Калейдоскоп Преподаване на четене Готвене

Моделиране на багел във втора младша група. Моделиране в по-младата група

Софтуерно съдържание:

  • Укрепване на способността за извайване на пръчки,
  • научете децата да огъват пръчки и да свързват краищата си, за да образуват пръстени,
  • насърчават желанието да направят нещо за другите.

Материали за урока:

Кукла, куче пазач, кукла мебели, бучка пластилин (парче), дъски, съдове, сушене (гевреци), сладкиши.

Курс на урока:

Децата ръка за ръка пеят песента „Слънцето гледа през прозореца“, засиява в нашата стая. Плескахме с ръце, много щастливи от слънцето.

Възпитател: Вижте момчета, как слънцето грееше за нас, то е щастливо за нас. Нека и ние да й се усмихнем.

Децата сядат на маси. На вратата се чука.

Учителят отваря вратата. В групата влизат кукла и куче.

Учителят казва, че куклата Катя и кучето Барбос са дошли на гости на децата.

Педагог: Момчета, защото те дойдоха да ни посетят, трябва да ги почерпим с чай, а за чай ще приготвим гевреци.

Учителят показва волана и казва на децата, какво имам в ръцете си?

Деца: Багел.

Възпитател: Каква форма има воланът?

Деца: кръгли.

Учителят кани всички да ослепят същото.

Учителят показва как първо трябва да омесите пластилина. Обяснява, че пластилинът е по-мек от глина, по-мек на допир, пластмаса, лесно омекотява, без мирис, има цвят.

Възпитател: За да излеете такъв волан, първо трябва да излеете голяма дебела наденица.

Учителят показва как се прави всичко това, след това го навийте на пръстен и закрепете плътно двата края, притискайки ги един към друг.

Децата се захващат за работа. Dog Watchdog предлага да играе с деца.

Игра: "Тук седи нашето куче пазач."

Възпитател; В процеса на моделиране обръща внимание на техниките, които децата използват.

Кукла Катя и кучето Барбос благодарят на децата за такова лакомство.

Възпитател: Кукла Катя казва, че са им донесли и лакомства.

Децата се почерпят със сладкиши и се радват на това колко гевреци са направени за гостите.

Връзка на урока с други аспекти на образователната работа:

Те събраха пръчки на сайта, разгледаха ги, обърнаха внимание на факта, че са дълги, равномерни, изследваха пръстените, воланите. Играхме играта „Нека почерпим куклата Катя с чай“ в ъгъла на куклата.

Резюме на урок по моделиране във 2-ра младша група "Баранки-калачи" .

Цел: - запознаване с техниката на формоване от безквасно тесто.

Задачи:

Запознайте децата с народното изкуство

- Научете да разточвате стълбовете (цилиндрите) и да ги затваряте в пръстен

Развийте фината моторика. Да формира интерес към извайване на гевреци, гевреци.

Насърчаване на независимост, инициативност. Да възпитава добра воля към другите, да помага на другите.

Предварителна работа:

Изследване и изследване на пирамидални пръстени с различни размери за тактилно усещане, възприемане на форма, размер и цвят.

Обмисляне на гевреци и понички: форма и размер, как изглеждат.

Дидактическа игра „Цветни пръстени“ (развитие на възприятието за форма, цвят, размер).

Игри и упражнения на открито с обръч (търкаляне, хвърляне с двете ръце отдолу и от гърдите, преминаване от ръка на ръка).

Материали, инструменти, оборудване:

Моделиращ материал - осолено тесто, сноп гевреци, хартия и мокри салфетки, самовар, бабина кукла, куклен съд, печка, поднос, ръчна спирачка.

Момчета, тази сутрин ние с вас получихме писмо от баба Агафя, в което тя ни покани при себе си, тя има някаква изненада за нас, с която обеща да ни почерпи.

Е, момчета, ще посетим бабата на Агафия. Деца (Да). Да вървим направо по пътеката, през неравностите, през дупките и да стигнем до хижата на бабата, в която тя живее. Междувременно ще тръгнем с вас да кажем весело:

По равни пътеки едно, две, едно, две

Краката ни ходят едно, две, едно, две

Над неравности, над неравности, над неравности

Скочи през дупката, скочи, скочи, скочи.

И така стигнахме до хижата. Да почукаме. Чук-чук!(Баба излиза.)

Баба: Здравейте, децата ми са младежи!

Добре дошли, скъпи гости, моля!

Чаках те дълго време,

Няма да започна празника без теб!

Имам място и дума за всеки.

Гостите, скъпи, удобни ли са за вас?

Всички ли виждат? Всички чуват ли? Имаше ли достатъчно място за всички?

Възпитател: За гостите, разбира се, имаше достатъчно място, но не е ли тясно за теб, бабо?

Баба: В тесния, но не обиден! Чаках те и изпекох агнешкото, изпекох и осъдих.

Ай, люлка - люлка - люлка, вижте воланите.

В разгара на горещината горещо

Тук долетяха топове, взеха кифличките и овцете. Отнеха всичко, така че момчетата не знаят какво да правят, няма с какво да ви почерпя. Само тестото, което ми остана, може би заедно, ще изпечем лакомства за вас, вкусно и румено агне.

Възпитател: Е, момчета, нека помогнем на бабата на Агафия да пече агне.

Деца (Да)!

Възпитател: Дай ни тестото й, бабо. Докоснете тестото с дръжките си, какво е то? (Мека).

Педагог: Нека заслепим воланите от този тест. Седнете на масите, ще ви покажа как да извайвате гевреците, а бабата ще се увери, че всичко е правилно.

Учителят показва волана и казва на децата, какво имам в ръцете си?

Деца: Багел.
Педагог: Как изглежда воланът? (Колело, волан и др.)

Педагог: Вижте как ще извая волана. Взимам парче тесто, слагам го на дланта си, дори го имам. Покривам го с другата си длан и го разточвам с тези движения, напред - назад, напред - назад.
- Какво направих? (Наденица, колона)
Вижте как свързвам двата края на наденица, за да направя кръгла поничка. Свързвам краищата и натискам леко.
- Какво направих? (Бейгъл)
- Как се получи? (Кръгла, а в средата има дупка)
- И сега във въздуха с мен покажете как ще навиете „колбаса“ (шоу от деца), как ще свържете краищата на „колбаса“ (шоу)
- И за да получите красиви гевреци, ние си месим пръстите.
Гимнастика с пръсти "Един, два, три, четири, пет".
Възпитател: - Сега пръстите ни са приятелски настроени и ще получат красиви гевреци.

Децата започват да работят на маси, на които са подредени дъски с парчета тесто.

Какви прекрасни волани имаш! Какво трябва да направим с тях, за да могат да се ядат? (Изпечете)

Баба: Къде мислиш, че ще печем поничките? Деца (във фурната). Правилно в печката. Печката е основният помощник в хижата ми, ще ме затопли, когато е студено, и ще помогне за приготвянето на храна.

Педагог: Бабо, нека сложим малките си клошари във фурната. Междувременно франзелите са изпечени, ще играем с вас.

Чи-чи-чи (3 пляскания по ханша)

Танцуваме край печката (4 скока на един крак)

Чо-чо-чо (3 пляскания над главата)

Горещо е близо до печката (4 скока встрани)

Ча-ча-ча (3 пляскания пред вас)

Дайте ни, печка, ролка (2 клека)

Чи-чи-чи (3 пляскания до коляното)

Нашите сушилни са горещи (4 скока на място)

Чу-чу-чу (3 пляскания пред вас)

Ще се отнасям с всички с волан (ходене на място)

Възпитател: Бабо, погледни в печката, пекли ли са нашите гевреци там?

Баба вади поднос с готови продукти.

Баба: Ето рулцата с топлината, с топлината от фурната

О, воланите са горещи, горещи.

Да духаме върху тях. (Духат силно и слабо).

Възпитател: Деца, вижте и запомнете: от какво изваяхме? Как се нарича?

Деца: изваяни от тесто, гевреци.

Баба: Момчета, вижте какви красиви гевреци имаме. Благодаря ви много, помогнахте ми, нека почерпим нашите гости с понички.

А сега седнете на масата, ще се почерпим с гевреците и ще се приберем у дома. И ние ще кажем на нашите гости "Благодаря ви за вниманието, до скоро."


Задачи:

1. Да се \u200b\u200bзатвърди способността за навиване на пластилин с прави движения;

2. Научете децата да огъват пръчки и да свързват краищата им, за да образуват пръстени;

3. Възпитавайте желанието да направите нещо за другите.

Методология:

"Поканете" куклата Маша в клас. Поканете всички деца да моделират воланите (под ръководството на куклата) и в края на урока заедно да се радваме на това колко волана са направили децата. А куклата Маша ще лекува децата с истински гевреци.

Подготвителна работа:

Проведете разговор за факта, че есента е време за прибиране на реколтата. Има колекция от зеленчуци, плодове и зърнени храни. И от зърнени култури правят брашно, от което след това пекат много вкусни неща, включително гевреци.

Материал:

Пластилин, дъска за моделиране, кукла, франзели, плоча за кукли, магнетофон.

Ход на урока

Аз, кукла Маша, здравей!
Дойдох да те посетя
И вкусни подаръци
Днес го донесох.

Хрупкаво агнешко
Виж ги
Всичко, грациозно -
Сама ги извая!

Искате да научите и вас
Вкусни ли са поничките за извайване? (децата отговарят с "Да")
И така, слушай ме сега
Как ще ги направим.

Учителят с куклата започва да извайва

1. Вземете парче пластилин,
Отщипете малко парче
Поставете в лявата длан
Нека покрием с дясното и малко

Нека загреем малко пластилина,
Така че нашата бучка да е пластмасова.
(Загряваме пластилина)

2. Подгрята? Браво момчета!
Сега поставяме на дъската
И с дясната писалка малко
Яздим го, но не го набръчкваме.
(Разточваме пръчката с прави движения, след това с дясната, после с лявата ръка).

Децата се возят насам-натам
Спокойно, плавно, бавно.
Ще направим наденица
А, вижте! Добре!

И така, сега ще ви погледна:
(куклата проверява всяко дете, помага на този, който не работи)
Справяш се добре! Толкова добър!
И тук всичко е наред
Всичко се получи! Ето още един!

3. А сега да си починем малко -
Ще прекараме физическо възпитание:

Децата стават и вземат 2 кленови листа в подготвена кошница и застават в кръг. По музика на Ф. Шопен „Есенен валс“ повторете движенията на учителя.

4. Починете си! Е, добре!
Всички седнете и отново
Ние ще работим с вас по-нататък -
Вземете колбасите в ръка!

5. Взех го! Тихо! Виж!
Вземам нейните краища
Свързвам и двамата
И аз го закопчавам. Много добре!

6. Направих го!
Сега ще те погледна
(Учител с кукла разглежда работата на децата, помага, оценява).

7. Сега има много гевреци.
Пиенето на чай не се пие.
Всичките си гевреци в чинийка
Сега трябва да се откажем.

(Децата слагат своите „гевреци“ в чиния).

8. Е, ти си свърши работата,
Всички се опитваха, слушаха!
Ето вашата награда -
Всички франзели, яжте!

Куклата Маша лекува децата с гевреци и им благодари за усилената работа в клас.

Статията е публикувана в изданието на автора.


Общинска бюджетна предучилищна образователна институция
къща номер 2 "Теремок", Приморск

Възпитател: Кабанова К.С.
Приморск
2014 г.

Обобщение на уроците по моделиране във 2-ра младша група „Баранки-калачи“.
Предназначение: - запознаване с техниката на формоване от безквасно тесто.
Задачи:
- Запознайте децата с народното изкуство
- Научете да разточвате стълбовете (цилиндрите) и да ги затваряте в пръстен
- Развийте фината моторика. Да формира интерес към извайване на гевреци, гевреци.
- Да се \u200b\u200bнасърчи независимостта, инициативността. Да възпитава добра воля към другите, да помага на другите.
Предварителна работа:
Изследване и изследване на пирамидални пръстени с различни размери за тактилно усещане, възприемане на форма, размер и цвят.
Обмисляне на гевреци и понички: форма и размер, как изглеждат.
Дидактическа игра „Цветни пръстени“ (развитие на възприятието за форма, цвят, размер).
Игри и упражнения на открито с обръч (търкаляне, хвърляне с двете ръце отдолу и от гърдите, преминаване от ръка на ръка).
Материали, инструменти, оборудване:
Моделиращ материал - осолено тесто, куп франзели, хартия и мокри салфетки, самовар, кукла баба, съдове за кукли, печка, поднос, ръчна спирачка.
- Момчета, тази сутрин ние с вас получихме писмо от баба Агафя, в което тя ни покани на нейно място, тя има някаква изненада за нас, с която обеща да ни почерпи.
- Е, момчета, ще посетим бабата на Агафия. Деца (Да). Да вървим направо по пътеката, през неравностите, през дупките и да стигнем до хижата на бабата, в която тя живее. Междувременно ще тръгнем с вас да кажем весело:
По равни пътеки едно, две, едно, две
Краката ни ходят едно, две, едно, две
Над неравности, над неравности, над неравности
Скочи през дупката, скочи, скочи, скочи.
И така стигнахме до хижата. Да почукаме. Чук-чук! (Баба излиза.)
Баба: Здравейте, децата ми са младежи!
Добре дошли, скъпи гости, моля!
Чаках те дълго време,
Няма да започна празника без теб!
Имам място и дума за всеки.
Гостите, скъпи, удобни ли са за вас?
Всички ли виждат? Всички чуват ли? Имаше ли достатъчно място за всички?
Възпитател: За гостите, разбира се, имаше достатъчно място, но не е ли тясно за теб, бабо?
Баба: В тесния, но не обиден! Чаках те и изпекох агнешкото, изпекох и осъдих.
Ай, люлка - люлка - люлка, вижте воланите.
В разгара на горещината горещо
Тук долетяха топове, взеха кифличките и овцете. Отнеха всичко, така че момчетата не знаят какво да правят, няма с какво да ви почерпя. Само тестото, което ми остана, може би заедно, ще изпечем лакомства за вас, вкусно и румено агне.
Възпитател: Е, момчета, нека помогнем на бабата на Агафия да пече агне.
Деца (Да)!
Възпитател: Дай ни тестото й, бабо. Докоснете тестото с дръжките си, какво е то? (Мека).
Педагог: Нека заслепим воланите от този тест. Седнете на масите, ще ви покажа как да извайвате гевреците, а бабата ще се увери, че всичко е правилно.
Учителят показва волана и казва на децата какво е в ръцете ми? Деца: Воланът Възпитател: Как изглежда воланът? (Колело, волан и др.)
Възпитател: Вижте как ще извая волана. Взимам парче тесто, слагам го на дланта си, дори го имам. Покривам го с другата си длан и го разточвам с тези движения, напред - назад, напред - назад - Какво направих? (Наденичка, пост) Вижте как свързвам двата края на наденица, за да направя кръгла поничка. Свързвам краищата и натискам леко - Какво направих? (Bagel) - Как се получи? (Кръгла, а в средата има дупка) - И сега във въздуха с мен покажете как ще разточите „наденица“ (показва се от деца), как ще свържете краищата на „наденица“ (шоу) - И така, за да получите красиви гевреци, омесете пръстите си. Гимнастика за пръсти „Една, две, три, четири, пет.“ Възпитател: - Сега пръстите ни са приятелски настроени и ще получат красиви гевреци.
Децата започват да работят на маси, на които са подредени дъски с парчета тесто.
Какви прекрасни волани имаш! Какво трябва да направим с тях, за да могат да се ядат? (Изпечете)
Баба: Къде мислиш, че ще печем поничките? Деца (във фурната). Правилно в печката. Печката е основният помощник в хижата ми, ще ме затопли, когато е студено, и ще помогне за приготвянето на храна.
Възпитател: Бабо, хайде да си сложим агнето във фурната. Междувременно франзелите са изпечени, ще играем с вас.
Чи-чи-чи (3 пляскания по ханша)
Танцуваме край печката (4 скока на един крак)
Чо-чо-чо (3 пляскания над главата)
Горещо е близо до печката (4 скока встрани)
Ча-ча-ча (3 пляскания пред вас)
Дайте ни, печка, ролка (2 клека)
Чи-чи-чи (3 пляскания до коляното)
Нашите сушилни са горещи (4 скока на място)
Чу-чу-чу (3 пляскания пред вас)
Ще се отнасям с всички с волан (ходене на място)
Възпитател: Бабо, погледни в печката, пекли ли са нашите гевреци там?
Баба вади поднос с готови продукти.
Баба: Ето рулцата с топлината, с топлината от фурната
О, воланите са горещи, горещи.
Да духаме върху тях. (Духат върху тях силно и слабо).
Възпитател: Деца, вижте и запомнете: от какво изваяхме? Как се нарича?
Деца: изваяни от тесто, гевреци.
Баба: Момчета, вижте какви красиви гевреци имаме. Благодаря ви много, помогнахте ми, нека почерпим нашите гости с понички.
А сега седнете на масата, ще се почерпим с гевреците и ще се приберем у дома. И ние ще кажем на нашите гости "Благодаря ви за вниманието, до скоро."


GCD във втора младша група за моделиране от осолено тесто "Багели - гевреци"

Обобщение на урока презвтора най-млада група .

Моделиране на осолено тесто « Багели - гевреци » .

цел : запознайте децата с нов материал заскулптура : солено тесто .

Софтуерно съдържание :

Разкажете за имотисолено тесто : мека, пластмасова, можете да лепите от нея;

Събудете интерес къмизвайване на франзели и гевреци ;

Формирайте способността да навивате колоните(колбаси) различни дължини (забагел - дълъг , загевреци - къси ) и затворете в пръстен;

Да развие възприятието за форма и размер, окото, фината моторика, да се научи да украсява формован продукт с макови семена;

Насърчавайте отзивчивост и доброта, желание да помогнете.

Предварителна работа. Игри и упражнения на открито собръч : търкаляне, хвърляне с двете ръце отдолу и от гърдите, преминаване от ръка на ръка.

Изследване и изследване на пръстените различни размери за тактилно усещане, възприемане на форма, размер и цвят.

Съображениегевреци и гевреци : форма и размер, как изглеждат.

Дидактическа игра"Цветни пръстени" (развитие на възприятието за форма, цвят, размер) .

Урок за кандидатстване натема : « Багели - гевреци » .

Материали, инструменти и оборудване за GCD.

Материал замоделиране - осолено тесто , мак, два снопа сгевреци и гевреци , мокри кърпички, самовар.

Речникова работа : гевреци , волани , разточвам, разстилам,тесто .

Мотивация : Нека помогнем на баба да изпече лакомство.

Съдържанието на урока.

Музикално ритмично упражнение от Е. Железнова."Приготвяме се да започнем" .

Баба влиза с кошница :

Бабо : Здравейте, деца, дойдох да ви посетя, за да пия чай с вас. Да видим какво има в моята кошница. О, къде загубих лакомството?

Баба изважда връзките, върху кояфранзела и поничка .

Бабо : Деца, знаете ли какво е това?

Деца : Топоничка и поничка .

Педагог : Каква е разликатабагел от волана ?

Деца : голям франзела , ималък волан , те са кръгли, като пръстени.

Бабо : Исках да ви дам чай и да ви почерпя с лакомства. Така самоварът се загрява. Какво да правя? Може би можете да ми помогнете да пекагевреци и гевреци ?

Педагог : Момчета, нека помогнем на баба да печегевреци и гевреци ... Бабо, имаш литесто за гевреци и гевреци ?

Бабо : Разбира се.Погледни : Какво е?

Деца : мека.

Педагог : седнете при , Ще ви покажа как да извайватегевреци и гевреци .

Учителят показва как да се разточватесто между дланите .

Педагог : вижте какво имам. Едната наденица е голяма и дълга, а другата е малка и къса. Какво може да се направи от тях?

Деца : франзела и волан .

Педагог : вижте как трябва да свържете краищата и да получитефранзела и гевреци .

Децата започват работа за с дъски с изложени парчетатест .

След това учителят показва как можете да украситегевреци и франзели с маково семе .

Децата поръсват готовигевреци и франзели с маково семе .

Педагог : Браво момчета, нека сложим всичко на лист за печене. Къде мислите, че се пекатгевреци и гевреци ?

Деца : във фурната.

Педагог : вдясно, във фурната. Бабо, сложи всичко във фурната, а ние ще си изсушим ръцете със салфетки и ще играем.

Музикална и ритмична загрявка от Е. Железнова„Кимваме с глава ...“ , "Когато седнем на дивана" .

Педагог : Бабо, погледни в настроението, бяха нашитегевреци и гевреци ?

Баба вади поднос с готови продукти.

Педагог : Деца, вижте ипомня : От какво изваяхме? Как се нарича?

Деца : формован оттест , товагевреци и гевреци .

Бабо : Тукхубави гевреци

Вкусни, румени

Имат дупка вътре

Ако искате, погледнете.

Тукгевреци - със страст , с топлината.

Ела при самовара,

Чай сще имаме багел ,

И тогава играйте .

Бабо : Благодаря ви деца! Какви добри хора сте, помогнахте ми. Сега нека пием чай с вкусногевреци и гевреци , всички седнете .

Децата пият чай.