Name is Movement gyakorlatot. Mindenki nevezze magát név szerint, és végezzen valamilyen mozdulatot vagy műveletet. Például kimondom a nevemet, és így csinálom: két lépés előre (tapsolhat a kezével, végezhet néhány kézmozdulatot stb.).

A gyerekek csinálják.

Csodálatos! Most tegyük játék gyakorlat"Kapuk".

A gyerekek körben állnak, lefelé tett kézzel. A műsorvezető egy gyermek nevét hívja, a feje fölé csapja a kezét, megfordul és kuporog, a bal és jobb oldalán álló gyerekek pedig megfogják a kezeiket, és felemelik őket, hogy a görnyedt felett magas kapu alakuljon ki. Ekkor a másik gyerek nevét hívják stb.

Fő rész

Pedagógus. Kitalálom, találgatni fogok rólad (viszont minden gyerekről) jó szó, és mindegyik az ajka alapján fogja kitalálni - melyiket.

A gyerekek a Jó Szó gyakorlatot végzik.

A tanár dicséri a gyermeket, de nem beszél hangosan, hanem csak az ajkával beszél. A dicséret lehet a valódi és vélt eredményekért, a megjelenésért, a személyiségjegyekért. Például: "Kedves vagy ...", "Okos vagy ...".

Szép munka! És most a gyakorlat (labdával körben) "Mit tehetsz jobban, mint egy felnőtt." Például: „Azt hiszem, jobban futok, mint anyám”, „Tudok hangosan nevetni, apuci!”, „Fél lábon tudok ugrani, de a nagymamám nem”.

A gyerekek csinálják.

Ezután a tanár megnevezi a szóhelyzetet, a gyermeknek pedig meg kell neveznie a hangulatot, érzést.

És most egy "Sunny Bunny" automatikus képzést fogunk tartani. A napsugár a szemedbe nézett. Zárja be őket. Tovább futott az arcán, finoman simogatta a tenyerével: a homlokán, az orrán, a száján, az arcán, az állán. Óvatosan simogassa meg, nehogy elijessze. Könnyedén simogassa meg a fejét, a nyakát, a karját, a lábát ... Felmászott a pocakjára, megsimogatta a pocakját. A napnyuszi nem huncut ember, szeret és simogat. Te pedig megsimogatod és barátkozol vele.

A gyerekek csinálják a "Rajzolj házat egy napsugárhoz" gyakorlatot. Javasolt néhány (grafikailag legegyszerűbb) ház rajzolását nyitott és csukott szemmel.

Milyen érzés volt?

A gyerekek válaszolnak.

Neked mikor volt könnyebb?

A gyerekek válaszolnak.

Záró rész

Pedagógus... Körben állva vagy ülve mindenki összefogja a kezét, és megrázza őket, egymás után néz és mosolyog.

A gyerekek csinálják.