Калейдоскоп Преподаване на четене Готвене

Трудова дейност в подготвителната група. Конспект на урок по трудово обучение за деца от подготвителната група „Домакинска услуга“ Солнишко

Резюме на урока по професионално образование "Играчките обичат чистотата"

Цел: формиране на положително отношение към работата у децата в предучилищна възраст.

Задачи:

    Да консолидира и подобри уменията, придобити по-рано в трудовата дейност.

    Насърчаване на овладяването на културата на извършване на дейности (спазване на трите правила на работа: костюмът е чист, работното място е чисто, резултатът от работата е чист)

    Да допринесе за обогатяването на развитието на интереса на детето към дейностите на възрастните; желание за помощ, създаване на положителна атмосфера в работата.

Материали: мръсни играчки, чанта, легени, маси, пейка, чинии за сапун, гъби, салфетки, кофи с вода; Плюшено мече.

ПРОЦЕС НА УРОК

Организиращо време

1. Разговор за любими играчки

Педагог:

Момчета, слушайте, ще ви прочета едно стихотворение:

Нека играчките са приятели с нас

Няма да ги обидим

Хайде да играем и тогава

Нека поставим всичко на място

Ние ще си помогнем

Ще ги поставим на местата им

Играчките не са хора, но всички разбират

И те наистина не обичат, когато са счупени!

Педагог:

Кои са вашите любими играчки? Искате ли да играете с нашите играчки? Играчките стоят на местата си и ни чакат!
Хората се събират, локомотивът подсвирква на онова-онова: "Ние отиваме, отиваме, отиваме. В далечни страни, добри съседи, забавни приятели!"

2. Мечка с чанта.

(В групата седи Мишка с торба, през нея можете да видите, че в торбата има играчки. Децата стоят около Мишка).

Педагог:

Здравей, Мечо ?! Мечо, искахме да играем, а ти сложи играчките ни в чанта?

Мечка:

Не, не го направих. Тук имам играчки, но те са мечета. По някаква причина малките не искат да си играят с тях. Доведох ви, не разбирам какво не харесват?

(Учителят вади играчката от чантата, с гнус я слага на подноса).

Педагог:

Разбира се, кой би искал да играе с такъв мръсен човек? Как можете да помогнете на малките, защото им е скучно без играчки? И ние искахме да играем себе си! Какво ще правим? Игра или правим добро за малките?

Да, малките са малки, непохватни. И ние сме пораснали, почти по-възрастни, можем да изчакаме с играта!

Главна част

1. Играта "Изтриване".

Физическо възпитание (Имитация на движения).

Мием, мием, мием по цял ден.

Готови ли сте да отидете отново на работа?

Изплакваме, изплакваме, изплакваме през целия ден.

Вижте, ръце, крака, уморени ли са?

Изцеждаме, изстискваме, изстискваме целия ден.

Вижте, ръце, крака, уморени ли са?

Готови ли сте да отидете отново на работа?

Ние висим, висим, висим цял ден.

Вижте, ръце, крака, уморени ли са?

Готови ли сте да отидете отново на работа?

2. Разговор за трудовия процес.

Педагог:

Какво решихме да направим с вас?(Измийте играчките на плюшени мечета).

Мечка:

Да, аз също предположих, че трябва да го измия, дори приготвих легенчето. (Изважда го от чантата). Налейте вода и измийте! Направете го бързо и ще играете вашите игри!

Педагог:

Мечка, не бързай. Един леген не е достатъчен, имате много играчки! И така, решихме да измием играчките. Покажете на лицето си, че ще се радвате да правите добро на малките. Ще подготвим всичко сега, сигурен съм, че всеки от вас ще се справи с този въпрос!

3. Подготовка на работното място.

Върви, Рита, сложи всички легени, моля те, на пейката, за да им е удобно да ги вземат. Ксюша и Глеб, сложете сапунените чинии на масата. Настя, иди разтвори устни. И Олга Ивановна ще ни налее вода в кофите.

Погледнете се, готови ли сте да работите с ръце? Готова ли е главата?

Върви, приготви си местата, после ела при Мишка, той ще ти даде играчка. И го правите чист и го слагате върху салфетка, за да изсъхне.

(Децата подготвят местата, помощник-учителят налива вода в саксиите за тези, които са организирали работното място).

4. Трудов процес.

Независим трудов процес.

Педагог:

Който свърши, приберете всичко, сложете чисти играчки на салфетка до Мишка, нека той да погледне вашите усилия!

Заключителна част

Миг мълчание (поезия).

Педагог:

Слушай, нашите момчета знаят стихотворението за приятелство.

В. Викторов.

Пчелата и цветето са приятели.

Листът и молецът са приятели.

Реките и горите са приятели.

Слънцето и пролетта са приятели.

Звездите и луната са приятели.

Корабите са приятели на морето.

Децата на цялата земя са приятели!

Педагог:

Смешно стихотворение? И защо пчелата и цветята са приятели? Защо слънцето и пролетта са приятели?

3. Оценка на резултата от труда.

Скоро ще излезем на улицата с вас и ще проверим кой с кого е приятел? А сега да отидем при Мишка. Вижте играчките, в какво са се превърнали? Ще харесат ли малките да играят с тях? Катя, играчката ти чиста ли е? Лиза, кажи ми как направи играчката чиста?

Педагог:

Е, Мишка, обещахме да ви помогнем, направихме го, оставете вашите малки с удоволствие да си играят с чисти играчки, е, ще се разходим.

Мишка: Благодаря!

цел: формиране на положително отношение към резултатите от човешкия труд.

Задачи:

- да обогати първоначалните идеи за ролята на технологиите в прогреса на човечеството, да разшири представите на децата за забележителни хора в Русия, за инженери и изобретатели (И.П. Кулибин, А.С. Попов, П.Н. Яблочков);

- да възпитава чувство на възхищение от постиженията на човечеството, самоуважение;

- да се формират начини за практическо приложение на информацията, получена в игровите дейности.

Оборудване: писмо, колет с пластмасови лъжици без резници, илюстрации (летящ орел, водно конче, глухарче, камбана и други растения), отпечатана на дъска игра „Изберете двойка“, портрети на учени-изобретатели (А. С. Попова, П. Н. Яблочкова); снимки, изобразяващи обекти, работещи с и без електричество за игровото упражнение „Какво работи от електричество“; илюстрации, изобразяващи рисувани дървени лъжици; аудио записи (танцова мелодия в изпълнение на ансамбъл от лъжици, „Песен на колоездачите“ (музика и текст на Тремелос, превод на П. Ватник), музикална камбана-играчка; аудио плейър.

Ход на урока

Педагог... Момчета, нашите приятели първокласници се обърнаха към вас за помощ. Сега ще прочета писмото им: „Скъпи момчета! Моля, помогнете ни с домашното: за следващия урок трябва да подготвим съобщения за изобретение. Някой ще говори за това как са измислени колата, самолетът, други - за миналото на книгата, телефона. И едно момче (името му е Максим) каза, че изобщо не е необходимо да се говори за изобретения на други хора. Той вярва, че да станеш изобретател е съвсем просто: просто трябва да измислиш нещо, което никога не се е случвало досега. Например, наскоро той излезе с необичайни лъжици. Дори ви ги изпращаме, за да ги разгледате отблизо. (Учителят вади от колета и показва на децата пластмасови лъжици без дръжка.) Максим вярва, че такива лъжици могат да се нарекат изобретение, тъй като никой не ги е измислил преди него. И тогава нашите мнения се разделиха: някои момчета решиха, че лъжиците, които техният приятел е измислил, не могат да се нарекат изобретение, докато други момчета вярват, че той може да бъде наречен изобретател. Момчета, не случайно се обърнахме към вас; знаем, че сме ви чели и разказвали толкова много за изобретенията и постиженията на човека, има много книги, албуми, игри по тази тема във вашата група. " Момчета, как можете да помогнете на нашите първокласници приятели?

Деца. Можем да говорим за това кои са изобретателите, какви са те; можем да говорим за нашите игри, снимки, албуми, книги.

Педагог... Браво, колко добре си помислил за всичко! И за да направя вашите истории интересни, предлагам да запомните всичко, което знаете за човешките изобретения и постижения. Човек използва много машини и оборудване в работата си. Момчета, как технологията помага на хората?

Деца. Улеснява работата, помага за измиване, готвене, почистване, броене, решаване на сложни проблеми.

Педагог... Да, технологията помага на хората по много начини. Човек се нуждае от него, за да работи по-бързо, по-добре и по-лесно. Предлагам да познаем загадки за технологиите.

Устата й беше пълна с месо

И тя го дъвче

Дъвче, дъвче и не поглъща -

Изпраща го в чинията. (Месомелачка.)

Разходки-скитания по килими,

Води нос в ъглите.

Където отидох - няма прах,

Прахът и отломките са неговият обяд. (Прахосмукачка.)

Напред и назад

Параходът върви, броди.

Спри - скръб!

Направете дупки в морето! (Желязо.)

Зъбоподобен крокодил

Цялото поле беше набраздено. (Хароун.)

Шум на открито

Златно море.

Параходът дойде -

Изпих морето и си тръгнах. (Комбайн.)

Аз съм гигант: толкова огромен

Многоплодна чиния

Аз съм като шоколадово блокче

В един миг го вдигам на височина. (Кран.)

Децата отгатват загадки.

Преди човек да се научи да създава машини, машини, устройства, той внимателно е наблюдавал природата, как работят растенията и животните. Помислете за снимка на летящ орел. Какво биха могли да научат хората от птиците?

Деца. Можех да се науча да летя.

Педагог... Моля, запомнете историята на първия човек, който наистина е искал да лети като птица. Как се казваше

Деца... Икар.

Педагог. Какви птици можете да назовете?

Децата отговарят.

Мъжът не се успокои и излезе с желязна птица. Кое?

Деца. Самолет.

Педагог... Какви самолети познавате и за какво са?

Децата отговарят.

За да излети, самолетът се нуждае от излитане и дълга писта. Това не винаги е удобно. Веднъж човек видя водно конче (Учителят показва снимка на водно конче.) И го погледна по-отблизо. Как излита? Сяда на цвете и се качва, без да тича. Каква желязна машина също може да лети в небето?

Деца. Хеликоптер.

Педагог... Хората гледаха не само животни, но и растения.

Учителят демонстрира снимка на различни растения.

На тази снимка има много цветове. Какви цветя виждате?

Деца. Глухарчета.

Педагог... Те не са жълти, те са вече бели. Ако духате на глухарче, какво ще се случи?

Децата отговарят.

Семената на глухарчето много приличат на парашут.

Чува се камбанен звън.

Какво звъни това?

Деца. Звънец.

Педагог.Погледни го. (Показва музикална играчка камбана, а след това до образа на камбана.) Това също е камбана. По какво си приличат? Имат език и капачка. Само единият звъни, а другият не. Има дори такава загадка „Камбаната се люлее, но звъненето не се чува“. Ето колко много човек е измислил и изобретил, наблюдавайки природата! Предлагам да изиграете игра, в която още веднъж ще си спомните колко механизми са създадени от човека.

Съвпадение игра

Водещият сортира картите по двойки („птица - самолет“, „водно конче - хеликоптер“ и др.) И разделя наборите от сдвоени пързалки между играчите. По команда на лидера играчите трябва да вземат сдвоени карти и да ги сгънат. Победител е този, който пръв се справи със задачата и правилно разкаже за това какви растения и животни са създадени полезни и необходими неща по подобие на птица (самолет е създаден по подобие на птица, подводница по подобие на риба, хеликоптер по подобие на водно конче и др.) ...

Педагог... Момчета, за да измислите нещо сами, трябва да сте внимателни, да слушате и наблюдавате много, да мислите и да обичате природата. Искам да ви дам малка задача: заедно с родителите ви да наблюдавате природата и да си спомните какви други интересни неща са измислили хората - изобретателите. И не забравяйте да нарисувате картина с родителите, да я занесете в детската градина и да я покажете на всички деца. Знаете ли, кои са изобретателите?

Деца. Това са хора, които измислят нови техники.

Педагог... Точно така, хората, които измислят различни машини, машинни инструменти, инструменти, от които хората се нуждаят, и други полезни неща се наричат \u200b\u200bизобретатели. От детството си обичат да наблюдават внимателно, да измислят нещо ново. Мислите ли, че е трудно да се направи кола? Хладилник? И да построиш къща, мост? За да направите кола, да построите къща, трябва да попълните чертеж - вид чертеж на бъдеща кола - и да не се заблуждавате в изчисленията. Това е работа на инженер. Хората от тази професия познават добре математиката, физиката, механиката, знаят как да правят рисунки. Тази професия не се появи преди много години. Но в Русия винаги е имало майстори, които са правили необикновени неща.

Преди двеста години Иван Петрович Кулибин е живял в град Нижни Новгород - човек с нисък ръст, с брада. Веднъж направи часовник с размерите на патешко яйце. На всеки час вратата се отваряше в часовника, появяваха се малки хора и се движеха весело под музиката.Той също измисляше различни компаси, прожектор и часовник с календар. Той беше много талантлив човек.

Моля, посочете имената на изобретателите на радиото и крушката.

Децата отговарят. Отговорите са придружени от показване на портрети на А.С. Попова, П.Н. Яблочкова.

Защо тези хора са известни по целия свят?

Деца. Защото техните изобретения са много необходими и полезни за хората.

Педагог. Предлагам да слушам доклади за изобретенията на тези хора.

Две деца (едно по едно) дават предварително подготвени съобщения за изобретението на радиото и крушката.

Благодаря за интересните истории. Момчета, за да запомните какво друго се захранва от електричество, предлагам да играете игра.

Игра упражнение "Какво работи от електричество"

Учителят показва на децата картини с изображения на различни предмети, оборудване и дава указания: „Ако видите картина, която показва нещо, което работи на електричество, тропнете с крака и ако нещо, което работи без него, пляскайте с ръце“.

Педагог. Нека продължим да говорим за изобретения. Нашите приятели от първи клас ни изпратиха такива необичайни лъжици. (Показва на децата пластмасови лъжици без резници.) \u200b\u200bМислите ли, че тези лъжици могат да се нарекат изобретения?

Деца... Не.

Педагог... Защо?

Деца. Такива лъжици са неудобни за ядене на храна, нямат изрезка, можете да се изгорите и да разлеете храна, тези лъжици са грозни.

Педагог... Вярно е, че изобретенията трябва да са необходими и полезни за хората. Всеки ден, когато седнете на закуска или вечеря, вземате лъжица в ръката си. И вероятно никога не са мислили за това, когато хората за първи път са започнали да ядат храна с лъжица. Какво мислите, необходимо ли е било на древните хора, които още не са знаели как да използват огъня?

Децата отговарят.

Кога за първи път се появиха лъжици?

Деца. Когато хората се научиха да правят огън и да готвят храна на огън.

Педагог. Защо хората не могат да минат без лъжици, като се научат как да готвят храна на огън

Деца. Беше неудобно да пиете горещ бульон от ръба и да стигнете до месото с ръце.

Педагог. От какво древният човек е направил първата лъжица?

Деца. Направен от камък.

Педагог. Удобно ли беше да се използва?

Деца. Не.

Педагог. Защо?

Деца.Тя беше тежка, неравна и изгаряше устните си, докато ядеше.

Педагог. Какво започнаха хората да правят лъжици по-късно?

Деца... Костен.

Педагог.Защо тези лъжици бяха по-удобни?

Деца. Те бяха по-гладки и леки, не изгаряха устните по време на хранене.

Педагог... Какво тогава започна да прави лъжици?

Деца. Изработен от метал.

Педагог. Какви лъжици са яли обикновените руски хора в древността?

Деца... Дървени.

Педагог. Обикновените руски хора ядяха храна и каша с дървени лъжици. От кое дърво бяха издълбани?

Деца. Липа.

Педагог... Защо е удобно да се яде с такава лъжица?

Деца. Тя беше лека, красива и не се подгряваше от гореща храна.

Педагог... Лъжиците в Русия са направени с изобретение. Боядисани, издълбани; в различни части имаше лъжици, не еднакви. На лъжицата Вятка лъжичката беше направена под формата на яйце, тя беше удължена и плоска. Наведената надолу дръжка беше украсена с резби. Какво нарисувахте на кръгли лъжички Khokhloma?

Историята на възпитателя е придружена от илюстрации на рисувани дървени лъжици.

Деца... Цветя, клонки, горски плодове.

Педагог... В Русия лъжиците също са музикален инструмент. Музикантите-лъжици свирят, потупвайки ги един срещу друг и звучи весела танцова мелодия.

Учителят включва аудио запис на танцова мелодия, изпълнена от ансамбъл музиканти на лъжици.

Какъв талантлив руски народ! От времето на появата си на Земята човекът е направил много, за да живее не само удовлетворяващо и топло, но и удобно и красиво.

Всичко, което се прави от човек, свидетелства за неговата култура. Изградени от човека градове, дворци, храмове; техниката, която той е създал; картини на художници, книги на писатели; детски градини, училища; театрите са всичко творение на човешки ръце, те трябва да бъдат защитени, защитени, обичани. Мислите ли, че човек се гордее с постиженията си?

Деца. Да.

Педагог. Да, човек по право се гордее с постиженията си, има усещане за собствената си стойност. Той знае, че е умен, силен, мил, трудолюбив. Момчета, какво мислите, а Максим, решил да изобрети необичайни лъжици, ще може в бъдеще да стане изобретател?

Деца... Да.

Педагог. Защо мислиш така?

Деца. Защото той наистина иска да измисли нещо ново, необичайно.

Педагог. Какво мислите, върху какво още трябва да работи Максим, за да стане истински изобретател?

Деца. За да измислите нещо сами, трябва да сте внимателни, да слушате и наблюдавате много, да мислите, да бъдете мили, трудолюбиви.

Педагог. Това е вярно! Самочувствието не е само сред възрастните, хората, то е и сред децата. Всяко дете постига някакъв успех в живота си. За децата не е лесно: те знаят и знаят по-малко от по-големите деца, но дори и малкото дете може да бъде любезно, да се стреми да научи за света. Всеки човек е достоен за уважение от детството, във всеки живее малко изобретател, художник, създател. Когато станете възрастни, може би някой от вас ще бъде и талантлив майстор, ще измисли и направи някакъв необикновен предмет, който ще прослави Русия. Но за това трябва да учите, четете, да научите много. Момчета, какво мислите, че можете да изпратите на нашите приятели, за да им помогнете в изготвянето на интересни послания за изобретения и човешки постижения?

Номинация "Методическа работа в предучилищна образователна институция"

Резюме на GCD за трудово обучение. Този урок се проведе на откритото събитие „Споделяне на опит“.

Цел:Научете децата да помагат на възрастни, да поддържат реда в групата.

Софтуер задачи:

  • Подобрете способността на децата да перат играчките, да ги избърсват.
  • Формирайте навик за здравословен начин на живот.
  • Възможност за взаимодействие в екип, договаряне на обема работа на всеки.
  • Доведете започналата работа до края.
  • Да насърчи усърдието, отговорността за възложената задача, точността.

Методи и техники:Обяснения, напомняне, разговор, игрови момент, съвет, демонстрация, положителен пример, практически действия за почистване, насърчение, художествена дума, музикален съпровод, експерименти.

Предварителна работа:Запознаване с правилата за сътрудничество; с пословици и поговорки; разговори: „Нашата къща - нека да подредим нещата в нея“, „Малкият бизнес е по-добър от голямо безделие“; слушане на музикални произведения; четене на В. Драгунски „От горе до долу, наклонено“, Й. Аким „Инемейка“, С. Михалков „Съвсем сам“, А. Барто „Грими момиче“, приказки „Пепеляшка“.

Оборудване:Клеенчета за масата, легени, парцали, кърпи, гъби, престилки за клейон, кукла Пепеляшка, чинии за играчки, строителен материал, плик със задания, картинки, кръстословица за професии, предмети за играта „Изберете предмети за работа“, лакомства за деца.

Ход на урока

Педагог:

Обичам, когато сме сутрин
Казваме на всички, когато се срещнем
Добро утро! Добър ден!

Нека поздравим нашите гости. (Децата казват здравей). Момчета, обърнете внимание кой спи в нашата група. Това е Пепеляшка. Когато си беше вкъщи и се готвеше да дойдеш на детска градина, нашата Пепеляшка искаше да има време да направи почистването в групата и да отиде на бала. Но явно е била уморена и е заспала. Е, ще я събудим ли или ще се опитаме сами да направим всичко за нея?

Деца:Ще се опитаме да направим всичко сами.

Педагог:Нека си спомним кой помага на Пепеляшка в приказка сортирайте зърнени храни, почистете къщата.

Деца: Мишки и гълъби.

Педагог:Момчета, какво има до Пепеляшка? (Пликът). Това е плик и в него пише „Докато не изпълните всичките ми задачи, няма да отидете на бала!“ Според вас от кого е това писмо?

Деца: От злата мащеха.

Педагог:Предлагам да помогна на Пепеляшка, да изпълни всички задачи.

Задача номер 1

  • Това са снимки. Трябва да кажем какво е изобразено на тях.
  • Какво е показано на снимката? Какво правят децата и възрастните? (Семейството събира зеленчуци, плодове в градината).
  • Но на тази снимка какво виждате? (Децата в детската градина обядват. Някои деца вече са яли и разчистват съдовете от масата).
  • И сега искам да ви прочета история за две момичета и тогава вие ми кажете кое от момичетата е пораснало.
  • Едно момиче сложи мъниста, обувки на майка си, сложи червило и каза: "Вече съм голяма!" В същото време второто момиче прибра играчките, сгъна книгите, помете пода и също каза: „Вече съм голяма“. И така, какво прави малките големи?
  • Кое от момичетата е пораснало? Защо?

И тази задача е по-трудна.

Задача номер 2.Това е кръстословица. Ако решим правилно кръстословицата, тогава в сенчестите клетки хоризонтално можете да разберете основната дума.Децата отгатват кръстословица и намират думи - отговори (думите се изписват на хартия и се залепват с велкро).

Гатанки

1. Разхожда се в бяла шапка
С готвач в ръка.
Той ни приготвя обяд:
Каша, зелева супа и винегрет.(Готвач)

2. Кой ще предписва витамини?
Кой ще излекува ангината?
Не плачете за ваксинации -
Той знае как да се лекува ...(лекар)

3. Имам молив
Многоцветен гваш,
Акварел, палитра, четка
И дебел лист хартия
И също - статив за статив,
Защото аз ... (художник)

4. Всички пътища са ми познати
Вкъщи съм в пилотската кабина.
Светофарът ми мига
Той знае, че аз - ... (шофьор)

5. Камбаната звънна силно,
Урокът започна в класа.
Ученикът и родителят знаят -
Водете урок. .. (учител)

6. Той не е пилот, не е пилот,
Той не кара самолет
И огромна ракета
Деца, кажете ми кой е това? (Космонавт)

7. Размахване на пръчката си -
Хищниците танцуват.
Намръщва лицето й -
Лъвът ще скочи на ринга.
Той контролер на движение ли е?
Не, това е ... (треньор)

8. Той поставя тухлите в един ред,
Изгражда детска градина за деца
Не миньор или шофьор,
Ще ни построят къща ...(строител)

9 той не е художник, а боя
Мирише неизменно
Той не е майстор в картините -Той е майстор по стените! (Художник).

Физическа минута "Помагаме на мама приятелски."

Ние помагаме на мама -
Избърсваме праха навсякъде.
Сега перем дрехи
Изплакнете, изстискайте.
Метене на всичко наоколо
И тичане за мляко.
Вечерта се срещаме с мама
Отваряме широко вратите
Прегръщаме плътно мама.

Задача номер 3.Игра "Изберете предмети за труд."

Елементите са подредени на масата, трябва да изберете само тези, които полезно за работа.Децата оставят настрана: престилки, ръкохватки, легени, парцали, мушама, кърпа. (Оставете играчки, канцеларски материали).

Задача номер 4.

Педагог: Злата мащеха казва на Пепеляшка да измие чиниите и строителните материали. За да изпълним последната задача, трябва да облечем престилки.Момчетата ще мият строителните материали, а момичетата ще поставят кухненските прибори на местата им.Предлагам да запомните основните правила на работа, преди да започнете работа:

  1. Не можете да се разсейвате.
  2. Изпълнете всяка задача внимателно, докарайте започнатата работа до края.
  3. Помогнете на другарите си, ако откажат помощ, не се намесвайте.

Припомням процеса на работа:

  1. Покривам масата с мушама, за да не намокря масата.
  2. Наливам малко вода в легенчето.
  3. Взимам чиния в лявата си ръка, парцал в дясната, потапям я във водата и моята от всички страни. След това го давам на друго дете, което ще избърше тази чиния с кърпа, следващото дете я поставя на място.

Децата се захващат за работа. Учителят помага със съвети, понякога показва начина на действие.Ако е необходимо, възпитателят преразпределя работните отговорности.След работа децата почистват салфетките, гъбите, престилките си.

Куклата Пепеляшка се събужда, чуди се, радва се.

Пепеляшка: Благодаря ви, момчета, че ми помогнахте, изпълнихте всички задачи, които злата мащеха ми подготви. Сега мога да отида на бала със спокойствие. И ако помагате на родителите си по този начин у дома, те много ще се радват, че децата им са пораснали и са станали чудесни помощници. Сбогом деца!

Учителят изпраща Пепеляшка и заедно с децата, които водим резултатът:

Педагог: Виждате ли, момчета, направихме добро дело, помогнахме на Пепеляшка,правихме много полезни неща, работехме заедно, помагахме си. Не напразно хората казват: "Приятен - не тежък!" И още казват "Търпение и работа - всичко ще смилят!" Групата стана чиста, красива и лека. Нека си спомним какво направихме за това? Какво направихме?

  • Те миеха играчки (чинии), строителни материали, избърсваха ги и ги поставяха на местата им.
  • Защо мислите, че свършихме работата бързо?
  • Точно така, всички работеха заедно, заедно, помагаха си взаимно в работата.

Педагог: Zи този вид работа Пепеляшка иска да ви благодари.

Раздава се лакомство за децата.

Източници:

1. А. М. Виноградова, Г. Н. Годин. "Морално и трудово възпитание на децата в детската градина." Москва "Образование" 1987г

2. В.Г.Нечаева. „Образование на дете в предучилищна възраст“. Москва "Образование" 1983

Държавна бюджетна образователна институция

средно професионално образование на Ростовска област

Волгодонски педагогически колеж.

Обобщение на класовете в подготвителната група за трудова дейност: Домакински и домакински труд.

По темата "Пепеляшка".

Място: MBDOU детска градина "Златен ключ".

Дата на събитието: 9.10.14.

Изпълнено от студент: DO-4

Редко, Е.И.

Учител по практика:

Пименова Е.И.

Педагог наставник:

Корендюк Е. Ю.

Ръководител на практика:

Бесалова, Г.Н.

Волгодонск 2014

Тема: „Пепеляшка“.

Учебни задачи:

Научете децата на последователността на труда.

Задачи за развитие:

Развийте уменията на децата.

Образователни задачи:

Да се \u200b\u200bвъзпитава усърдна работа при децата.

Оборудване: мушами, легени, парцали.

Престилки от мушама, кукла Пепеляшка.

Предварителна работа:

Четене на приказката „Пепеляшка“.

Курс на урока:

Етапи на урока

Дейности на педагога:

Детски дейности:

Организационно:

След сън децата се обличат и излизат от спалнята.

Групата е предварително подготвена за работа. Масите са покрити с мушама. На едната маса има леген с вода за миене на играчки, а на другата леген с вода за избърсване на прах. Престилки от клейон на облегалките на столовете.

Кукла Пепеляшка спи на фотьойла

Момчета, когато спяхте, нашата Пепеляшка искаше да има време да почисти групата и да отиде на бала. Но явно е била уморена и е заспала. Е, ще я събудим ли или ще се опитаме сами да направим всичко за нея?

Основна

Нека си спомним кой в \u200b\u200bприказка помага на Пепеляшка да сортира зърнени храни, да почиства къщата.

Точно така, момчета, нека и ние облечем престилки и се превърнем в мишки и гълъби. Ще имаме мишки - момчета и гълъби - момичета. Момчетата стоят в една линия, а момичетата в друга.

Нека си спомним как да изцедите парцала (така че да не остане вода в парцала).

Учителят разпределя кой какво ще прави.

В хода на работата учителят се приближава до мишките (момчетата) и пита: кажете последователността на задачата?

Идва при гълъби (момичета), подсказва реда на работа.

Децата споделят и всеки бизнес започва.

Две или три мият чиниите, същия брой момичета бършат със сухи парцали, останалите са красиво поставени на рафтовете на кухненския ъгъл.

Финал:

Момчета, всички идват при мен, огледайте се, вижте как стана чисто и красиво в нашата група. Защо? Не е ли страхотно?! Когато всички заедно подредим нещата. Какви сте умни момичета !!!

Куклата Пепеляшка се събужда, чуди се, радва се.

Пепеляшка: Благодаря ви, момчета, че ми помогнахте. Сега ще отида на бала със спокойствие.

Пепеляшка сваля престилката и кърпата си. В красива рокля тя отива на бала.

Учителят изпраща Пепеляшка и заедно с децата се грижи за резултата от работата, чистата група.

Вижте, момчета, направихме добро дело, помогнахме на Пепеляшка. И ако помагате по този начин у дома, тогава родителите ви ще се радват много, че децата им са пораснали и са станали чудесни помощници.

След работа децата почистват след себе си, слагат парцалите да изсъхнат.

Резюме на трудова дейност в подготвителна група "Домакински и домакински работи с кукла" Замарашка "

Задачи:

Да научат децата да идентифицират растения, които се нуждаят от грижи, да направят заключение за липсата на каквито и да било условия, да намерят начин да подобрят здравето си, да изяснят и консолидират знанията на децата за методите на грижа за растенията, за последователността на работа . Продължавайте да развивате интерес към растенията у децата, за да ги наблюдавате и да се грижите за тях.

Научете децата да помагат на възрастни, да поддържат реда в групата: прах, измиване на играчки.

Оборудване: стайни растения, купа с вода, парцали, клейонки, престилки от клейон, лейки, пръчки за разхлабване, спрей бутилка, чисти листове хартия, лепило, ножици, книги за ремонт, кукла"Замарашка" музикален съпровод.

Методологични техники: игра(кукла "Замарашка"); словесни (разговор, разказ, въпроси за похвала); визуално: показване, начин, напускане; практически: самостоятелни дейности на децата.

Групата е предварително подготвена за работа. Масите са покрити с мушама. На първата маса има леген с вода за миене на играчки, а на втората маса с вода за избърсване на прах, на третата маса има стайни растения, пръчки за разхлабване, кърпи, пулверизатор, лейка с вода . Престилки от клейон на облегалките на столовете. На четвъртата маса има книги за лепене, лепило, ножици, мушами, парцали и празни листове хартия.

Преместване на GCD:

Възпитател: Деца, нашата кукла за вашето пристигане"Замарашка" Исках да имам време да направя почистването в групата, да поливам цветята, да залепя книгите, да се подрежда, но тя е уморена и ни моли да й помогнем.

Е, ние ще помогнем на нашата "Zamarashka"?

Деца: Нека помогнем

Педагог: Нека покажем как можем да се грижим за растенията, как можем да изчистим реда, да залепим книги и да изтрием пламъка. Но първо, нека разкажем и покажем какви стайни растения имаме в групата.

Учителят пита децата за името на стайните растения и ги хвали за правилния отговор.

Педагог: Момчета, стайните растения са живи. Те живеят като теб и мен. Следователно, за да не боледуват растенията, трябва да се гледат.

Възпитател: Деца, нека се разделим на три отбора, така че бързо ще се справим със задачата си. Първият отбор ще бъде "Мишки", вторият отбор ще бъде "Гълъби", третият отбор ще бъде Катерици ".

"Мишките" трябва да разхлабят почвата в саксии със стайни растения, да изтрият листата от прах, да изсушат растенията.

„Гълъби“ - мийте играчки и ги подреждайте по рафтовете.

"Катерички" - за залепване на книгите и подреждане на ъгъла за книги.

звучи мелодична музика

Възпитател: Децата поставят всички престилки и намират цветя и играчки, книги, които се нуждаят от вашата грижа!

Възпитател: Нека си спомним как да изтръгнем парцал - така че да не остане вода в парцала; как да разхлабите земята - внимателно, без да увреждате корените; как да залепите книги - отрежете лентите, нанесете лепило върху хартиените ленти и залепете върху повредената част на книгата, изтрийте излишното лепило с кърпа.

(Учителят помага на децата в процеса на работа)

Възпитател: Деца и кой знае пословиците за работата?

Деца:

„Трудът е бащата на всичко“

„Трудът е тежък, но работният хляб е по-сладък от меда“

„Който работи, той ще яде хляб“

„Труд, труд и труд отново - тук е огромното богатство“

„Само трудът храни човека“

"Няма мир без труд"

"Няма живот на земята без труд"

„Приятел улесни тялото, улесни душата“

Педагог: Кой знае стиха за труда?

Деца:

Забавна работа

Татко засажда цвете за мама.

Мама плете шал за баба.

Баба глади роклите на Катя.

Катя мие панама за братя.

Братя правят самолет за всички.

Работата продължава в къщата.

И защо? Този бизнес е разбираем:

Забавно за правене.

Приятни един към друг.

Възпитател: Браво! Пасове с кукла"Глупости" гледа децата да изпълняват поръчките си и казва на децата, че Куклата също иска да бъде чиста. Какво трябва да се направи?

Деца: Трябва да измиете куклата и да изперете нещата.

Педагог: Какво е необходимо за това?

Деца: Таз с вода, сапун, пелена.

Възпитател: Как ще се измием?

Деца: Трябва да поставите куклата в леген и пяна, след това да изплакнете сапуна и да избършете с пелена. И накиснете нещата, разпенете и разтрийте, след това изплакнете и закачете да изсъхнат на опънато въже.

Педагог: Да.

Педагог: Момчета, всички завършили ли са работата си? Браво, какво! Благодаря момчета! Растения, играчки и книги благодаря и на вас и на Куклата"Замарашка" радвам се също, че е чисто.

Педагог: Виждате ли, момчета, направихме добро дело, помогнахме на куклата"Глупости"

И ако помагате по този начин у дома, тогава родителите ви ще се радват много, че децата им са пораснали и са станали чудесни помощници.

Резултатът от свършената работа: Какво направихме днес? на кого помогна? Свършихме ли работата?