Pszichológia Történetek Oktatás

Óraszámla igénylés junior csoport összefoglalója. "Ház"

Jelölés:

Az óra előrehaladása:

Gyerekek ülnek a székeken.

Pedagógus: Srácok, ma az emberekkel együtt élő állatokról fogunk beszélni, és házi kedvenceknek nevezzük őket. Milyen háziállatokat ismersz? ( a tanár képeket mutat háziállatokkal, a gyerekek megnevezik a házi kedvenceket és kölykeiket: tehénborjú, kecske-kecske, kutya-kölyök)

Kopogtatnak az ajtón

Pedagógus: Srácok, halljátok, hogy valaki kopog.

A tanár behoz egy kutyajátékot a csoportba.

Kutya: helló srácok, a nevem Sharik.

Gyerekek: szia Sharik.

Pedagógus: Sharik, mi történt? Miért vagy olyan szomorú?

Kutya: Petya gazdám sokféle labdát adott, amikkel nagyon szerettem kint játszani, amikor meleg volt. De jött az ősz, hideg lett kint, erős szél fújt, a golyóim elgurultak valahol, és most nem találom őket. És nem tudom, mit tegyek.

Pedagógus: Ne légy szomorú Sharik, a srácok és én segítünk megtalálni őket. Tényleg srácok?

Gyerekek: igen.

Kutya: Nagyon örülök, ha segítesz nekem.

Együtt keltünk fel.
Egyszer! Két! Három!
most gazdagok vagyunk! (Kezek oldalra.)
Kezünket a szemünkre tesszük,
Erősítsük meg a lábunkat.
Jobbra fordulva, (jobbra fordulva.)
Nézzünk fenségesen
És neked is balra kell menned (fordulj balra.)
Nézd a tenyerek alól.
És jobbra, és még egy (Forduljon jobbra.)
A bal váll fölött. (Forduljon balra.)

Jelölés: jelentkezés az óvoda fiatalabb csoportjában.

A gyerekek az asztalokhoz mennek és leülnek. Az asztalokon: ragasztó, ecset, szalvéta, olajkendõ, tányérok, amelyekben kék és sárga körök hevernek, papírlap, amelyre kutya van rajzolva.

A tanár kiveszi a labdát.

Pedagógus: Srácok, nézd, mit találtam?

Gyermekek: labda.

Pedagógus: Helyes srácok, ez az a labda, amit Sharik elveszített. Milyen alakú a labda?

Gyermekek: kerek.

Pedagógus: Jól sikerült. Srácok, figyeljetek, mi van az asztalotokon?

Pedagógus: neked és nekem meg kell találnunk a maradék labdákat. Nézd, a tányérokon az asztalodon kék és sárga körök vannak. Mire hasonlítanak?

Gyermekek: labdákon.

Pedagógus: helyes srácok, ezek ugyanazok a labdák, amelyeket Sharik elveszített. De ahhoz, hogy tudjon játszani velük, neked és nekem fel kell ragasztatnunk őket egy papírra, amelyre a labdánk van rajzolva. Ecsettel és ragasztóval fogjuk felragasztani őket, ami üvegekben van. A golyó felragasztásához meg kell fordítani a hátulsó, színtelen oldalával, fogunk egy ecsetet, le kell engedni a kupacokkal egy ragasztós üvegbe, és óvatosan el kell osztani a ragasztót az egész labdán, ha van nincs elég ragasztó, újra kell ragasztót rajzolnia az ecsetre, és végig kell rajzolnia a labdát. Helyezze az ecsetet az állványra. Vedd fel a labdát és rögzítsd egy papírlapra a hátoldalával, és a színes oldal nézzen ránk. Vegyünk egy szalvétát a kezünkbe, és óvatosan itassuk át vele a labdát úgy, hogy a labda minden oldalról megtapadjon.

A gyerekek csinálják az alkalmazást.

Pedagógus: Jó volt srácok, fogjátok a munkátokat és hozzátok el nekem. Nézd, Sharik, hány labdádat találtunk

Sharik: Köszönöm srácok a segítséget. Nos, ideje futnom. Viszontlátásra!

Pedagógus és gyerekek: Viszlát, Sharik.

Pedagógus: Srácok, ki jött hozzánk? A kutya az emberrel él, hát milyen állat az? Mit csináltunk az órán? Milyen színűek voltak a golyók? Milyen formában? Mi tetszett a legjobban az órán? Jó volt srácok, vége az órának.

Jelölés: jelentkezési óra összefoglalója a második junior csoportban.

Beosztás: első minősítési kategória tanára
Munkavégzés helye: MKOU "Yandykovskaya középiskola" s / p 1. sz
Helyszín: Astrakhan régió, Limansky kerület, Yandyki falu

Előre tervezés az oktatás területén

Művészi kreativitás rátét második junior csoport

1. LECKE TÉMA: Kölyökkutya szőnyeg

Cél: Fokozza az érdeklődést az alkalmazás iránt gyermekeknél; megszilárdítani a korábban megszerzett ismereteket a ragasztás szabályairól; alternatív színek (sárga és piros) a papírcsíkok alapra (szőnyeg) való felhordásakor.

Anyag:

  • Minden gyermek számára egy-egy papírcsík (5 * 20 cm), mindkét oldalán levágott élekkel;
  • Sárga és piros színű csíkok 1 cm szélesek.
  • Ragasztó, ragasztó ecsetek
  • Olajos kendő, szalvéta

Az óra előrehaladása: A gyerekek félkörben ülnek a festőállvány előtt. A tanár mutat két játékot.

Pedagógus: Musját és Vasját már ismerjük. Musya és Vasya két vicces cica. Egyszer Vasya és Musya elmentek meglátogatni egy ismerős kiskutyát. A kiskutya büszkén járkált az udvaron.

  • Nézd meg a standomat! A tulajdonos tegnap építette nekem! - mondta Puppy.
  • Milyen szép ház! – örvendezett Musya.

Ez nem ház, hanem fülke – jegyezte meg fontosan Kölyökkutya. - Csak nehezen tudok benne aludni, mert megszoktam, hogy otthon, puha ágyneműn aludjak.

Adunk egy szőnyeget! Vasya megígérte.

A cicák pedig hazaszaladtak.

Van egy szőnyegünk! Musya mondta. - Új, de teljesen fehér.

Díszítsük csíkokkal! – javasolta Vasya.

Lerajzoljuk őket? – kérdezte Musya.

Nem rajzolunk, hanem ragasszunk rá! - válaszolta Vasya. - Vegyél fel piros csíkokat...

Miért piros? Menjünk sárgára – nem értett egyet Musya.

Nem, piros - mondta Vasya.

A történettel párhuzamosan cselekedj a cicákért: ragaszd fel az első két csíkot - először pirosat, majd sárgát. Fogta a piros csíkot, megfordította, az ecsetet a ragasztóba mártotta, az ecsetet végighúzta a csíkon, majd a csíkot a szőnyegre tette és egy ronggyal elsimította. - Mint ez. - Nem, sárga! Musya sikoltott. Fogott egy sárga csíkot, megfordította, bekente ragasztóval, feltette a szőnyegre és egy ronggyal megnyomta.

Jól van - egyezett bele Vasya -, ragasszuk egyenként! Vegyünk egy piros csíkot, megfordítjuk, ragasztóval megkenjük, felragasztjuk, ronggyal megnyomkodjuk. Most a sárga csíkot is felragasztjuk. Így az egész szőnyeg megtelt. Még jó, hogy különböző színű csíkokat ragasztottál. Nagyon szép lett! - mondta Puppy. Srácok, segítsetek szőnyegeket díszíteni kiskutyánk barátainak. Feladatok elvégzése gyerekeknek. A tanár megismétli a feladatsort, a gyerekek ragasztást végeznek. A munka végén Vasya és Musya megköszöni a gyerekek segítségét és dicséri munkájukat.

2. TEVÉKENYSÉG Téma: Csíkos macska

Cél: Cselekmény és játékterv kidolgozása; jóindulatot kelteni a gyerekekben; fejleszteni a kész formák ragasztásának képességét

Anyag:

  • 1-1,5 cm széles színes papírcsíkok,
  • vágott vagy szakadt, hosszú - a testhez,
  • rövid - a macska farkához és mancsához.
  • A csík letépése előtt hajtsa be a lapot, és határozottan húzza meg a vonalzót a hajtási vonal mentén.

Az óra menete: Pedagógus: Egyszer Vasya és Musya találkozott egy nagy kövér macskával. A macska keservesen sírt.

Mi a neved és miért sírsz? – kérdezte Musya.

A nevem Csíkos – válaszolta szomorúan a macska.

Csíkos? Hol vannak a csíkjaid? - lepődtek meg a cicák.

Csak ez a lényeg – sóhajtott a macska. - Nagyon szeretek aludni. És ma véletlenül elaludtam a mosógépben! A háziasszony nem vett észre, és kimosott az ágyneművel. És minden csíkom eltűnt! Mi vagyok most Csíkos? Senki sem fog felismerni csíkok nélkül. Most mit csináljak? A macska ismét sírni kezdett.

Azt hiszem, tudom, hogyan segíthetek neked - mondta Vasya. - Most csíkokat ragasztunk rád, és újra Csíkos leszel. Musya! Ragasztó, ecset, csíkok! Kezdjük el!

De sok csíkom volt! - mondta félénken a macska.

Igen, gondolta Vasya. - Musyának és nekem segítőkre lesz szükségünk.

Segítsünk a cicáknak csíkokat ragasztani a Csíkosra.

Ragassza fel az előkészített csíkokat a macska testére, mancsára és farkára.

Most újra igazi Stripe vagyok! Nagyon szépen köszönjük! – kiáltott fel boldogan a macska.

Csak ne aludj el újra a mosógépben! Musya búcsút kiáltott.

3. számú ÓRA Téma: Légyölő galóca

Cél: A mesehősök iránti jóindulatú hozzáállás, a segítségnyújtás vágyának ápolása; szalvétát használjon, hogy megszilárdítsa a gyermekek készségeit és ismereteit a kész alkatrészek papírlapra történő gondos ragasztásának szabályairól.

Anyag:

  • egy papírlap festett légyölő galócával;
  • ragasztó
  • ecsetek
  • szalvéták

Az óra előrehaladása: A tanár azt mondja:Van ilyen gomba - légyölő galóca. A gomba gyönyörű, elegáns: a piros kalapon fehér pöttyös, a lábszáron pedig finom szoknya-fodor. A légyölő galóca gyönyörű, de nem mindenki hasznos. Elviszi a légyölő galóca, meg a sün, jól jön a többi erdőlakónak. De egy személy (felnőttek és gyerekek) nem gyűjthet és nem ehet légyölő galócát.

Az erdőben sétálva gyakran találkozik légyölő galóca. De ne nyúlj a légyölő galócához, ne tépd, ne üsd le bottal, ne taposd el őket. Csodálja meg őket, és induljon tovább. Ne feledje, hogy a légyölő galóca egyes állatok legjobb barátja. Ma egy tündérmesét szeretnék elmondani a légyölő galócáról. Egyszer egy nagy légyölő galóca család született a föld alatt. Nagyon örültek, hogy megszülettek! Annyira siettek, hogy mindenkinek megmutassák magukat, és maguk is megnézzék a világot! És akkor végre megjelentek a föld alól a légyölő galóca. Egymásra néznek és látják: piros sapkájuk van, sallangok vannak. Igen, nincs fehér foltok-borsó a kalapjukon. Ez igazán bánat, olyan bánat! Igen, nem csak bánat, hanem baj is! Gyerekek (emberek) jönnek az erdőbe, nem ismerik fel a légyölő galócát, összekeverik más gombákkal és beviszik a kosarukba.Amanitas ideges, szomorú volt. Az erdő lakói köréjük gyűltek. Kár érte a légyölő galócát, de nem tudnak segíteni rajtuk semmiben. Itt vagyunk, segíthetünk nekik! Díszítsd a kalapjukat fehér pöttyökkel.

4. LECKE Téma: Lehulló, hulló levelek(CSAPATMUNKA)

Cél: Rögzítse a kisméretű nyersdarabok ragasztásának (pontozásának) szabályait; a térben való tájékozódás fejlesztése;

Anyag:

A levelek sárga, piros, narancssárga, zöldek.

Egy nagy papírlapra festett fatörzs.

Az óra előrehaladása: Tanár: Milyen évszak van most? (Ősz) Miért szeretjük az őszt? (Különböző színű fák, sok levél a földön, lehet velük játszani, suhogni stb.)

Nyaralás ősszel az erdőben, könnyű és szórakoztató. Ezeket a díszeket akasztotta ide az ősz.

Minden aranylevél kis nap, kosárba gyűjtöm, az aljára teszem.

Van egy egész kosár csodálatos őszi levelem. Vegye elő azt a szórólapot, amelyik a legjobban tetszik. Nézze meg alaposan, csodálja. (Beszúrhat egy táncot levelekkel, amelyeket a gyerekek a zeneórákból ismernek). Ezután a tanár megkérdezi minden gyermektől, hogy milyen színű a lap, és felajánlja, hogy felragasztja egy papírlapra, hogy egy egész levélszőnyeget készítsen. A tanár emlékezteti a gyerekeket, hogyan kell megfelelően bekenni a levelet ragasztóval, majd szalvétával lenyomva rögzíteni a papírra. Milyen szép szőnyeget kaptunk. Felakasztjuk a csoportban, és sokáig fogjuk csodálni és emlékezni az őszi csodálatos időszakra.

5. LECKE Téma: Gomba és bogyó sünnek

Cél: Készítsen cselekményt és játéktervet. Illessze be a gombák, bogyók képeit kész formákból.

Anyag:

  • Papírlapok két sündisznó képével
  • ragasztó
  • bojt
  • szalvéta

Gomba, bogyós gyümölcsök kész formái

Az óra előrehaladása: A tanár elmondja: Az őszhez közeledve az erdőlakók elkezdtek felkészülni a télre. Mókusok - gyűjtsük össze a diót üregekben és szárítsuk meg a gombát. Egerek - szemek a mezőkről a nyérc viselni. És a tüskés sünök erdei bogyókat, gombákat kezdtek enni. Végtére is, át kell aludniuk az egész telet, és takarékoskodniuk kell az erejükkel.A kis sündisznók az erdőbe mentek gombáért és bogyókért: hegyi kőrisért és viburnumért. Sün szaladgálnak az erdei ösvényeken, örülnek. Hamarosan ízletes piros bogyókat kóstolnak majd. Az erdő szélén berkenyét és viburnuumot láttunk. A fák karcsúak és magasak. Az ágaikon lévő bogyók láthatóan láthatatlanok. Nézik a bogyókat, de nem tudják megszerezni. Túl magas! Gondolkodtak, a sünök azon gondolkodtak, hogyan szerezzék be a bogyókat, de nem jutottak semmire. A hosszú út megfárasztotta az erdei gyerekeket. Úgy döntöttek, tartanak egy kis szünetet. Szúrós golyókba gömbölyödtek és elaludtak. Hogyan legyen? Hogyan szerezzünk bogyót sünnek? Srácok, ne hagyjuk bogyó nélkül az erdei gyerekeket! Amíg alszanak, szúrós hátukra piros berkenye és viburnum bogyót ragasztunk. És hogy még jobban megkedveljük a sündisznókat, gombát is ragasztunk rájuk. Igen, több! A tanár emlékeztet. Hogyan ragasszuk fel helyesen a kész formákat, és hova helyezzük őket a sün tüskéire.

6. LECKE Téma: Teherautó

Cél: továbbra is nevelje a gyerekeket válaszkészségre, szimpátiára a játékkarakterek iránt, felkeltse a vágyat, hogy segítsen nekik; megszilárdítani a kör ötletét; megszilárdítani azt a képességet, hogy a ragasztót ecsettel vigye fel a részletekre.

Anyag:

  • téglalap (a testhez),
  • 2 bögre (kerekekhez),
  • 2-3 kisebb bögre (fényszórókhoz),
  • 4-5 szabálytalan kör (almához),
  • amelyre mélyedést és ágat rajzolhat.

Az óra előrehaladása: A tanár azt mondja:

A régi teherautóm teljesen összedőlt – sóhajtott Vasya. - Annyira szükségem van most rá, ki kell szednem egy nagy termés almát, és már csak a fülke van belőle!

Ne aggódj, Vasya, mi megoldjuk! Musya mondta.

Ez nem könnyű feladat! - válaszolta Vasya. Nem nélkülözhetjük a segítőket. Segítsünk a cicáknak megjavítani a teherautót.

Hol kezdjük? – kérdezte Musya. Milyen alkatrészekre van szüksége a teherautójához? Vasya gondolta. Kérdezd meg a gyerekeket, hogy milyen alkatrészekre van szükség Vasya teherautójához. Mi hiányzik?

Először is feltesszük a kerekeket, hogy a teherautó tudjon vezetni – javasolta Vasya. Kérd meg a gyerekeket, mutassák meg, hol legyenek a kerekek, és mutassák meg neki, hogyan kell ragasztót felvinni a kerék körvonalai köré.

Most karosszériát készítünk a teherautó számára. A testben nehéz terheket szállítanak, ezért megfelelően rögzítenünk kell a testet. Kérd meg a gyerekeket, hogy kenjék be az alkatrészt ragasztóval a kontúr mentén.

Tudsz most vezetni a teherautódat? – kérdezte Musya.

Nem, nem, mi vagy te! - mondta Vasya. - Mindenképpen új fényszórókat kell raknunk: elöl, hogy megvilágítsák az utat, hátul meg, hogy ne szaladjon el rajtunk egy másik autó.

A fényszórók egymás fölé ragaszthatók.

Nos, a teherautó készen áll! Vasya eleget mondta. - Ülj le, Musya, elviszlek!

Hová megyünk? – kérdezte Musya.

Elmegyünk a Sünihez, viszünk neki almát – válaszolta Vasya.

Segítsünk Vasyának bepakolni az almát a teherautó hátuljába. Segítség nélkül nem tudtam volna megcsinálni! - mondta Vasya. - És most menjünk!

7. TEVÉKENYSÉG Tárgy: gyújtsd meg a tüzet

Cél: a kreatív gondolkodás fejlesztése, a papírral és ragasztóval való munkavégzés készségeinek megszilárdítása.

Anyag:

  • Tónusú papírlapok szentjánosbogár képével
  • Ragasztó, ecsetek, szalvéta
  • A lámpák kész formái - csillagok.

Az óra előrehaladása: A tanár azt mondja: Az egyik tündérerdőben élt egy kis Firefly féreg. A Szentjánosbogár baba egész nap a házában pihent a haranglevél alatt. Éjszaka pedig munka várt rá - a Szentjánosbogár fényes arany csillagokat világított meg az égen. És minél több csillagot világított a kis Szentjánosbogár, annál fényesebb lett a tündérerdőben. Minden állat, madár, rovar szerette a jó kis Szentjánosbogárt. Gyakran meglátogatták, különféle édességeket hoztak.

De egy napon a kis Szentjánosbogár megbetegedett, és nem tudott éjszaka kimenni, hogy meggyújtsa a csillagokat. Vidám fényes csillagok nélkül unalmassá vált a mesés éjszakai erdőben. Unalmas, sőt ijesztő. A kis Szentjánosbogár szomorúan nézett a sötét égboltra. Felsóhajtott, és azt gondolta: „Ó, bárcsak lennének segítőim! Most ragyogó sárga csillagokat világítanak a tündérerdő éjszakai egén.

Segítsünk a kis Szentjánosbogárnak és gyújtsuk meg a csillagokat a tündérerdőben! A gyerekek a tanárokkal együtt kész csillagokat ragasztanak az égre.

A tanár így folytatja a történetet: A tündérerdő lakói úgy döntöttek, hogy éjszaka nem hagyják el házukat. Tudták, hogy Firefly betegsége miatt sötét lesz az erdőben. És mennyire szerettek volna végigmenni a csillagok által megvilágított erdőn! De mi az? Miért ilyen erős fény az éjszakai erdőben? Az állatok kirohantak házaikból, néznek, és nem hisznek a szemüknek: az egész égboltot fényes csillagok borítják. A mesés éjszakai erdőben ismét könnyű és nem ijesztő. Köszönöm a kis segítőket!

8. TEVÉKENYSÉG Téma: Karácsonyfák nyusziknak

Cél: a gyerekeket válaszkészségre, kedvességre nevelni; kellemes házimunkát okoz a közelgő újévi ünnepre; ritmikusan rendezze el a figurákat (játékokat) a karácsonyfán; rögzítse a papírral és ragasztóval történő munkavégzés szabályait.

Anyag:

  • Tónusú papírlapok nyúl képével
  • Kész karácsonyfa figurák, játékok
  • Ragasztó, ecsetek, szalvéta

Az óra előrehaladása: A tanár azt mondja: Hamarosan eljön az újév. Az egyik házban az emberek arra készültek, hogy találkozzanak vele. Színes labdákkal, lámpákkal díszítették fel a zöld karácsonyfát.

Este, amikor a házban mindenki lefeküdt, kíváncsi nyuszik ugrottak fel a házhoz. Kinéztek az ablakon és ziháltak – milyen gyönyörű, szokatlan karácsonyfa állt a szobában. A nyuszik nem találkoztak ilyen szépségekkel az erdőben. Sokáig gyönyörködtek a feldíszített karácsonyfában, hajnalban pedig visszatértek erdejükbe. A nyuszik összegyűltek egy tisztáson, és úgy döntöttek: sok karácsonyfa van az erdőben, biztosan van köztük egy ugyanolyan szép, fényes labdákkal, fényekkel felöltözve. Csak jól meg kell keresni. A nyuszik pedig szétszóródtak az erdőben feldíszített karácsonyfát keresve. A nyulak sokáig rohangáltak az erdőben, elfáradtak, de nem találtak felöltöztetett karácsonyfát. Sok zöld szépség található az erdőben, de mindegyikben nincsenek fényes játékok és lámpák. A nyuszik szomorúak voltak. Ki fogja feldíszíteni számukra a karácsonyfát az újévre? Ki fog segíteni?

De segíthetünk a nyusziknak! Díszítsük őket karácsonyfával? Kezdetben szép karácsonyfát választunk a nyusziknak. A tanár megkérdezi a gyerekeket, hogy milyen alakú és milyen színű a fa? Majd a gyerekekkel közösen játékokkal (képeslapokból kivágható) díszíti. Nézzétek nyuszik, milyen szép karácsonyfa! Ezek a mi gyermekeink, akik megpróbáltak érted. Most nektek, nyuszik, boldog újévet tölthettek egy okos karácsonyfa alatt!

9. TEVÉKENYSÉG Tárgy: Díszíts egy kesztyűt Musinak

Cél: továbbra is oktassák a gyermekek reakciókészségét, keltsék fel a vágyat a mesehősök megsegítésére; fejleszteni a kreatív tevékenységet, a figurák papíron való elrendezésének képességét.

Anyag:

  • stencil ujjatlan
  • íjak, hópelyhek
  • ragasztó, ecsetek, kendő

Az óra előrehaladása: A tanár azt mondja:

Ma meglátogatjuk az Egeret - mondta Vasya. - Nagyon hideg van kint. Öltözz melegen.

Musya nagyon boldog volt, és elkezdett készülődni. Felvette a legjobb ruháját, és rá egy meleg bundát, meleg csizmát. Musya gyönyörű kalapot vett fel a fejére, és sálat kötött.

Készen állok – mondta Musya elégedetten magával.

És a kesztyűk? Vasya meglepődött. - Elfelejtetted a kesztyűdet, és kint hideg van.

  • És nincs ujjatlan kesztyűm, elvesztettem őket - Musya sírva fakadt
  • Ne sírj, most kitalálunk valamit. – mondta magabiztosan Vasya.

És tudom, hogyan segíthetek Musának. Sokféle kesztyűm van, csak szépen fel kell díszíteni, hogy Musának tetszenek. És mivel az udvarunkon tél van, kitaláljuk, mivel díszítjük a kesztyűnket.

Télen lehullanak az égből, és a föld felett keringenek

Könnyű pihék, fehér... Hópelyhek.

Így van, hópelyhek, íjak. Aki pedig akarja, díszítheti a maga módján, bármilyen mintával. A gyerekek végzik a munkát. A tanárnő a cicák nevében köszönetet mond a gyerekeknek, hogy csodálatos ujjatlan ujjakat készítettek.

10. TEVÉKENYSÉG Téma: Torony építése

Cél: Örömteli hangulat megteremtése, hogy felkeltse a gyerekekben a vágyat, hogy maguk építsenek tornyot (különböző részekből összeállítva); fejleszti a gyermekek képzelőerejét, kreativitását; megszilárdítani a papírral és ragasztóval való munkavégzés képességét.

Anyag:

  • többszínű téglalapok vagy négyzetek: nagy, közepes, kicsi;
  • háromszög alakú tetők.
  • a nagy téglalapokat félbe lehet hajtani és félkör vagy téglalap alakú ívet vágni beléjük.

Az óra előrehaladása: Pedagógus: Egyszer Vasya sok kockát hozott a teherautójára.

Most tornyot építek” – mondta.

én is – mondta Musya. h

És nekiláttak a munkának.

Nézd, Musya, milyen szép tornyom van! – mondta büszkén Vasya.

És nem tehetek semmit - volt ideges Musya. Valamiért minden összeomlik.

Építsünk együtt – javasolta Vasya.

Állítsa össze a tornyot az alkatrészek ragasztása nélkül.

Hogy a torony ne dőljön le, a legnagyobb kockát az aljára teszem. Rajta - egy kisebb kocka, majd egy még kisebb kocka. És a tetején - egy háromszög alakú tető. Most már kész a torony! És most te, Musya, építsd a tornyodat az enyém mellé.

A gyerekek önállóan fektetik le a torony részleteit. A tanár szükség szerint segíti a gyerekeket. Meghívhatod a gyerekeket, hogy építsenek tornyot a tiéd melletti többi részből. Ismételje meg a sorozatot.

Sikerült! – örvendezett Musya.

Ilyen szép tornyot lehet ragasztani. Egyetértesz?

Ragasszuk fel a tornyot, az alsó résztől kezdve – mondta Vasya.A tanár a gyerekekkel együtt emlékszik, hogyan kell megfelelően ragasztót felvinni a papírra.

Ekkor futott a Kisegér, és felkiáltott: - Milyen szép tornyok! Ugyanolyan szépet szeretnék építeni! Tanítsuk meg egeret kockákból tornyot építeni, és segítsünk neki ragasztani.

11. LECKE Téma: Napraforgó

Cél: Csepegtetni a gyerekekben a nagymamájuk, anyjuk iránti szeretetet és tiszteletet, a vágyat, hogy örömet szerezzenek nekik; a papírral és ragasztóval való munkavégzés képességének megszilárdítása; tájékozódás fejlesztése a lapon

Anyag:

  • 7-9 szirom sárga (narancssárga)
  • 2-3 zöld levél egy napraforgóhoz.

Az óra menete: Pedagógus: Vasya és Musya megnézték a képeskönyvet. -Nézd, Vasya, milyen virág ez? Musya meglepődött. „Most megtudjuk” – mondta Vasya, és felolvasta:

A kertben, az ösvény mellett

A nap a lábán áll.

Csak sárga gerendák

Nem meleg.

A cicák gondolkodtak. Tudod mi ez a virág?

Ez egy napraforgó! Vasya sejtette. - Csak sárga szirmok legyenek.

De nincsenek szirmok! Még levelek sincsenek – mérgelődött Musya.

Igen, úgy tűnik, a művész elfelejtette lerajzolni őket - mondta Vasya.

De hogy néz ki egy igazi napraforgó? – kérdezte Musya.

És akkor Vasya úgy döntött, hogy meglepetést készít Musyának. Este, amikor Musya elaludt, Vasya elkezdte rendezni a szirmokat a napraforgó közepe táján.

Mutasd meg a gyerekeknek, hogyan rendezd el a szirmokat a mag körül, kérd meg őket, hogy csinálják meg maguk. Segítsünk Vasyának szirmokat és leveleket ragasztani, mert olyan sok van belőlük! Íme, hogyan csinálja Vasya. „Ahhoz, hogy a virág valódinak tűnjön, a sziromnak csak az egyik szélét ragasztom” – döntött Vasya. - Mint ez". Mutasd meg a gyerekeknek, hogyan kell ragasztóval felragasztani a szirom szélét a virág közepéhez. Most a leveleket a napraforgónkra ragasztjuk. Reggel Vasya megmutatta a virágát Musának. Milyen szép napraforgó! – kiáltott fel Musya.

  • És pont olyan, mint egy igazi – tette hozzá Vasya.
  • Adjunk anyának és nagymamának az ünnepre? – javasolta Musya.
  • De végül is a napraforgó nyári virág, az anyák ünnepe pedig tavasszal van. Talán adunk anyának valami tavaszi virágot?
  • Nem. A napraforgó olyan, mint a nap. És a nap olyan kedves és gyengéd, mint anya. – tiltakozott Musya.
  • Legyen az útja – értett egyet Vasya. A cicák pedig csodás napraforgót ajándékoztak anyjuknak és nagymamának.

12. TEVÉKENYSÉG Téma: Varázsfa (csapatmunka)

Cél: A gyermekek érdeklődésének felkeltése egy természeti jelenség iránt (fiatal levelek megjelenése a fán); keltsék fel az egymással való együttműködés érzését; vigyen fel ragasztót egy ponttal a levél közepén

Anyag:

  • színes papírcsíkok 1-1,5 cm széles, vágva vagy szakadva.
  • színezett papírlap, amely levelek nélküli fát ábrázol

Az óra előrehaladása: Pedagógus: Egyszer tavasszal Vasya és Musya a tavaszi erdőben sétáltak. Kimentek a tisztásra, és megláttak egy magányos fát. Nézd, milyen szomorú fa - mondta Musya.

Ez valószínűleg azért van, mert egyáltalán nincs rajta levél, bár megjött, de nincs rajta levél!- jött rá Vasya.

Vasenka, segítsünk a fán! Gondoljunk valamire! – kérdezte Musya. A cicák gondolkodtak.

Kitaláltam! – kiáltotta Vasya. - Papírleveleket ragasztunk az ágakra!

Igen ám, de sok levélnek kell lennie. Sokáig tart kivágni őket, és a fa is egyre szomorúbb – mérgelődött Musya.

És nem fogjuk kivágni, mert egyszerűen elszakadhat a papír! - mondta Vasya.

Jobb! – örvendezett Musya. - És hogy a fa vidám és szép legyen, különbözővé tesszük. Levelek sötétek és világoszöldek. -Pontosan! – kiáltott fel Vasya. - Akkor lesz a fánk igazán tavasz! A cicák munkához láttak.

Vasyának és Musjának rengeteg munkája van, segítsünk nekik. Először készítsük elő a leveleket. A gyerekek kis papírdarabokat tépnek le az előkészített, különböző színű szakadt csíkokról. És most felragasztjuk őket a fa ágaira. Ehhez alkalmazzon ragasztót (pont) a levél közepére. A széleket nem kell ragasztani. Minél több levelet ragasztunk, annál szebb lesz a fa. A fa susogott új, tarka leveleivel. A fa köszönetet mond! Musya sejtette.

13. TEVÉKENYSÉG Téma: Vicces cirkusz

Cél: Hozzon létre örömteli hangulatot a gyerekekben, dolgozzon ki ötletet, ragasszon többszínű köröket, oválisokat a lap különböző részeire; a ragasztóval és papírral való munkavégzés képességének megszilárdítása.

Anyag:

  • Bohócokat, cirkuszt ábrázoló tónusú papírlapok
  • Golyók, buzogányok kész részei
  • Kép "Cirkusz"
  • Vidám zene a tanár belátása szerint
  • Labdák, lufi (gyerekszámtól függően)

Az óra előrehaladása: Pedagógus: Megkérdezi a gyerekeket, melyikük a cirkusz bálja? A „Cirkusz” című festményt vizsgálja. Megbeszéli a gyerekekkel, hogy a cirkuszi szereplők közül melyik a legvidámabb. – Vicces bohócok lépnek fel a cirkuszban, ügyesen dobálnak színes labdákkal, labdákkal, buzogányokkal. Mindenkit boldoggá tesznek és szórakoztatnak. Ma pedig a bohócok látogattak el hozzánk. A mi bohócaink nagyon viccesek, de elfelejtették a labdáikat és labdáikat, és most nincs mit felhányni. Segítsünk nekik, és ragasszunk sok golyót, golyót, buzogányt. És akkor olyan jól fogunk szórakozni, mint egy igazi cirkuszban.

A gyerekek a tanárral közösen oldják meg a feladatot. A végén a gyerekek labdákat, labdákat kapnak, és felkérik őket, hogy legyenek a legvidámabb bohócok. Vidám zene szól, a gyerekek szabadon játszanak labdákkal, labdákkal.

14. TEVÉKENYSÉG Téma: Vonat Romashkovból(Csapatmunka)

Cél: Hozzon létre örömteli hangulatot a gyermekekben; a vágy kibírja a vonatot, a vagonokat, az utasokat; megszilárdítani a gyerekek azon képességét, hogy helyesen helyezzék el a négyzeteket a csíkon (sínen), váltakozva színükben.

Anyag:

  • Papírlap húzott sínekkel és gőzmozdony, természet
  • Üres kocsikhoz, kerekekhez, ablakokhoz

Az óra előrehaladása: A tanár azt mondja: Ma elmesélek egy történetet egy csodálatos motorról. Nem egy közönséges vonat volt. A városból a Romashkova állomásra utazott. Romashkov motorjának hívták. De nem a neve miatt volt elképesztő, hanem mert nagyon kíváncsi és érdeklődő volt. Vagy találkozik egy bikával, aztán megáll megnézni. Ahogy a virág virágzik, különben megáll, hogy meghallgassa a csalogány énekét, vagy nézze a hajnalt. Emiatt gyakran késett úticéljához. Az állomásfőnök mérges volt és szidta, az utasok pedig nagyon szerették a motort. De ma bajban volt. Miközben állt, és nézte, ahogy a hangya a szalmát a síneken húzza, a hintói eltűntek. Ki kell segíteni egy érdeklődő vonatot és új pótkocsikat ragasztani rá. Tudunk segíteni srácok?

A tanár megmutatja. Hogyan ragasszunk pótkocsit kerekekkel, ablakokkal. Amikor az autók készen állnak, meghívhatja a gyerekeket, hogy ragasszák fel az emberek - utasok - arcát. Íme néhány gyönyörű kocsi. Most már nyugodtan mehet a vonatunk Romashkovóba. Óra után előadhatja a „Vonat” című dalt.

15. TEVÉKENYSÉG Téma: csemege Carlsonnak

Cél: Hozzon létre örömteli hangulatot a gyermekekben; Felnevel

fogékonyság; ollóval, papírral és ragasztóval való munkavégzés képessége; fejleszti a gyerekek kreatív képzelőerejét.

Anyag:

  • Stencilek "torta"
  • Olló, ragasztó, ecset, szalvéták
  • Színes papírcsíkok

Az óra előrehaladása

Pedagógus: Ismeri a tündérmesét a tetőn élő Carlsonról? Akkor valószínűleg tudod, milyen nagy édesszájú.

A tanár megkérdezi a gyerekeket, mit szeret Carlson. Megtudtam, hogy hamarosan Carlson megjelenik barátjával - a Kölyökkel. Nemsokára születésnapja lesz. A gyerek figyelmeztette a szüleit, hogy legközelebbi barátja, Carlson elrepül hozzá a nyaralásra. Születésnapja előestéjén Malysh szülei arra készültek, hogy találkozzanak fiuk új barátjával. Takarították a házat, felöltöztek és finom süteményeket sütöttek. Aztán eljött az ünnep reggele. Minden készen állt a Kölyök születésnapjának megünneplésére és egy új barát találkozására. Csak egy dologra nem volt ideje anyának és apának - díszítse a tortákat többszínű kerek édességekkel és kandírozott gyümölcsökkel. Tudták, hogy Carlson nagyon szereti az édes és gyönyörű süteményeket. De szerintem nem kellene ennyire idegesnek lenniük. Hiszen mi segíthetünk nekik torták díszítésében. Kész? Akkor kezdjük a munkát.

A munka végeztével. A tanárnő dicséri a gyerekeket a Kölyök szülei nevében, és azt mondja, hogy a Kölyök és Carlson is elégedett lesz.

16. TEVÉKENYSÉG Téma: Vicces fészkelő babák vagyunk

Cél: Hozzon létre örömteli hangulatot a gyermekek számára; tanulja meg a figurákat körbe rendezni, fészkelő babákat elhelyezni a nagytól a kicsiig; dolgozzon ollóval, vágja ki a köröket és négyzeteket, hogy egy napruhát fészkelő babákba helyezzen.

Anyag:

  • Matryoshka sablonok
  • Színezett papírlapok
  • Üresek díszítéshez
  • Olló, ragasztó, ecset, szalvéta
  • Zsebkendő a tánchoz
  • Kazetta népdallam felvételével

Az óra előrehaladása: A tanár találós kérdést vet fel:

Növekedés különböző barátnők, de hasonlók egymáshoz.

Mindenki egymásban van, és csak egy játék.

Ha a gyerekek nehezen tudnak válaszolni, megmutat nekik egy játékot - egy fészkelő babát. Nézzétek, kik jöttek hozzánk! Így van, ez Matrjoska. Ezután a tanár kirakja az összes fészkelő babát, és a magasságuk szerint körbe helyezi őket. Pedagógus: Nézd, itt több fészkelő baba van, csak a sundresse nem okos. Tegyünk körtáncba a fészkelő babákat, és díszítsük különböző mintákkal a napruhájukat.

Először a gyerekek fészkelő babákat helyeznek egy papírlapra, és csak ezután ragasztják őket. A tanár tisztázza a gyerekekkel, hogyan és hogyan kell díszíteni egy matryoshka napruhát. A munka végén a tanító fészkelő babákkal táncolni hívja a gyerekeket. "Matrjoska tánc"


Pályázati óra a 2. junior csoportban

Pályázat a fiatalabb csoportban a következő témában: "Utazás a tündérerdőbe"

Leshchenko Anna Viktorovna, tanár
Munkavégzés helye: MBOU "Shegarskaya Secondary School No. 1", p. Melnikovo
Anyag leírása: az anyagot általános óvodás korú gyermekek számára használják, érdekes lesz a pedagógusok és a szülők számára.
Pedagógiai cél: a gyermekek megismertetése az alkalmazás helyes végrehajtásával.
Feladatok:
Fejlesztés: fejleszteni a gyermekekben a kreatív képességet, a képzelőerőt, a pontosság, pontosság nevelését, a gyermekek felnőttekkel és társaikkal való verbális kommunikációjának fejlesztését, a művészi észlelés fejlesztését, a beszéd motoros készségeinek fejlesztését - a motoros apparátust, a beszédlégzést, a továbbra is tanítsa a gyerekeket közös mondatok megfogalmazására.
Nevelési: a természeti jelenségek és a környező tárgyak iránti figyelem és érdeklődés nevelése, a gyermekek zenei fogékonyságának nevelése, egymás iránti jóindulatú magatartás nevelése.
Nevelési: fejleszti a memóriát, holisztikus képet alkot a természetről, megszilárdítja a gyerekek tudását az ősz jeleiről, megtanulja meghallani és megérteni a feltett kérdést, és válaszolni rá.
Tevékenységek: játék, motoros, kommunikációs, produktív, kognitív, zenei és művészi.
Az oktatási területek integrálása: Kognitív fejlődés, művészi és esztétikai fejlődés, beszédfejlesztés, testi fejlődés, szociális és kommunikációs fejlődés.
Szókincs munka:ősz, eső, lombhullás, ruhák, madarak, aratás.
A megvalósítás azt jelenti:
1. szóróanyag (őszi fát és felhőket ábrázoló rajz, gouache, száraz és nedves törlőkendő);
2. bemutató anyag: - festőállvány, tócsa makett, felhőmodell;
3. számítógép, projektor, esernyő;
4. Katya baba;
Előzetes munka:
1. Megfigyelés egy sétán szezonális természeti jelenségekre:
2. Őszről készült illusztrációk mérlegelése;
3. Didaktikai játékok: „Ősz ajándékai”, „A zöldségek és gyümölcsök egészséges termékek”;
4. Szépirodalom olvasása, versek az őszről.
5. Beszélgetések az őszről, annak jeleiről.

Az óra előrehaladása:

Zene szól: „Őszi” múzsák. M. Kisko. A gyerekek a szőnyegen ülnek.
A csoportba tartozik Katya baba.
Pedagógus: Szia Katya. Miért vagy olyan szomorú? Valami történt?
Kate: Sétáltam az erdőn, csodáltam, ahogy az egész természet készül a télre, a levelek sárgulni kezdenek a fákon. És az első sárga levelek lehullanak a fákról, amikor hirtelen erős szél támadt, és elhordta az összes levelet. És a színes erdő azonnal kifakult.
Pedagógus: Srácok, segítünk Katyának visszaadni az összes levelet? Ezután a köpeny egy kis kalandra indul, hogy visszaadja az összes levelet. Készen állsz?
Játszik vidám zenét "Séta" múzsák. T. Lomova), a gyerekek a tanárral együtt körbejárják a csoportot.
Pedagógus: Mi van a láthatáron? (Eső hangja, mennydörgés)

Szóval ez egy felhő. Miért sírsz? Megbántott valaki?
Felhő: Senki nem játszik velem, ezért vagyok olyan szomorú.
Pedagógus: Srácok, játsszunk a felhővel.
Játék: "Nap és eső".
Vidáman süt a nap
A gyerekek az erdőben sétálnak. (Eső hangja, mennydörgés, a gyerekek esernyő alá bújnak)
Rettenetes mennydörgés dördült
És az erdőben sűrű az eső. (2-3 alkalommal)
Pedagógus: Jó volt, a felhő szeretett velünk játszani, nem fog többé sírni.
Ki tudja, mi lesz az eső után?
Pedagógus:Így van, tócsák. Ahhoz, hogy ne nedvesítsük be a lábunkat, és megmentsük az őszt, át kell ugranunk a tócsákon. (Vidám zene szól, a gyerekek és a tanár ugrálnak a tócsákon.)
Pedagógus: Jó volt, átugrottuk az összes tócsát, és a lábunk száraz maradt. Menjünk az asztalokhoz.
Ujjtorna: "Őszi levelek"
Egy, kettő, három, négy, öt, (Az ujjak be vannak hajlítva, a nagytól kezdve)
Gyűjtsük össze a leveleket.
nyírfalevél, (Ökölbe szorítja és ökölbe szorítja.)
berkenye levelek,
nyárfa levelek, (Az ujjak hajlottak, kezdve a nagy ujjal.)
nyárfa levelek,
tölgy leveleket fogunk gyűjteni,
Anya felveszi az asztalra a "Séta" őszi csokrot.
Az asztalon egy szórólap van. A papírlapokra fákat rajzolnak lomb nélkül.


Pedagógus:És most varázslók leszünk, és visszaadjuk a lombot a fáknak. Ehhez levelekre és ragasztórudakra van szükségünk. A levelet ragasztóval megkenjük, és felragasztjuk fényes őszi leveleinket. (A tanár festőállványon mutatja be, hogyan kell ezt csinálni, mielőtt a gyerekek elkezdenék a munkát).
Gyermekek önálló munkája.
Pedagógus: Tehát piros-sárga fákat kaptunk. Kérjük, vegyen egy zsebkendőt, és óvatosan törölje meg a kezét.
Kate: Milyen szép őszi fáid vannak. Srácok, ez az ősz jele. A levelek megváltoztatják a színüket. Sárgává és vörössé válnak. És ki tudja, mi az őszi lombhullás? Ilyenkor lehullanak a levelek. Köszi srácok. Visszaadtad a fák régi szépségét, és eszembe juttattad az ősz jelét. Viszontlátásra.
Visszaverődés:
Kivel találkoztunk útközben? Élvezted az utazást?

Jelentkezés a második junior csoportban

Terv

    Alkalmazástípusok

    A program céljai

    Alkalmazás mint tevékenység

Alkalmazás (latin appllcatio szóból - előírni, alkalmazni) - az iparművészet egyik fajtája, amelyet különféle tárgyak (ruhák, bútorok, edények stb.) díszítésére használnak, vágott dekoratív vagy tematikus formák a fő háttérhez rögzítésével.

Az alkalmazás eredetisége mind a kép természetében, mind a végrehajtás technikájában rejlik.

Az alkalmazásban lévő kép más típusú síkképekkel - rajzzal, festéssel - összehasonlítva nagyszerű konvencionális. A pályázatot általánosabb, szinte részletek nélküli forma jellemzi. Leggyakrabban helyi színt használnak, árnyalatok nélkül, és az egyik szín élesen eltér a másiktól.

A jelentkezési folyamat két szakaszból áll: az egyes formák kivágásából és a háttérhez rögzítésből.

Néha a kivágott részek nem tapadnak teljesen a háttérhez, és a rátét részben terjedelmes. Például egy virág szirmait csak a közepén rögzítik, és a végei elmaradnak a háttértől. Ez kifejezőbbé teszi a képet. Az alkalmazás egyszerűsége és könnyű végrehajtása elérhetővé teszi a gyermekek kreativitását. A gyerekek vagy használhatnak kész formákat bizonyos színekre festve, vagy kompozíciókat készíthetnek mintaelemek, cselekményképek stb. kivágásával. Így a rátétórák egyrészt hozzájárulnak a finom készségek kialakításához, másrészt a kreatív gyermeki képességek fejlesztésére.

    Pályázatok típusai az óvodában

Az óvodások elsajátítják az alkalmazások készítésének összes folyamatát - a formák kivágását és ragasztását. Az ilyen típusú tevékenységek elsajátítására felkészítő gyakorlatok a mozaikos játékok, amelyek segítségével a gyerekek kész geometriai formákat kirakva megismerkednek azok jellemzőivel, színével, elrendezési módszereivel, a mintakészítés elveivel.

A ragasztás nélküli kivágás segíti az alkalmazás folyamatának elsajátítását (a gyerekek papírt vágnak, jegyeket, zászlókat stb. készítenek a játékhoz, megtanulják az olló használatát).

Az óvodában olyan rátétmunkákat alkalmaznak, mint a kész formák ragasztása (dekoratív - geometriai és növényi formákból és tárgy - különálló részekből vagy sziluettekből), valamint formák kivágása és ragasztása (egyedi tárgyak, telek, dekoratív).

Az óvodások darabonként vagy sziluettként vághatnak formákat. Egy objektumot különálló részekből összeállítani könnyebb számukra, mint minden konstruktív képet rajzban vagy modellezésben. A sziluettvágás a gyermekek számára nehezebb, mivel mindig össze kell hasonlítaniuk a tárgy általános kontúrjait az egyes részeinek arányaival. Ezért az összetett formák kivágását csak az előkészítő csoportban biztosítja a program.

Az alkalmazás nagyszerű lehetőségeket kínál a gyermekek fantáziájának, képzelőerejének és kreatív képességeinek fejlesztésére. A minta tehát készülhet kész geometriai és növényi formákból is, amelyeket maguk a srácok faragtak. A kész formák használata a dekorációs munkában lehetővé teszi, hogy az óvodások minden figyelmüket a minta elemeinek ritmikus váltakozására, a gyönyörű színkombinációk kiválasztására összpontosítsák.

A rátétórákon elsajátított készségeket a gyerekek más tevékenységben is kamatoztatják, főként a tervezésben, árnyékszínház, fénydíszek, karácsonyfadíszek készítésénél.

    A tanítási pályázatok feladatai és tartalma a második junior csoportban

    sok tárgyat alkotó geometriai alakzatok megismerése - körrel, négyzettel, háromszöggel;

    színek ismerete - piros, sárga, kék, zöld, fehér, fekete;

    a "mennyiség" (egy, kettő, három, sok), "érték" (nagy, kicsi, több, kevesebb) fogalmak ismerete;

    a kompozíciós készségek fejlesztése a formák mintában (sorban, él mentén, sarkokban) és tárgyrészek elrendezésében;

    formaragasztási készség elsajátítása.

A jelentkezési osztályok a második fiatalabb csoporttól kezdődnek.

A negyedik életévben a gyermek képes megtestesíteni egyszerű ötletét a képben, elsajátíthatja néhány technikai készségét. Ebben a tekintetben az applikáció a technikát tekintve nehezebb tevékenység, mint a rajzolás vagy a modellezés, mivel a megvalósítási módszerek bonyolultabbak, és a kapott eredmény feltételesebb.

A negyedik életévben járó gyermekek kéz motoros funkcióinak fejlődése még mindig tökéletlen, ezért az olló használata nem áll rendelkezésükre. Igaz, a gyereket családi körben is meg lehet tanítani erre a készségre. Ennek kapcsán a program által kitűzött feladatok megoldása a tanteremben, kész nyomtatványokkal történik.

Az applikáció elsajátítása azzal kezdődik, hogy több figurát ragasztunk egy sorban egy papírcsíkra. Ehhez az egyszerű feladathoz is szükség van egy új képi forma jellemzőinek, nevének és színének ismeretére, a formák vízszintes sorba rendezésének képességére, a formák megfelelő ragasztására, megfelelő helyre történő ragasztására. Annak érdekében, hogy a gyermek megbirkózzon ezzel a feladattal, egy kör alakú ragasztást kap, amely egyformán szimmetrikus a teljes kontúr mentén, nincs teteje és alja, és nem változik a helytől függően; az elemek elhelyezéséhez egy keskeny papírcsíkot kínálnak, amelyen nem lehet másként köröket rendezni, mint egy sorban; minden forma azonos színű. Így könnyebb a feladat: a gyerekeknek emlékezniük kell a forma nevére, színére és el kell sajátítaniuk a ragasztási technikát.

Az első leckéken a gyerekek számára néha a ragasztási folyamat jelenti a fő nehézséget: meg kell tanulni, hogyan kell helyesen tartani az ecsetet, fel kell venni egy kis ragasztót, óvatosan bekenni a formát a hátoldalára, speciális kendõvel, be kell helyezni a formákat. az elkenődött oldalukkal a helyükre nyomkodjuk ronggyal, ne mozduljunk, csak az állványra tegyünk ecsetet. Eleinte a ragasztási technika teljesen leköti a gyerekek figyelmét.

A programanyag további bonyolítása az eltérő színű körök bevezetése és színváltakozó elrendezése miatt következik be. Ezután egy új forma kerül bevezetésre - egy négyzet.

Négyzetekből készült kompozíció elkészítésekor gondoskodni kell arról, hogy mindegyik pontosan illeszkedjen az egyik oldalra. A pályázatok összeállítása fokozatosan bonyolultabbá válik - a gyerekek formákat rendeznek és ragasztanak a négyzet sarkaira és a kör szélére. Az űrlap ezen elemeit maga az űrlap vizuálisan kiemeli, és könnyen érthető a gyermek számára. A fiatalabb gyermekek középpontjában való ragaszkodás még mindig nehéz.

Az egy vagy két elem ritmikus elrendezésének elveinek elsajátítása mellett a program tárgyképek ragasztását is biztosítja, amelyek először egy, majd 2-3 részből állnak (például gomba, zászló, hóember, ház stb. .).

E feladatok nehézsége, hogy a tárgyat és annak részeit a kialakításától függően kell elhelyezni: a gomba szára a kalap közepétől lemegy, a ház falai felett tető van, stb.

A gyerekek azonban sikeresen megbirkóznak ezzel a munkával, mivel a tantárgyi feladatok tartalmilag világosak számukra. Ezenkívül a képhez szimmetrikusan elrendezett, geometrikus alakzatú tárgyakat választanak ki a gyerekek, amelyekkel az első leckéken találkoztak.

I. L. Gusarova azt javasolja, hogy a rátétmunkát a fiatalabb csoportban olyan feladatok elvégzésével kezdjék, amelyeknek meghatározott vizuális feladatuk van - egy ismerős tárgy létrehozása. A téma iránti érdeklődés segít az óvodásnak leküzdeni mind a konstruktív, mind a technikai nehézségeket. Egy kisgyerek jobban megérti a feladatot, hogy egy tárgyat 2-3 részből állítson össze, semmint geometrikus formákat a váltakozás és a szimmetria elve alapján mintában. Az első esetben ő maga fogja észrevenni az elkövetett hibákat, mivel a tartalom logikája sérül. A mintaelemek váltakozásának és ismétlésének elvét sikeresen elsajátítják, amikor zászlókat vagy gyöngyöket ragasztanak egy húzott cérnára.

Így az ilyen korú gyerekeknél minden alkalmazási feladathoz, valamint a rajzoláshoz, modellezéshez egy adott képhez kell kapcsolódni. ), „tányért festeni” (kör) stb.

Az év végére a gyerekek már

Mutasson érzelmi fogékonyságot illusztrációk, népművészeti és kézműves alkotások, játékok, tárgyak és természeti jelenségek észlelésekor; hogy örüljenek az általuk létrehozott egyéni és kollektív alkotásoknak.

Az alkalmazásban

Készítsen tárgyakról képeket kész figurákból.

Díszítsen különböző formájú papírdarabokat.

Válassza ki az ábrázolt tárgyakhoz illő színeket, és saját kérésére; óvatosan használja az anyagokat.

    A 2. junior csoportos gyermekek alkalmazásának megismertetési módszerei

A kisgyermekek számára a munkához szükséges anyag és a tanulási folyamat megszervezése nagy jelentőséggel bír. Az alkalmazás anyaga olyan fényes, hogy gyakran elvonja a gyerekek figyelmét a tanár magyarázatairól. Ezért a fiatalabb csoportban, különösen eleinte, a feladat ismertetése után minden gyermeknek egy speciális zacskóban osztják ki a ragasztásra kész formákat. Ennek a csoportnak a gyermekei még nem tudják használni az általános anyagot, mivel nem tudják megkülönböztetni a ragasztáshoz használt elemek formáját és színét.

A tanári magyarázat meghallgatása és a ragasztáshoz szükséges nyomtatványok kiosztása után a gyerekek a feladatnak megfelelően kirakják azokat a lapra. A tanár ellenőrzi az elemek helyes elrendezését. Ezért a fiatalabb csoport első óráin a ragasztót csak azután helyezik az asztalokra, hogy a tanár ellenőrizte az összes munkát, közvetlenül a ragasztási folyamat előtt. Ez lehetővé teszi a tanár számára, hogy figyelemmel kísérje a kép helyes felépítését, és segít a gyerekeknek elsajátítani a ragasztási technikát. A jövőben a színes formák kivételével minden felszerelés előre elkészíthető.

Az objektumok rátétórákon történő vizsgálata az óvodások elképzeléseinek felelevenítésére szolgál a tárgy alakjának, színének stb. jellemzőiről. Mivel az alkalmazásban szereplő kép a formák nagymértékű általánosításával jár, a természet megtekintését kísérnie kell a pedagógus által készített minták bemutatása, különösen az első órákon.

A minta bemutatása során a fiatalabb csoportban a tanár egyértelműen megnevezi az űrlap színét, ha szükséges, körbeveszi az ujját, hangsúlyozva annak jellemzőit.

Mivel a fiatalabb csoportban a tanítás fő feladata a ragasztás különféle formáinak és módszereinek megismertetése a gyerekekkel, a mintát leggyakrabban pontos ismétlésre mutatjuk be. De hozzá kell szoktatni az óvodásokat, hogy önállóan oldjanak meg néhány problémát az ismételt órákon. Például, miután megismerte a kör alakját és a szalagra ragasztás módjait, javasolhatja, hogy bármilyen színű köröket válasszon a gyöngyök ragasztásához.

A megfelelő készségek fejlesztéséhez a gyermekekben szükséges a tanári munkamódszerek bemutatása. A legbonyolultabb technikák bemutatása mindaddig biztosított, amíg a tanár meg nem gyõzõdik arról, hogy a gyerekek elsajátították õket, és önállóan is tudják használni a munkában.

A tanár bemutatja az alkalmazás sorrendjét is: milyen nyomtatványt készít, hogyan húzza papírra, elmagyarázza, milyen távolságra kell elhelyezni tőle egy másik űrlapot stb. Kibontás után megmutatja és elmagyarázza a ragasztás folyamatát, ha a gyerekeknek van még nem sajátította el. A pedagógus minden cselekvést magyarázattal kísér.

Az előadást nem tartják meg olyan esetekben, amikor a kibontakozás és a ragasztás folyamata világos a gyerekek számára. A tanár a modell segítségével elmagyarázza a feladatot és felidéz néhány munkamódszert. Azoknak a gyerekeknek, akiknek nehézséget okoz a feladat elvégzése, egyénileg mutatja be ezeket a technikákat.

Irodalom

    T.S. Komarovaosztályok tovább vizuális tevékenységban ben második junior csoport gyerekeknek kert.

Absztraktok osztályok : Mozaik-szintézis; Moszkva. – 19–20.

oldalon. 22 - 50

    Kosminskaya V.B. és mások A vizuális tevékenység elmélete és módszerei az óvodában: Proc. Juttatás tanulóknak ped. in-tov / V.B. Kosminskaya, E.I. Vasilyeva, N.B. Khalezov és mások.

–– M.: Felvilágosodás, 1977. - 182 - 189. o

    V. B. Kosminskaya, E. I. Vasziljeva, R. G. Kazakova és mások A vizuális tevékenység elmélete és módszerei az óvodában: Uch. Juttatás tanulóknak ped. intézetek n spec. 2110. sz. "Pedagógia és pszichológia (óvodai)" / - 2. kiadás, átdolgozott. és további

M .: Oktatás, 1985. - 189-203

ChDOU DS "AQUARELLE"

Alkalmazási óra kivonata az első junior csoportban a TRIZ - pedagógia használatával.

Téma: "Csirke"

Felkészítő és házigazda: Bakhareva Yu.V.

Novoszibirszk, 2016

Cél: a gyermekek kreatív képességeinek fejlesztése.
Feladatok: Fejlesztés:
- Fejleszti a figyelmet, a memóriát és a gondolkodást a játékon és a dalon keresztül.
- Elősegíti a kéz finom motoros képességeinek fejlődését; a gyermekek szókincsének gazdagítása és aktivizálása;
Oktatóanyagok:
A munka iránti érdeklődés felkeltése, a különböző formájú, méretű és színű kész részek papírlapra történő előzetes elrendezésének képessége (bizonyos sorrendben).
Nevelési:
- oltsa el a gyerekekben az empátia érzését, a segítő vágyat
- nevelje a pontosságot a munkavégzés során, gondosan ragassza fel a részleteket: először egy nagy kört, majd egy kisebbet (csirkefej) stb.
Anyagok és felszerelések:
- készen kivágott figurák: két sárga kör, az egyik nagy, a másik kicsi a fejhez és egy piros háromszög, az egyik nagy a lábakhoz, a másik kicsi a csirke csőréhez; fekete marker
színek a szemek rajzolásához
- csirke játék
- PVA ragasztó
- 1/2 fekvő lap vagy zöld karton
- szalvéta
- csirke és csirke maszkok és egy macska maszk, amellyel játszani lehet

GCD haladás

Pedagógus: Ma eljött a leckénkre... (rejtvényt olvas)
Pied vagyok, corydalis vagyok.
Hol hol! – kiáltom röviden.
Kiáltok, és az utca hallja:
Tojott... (csirke)
Ki kuncog egész nap?

Nem túl lusta ülni a fészekben.
a sárga fiúit
Csirkéknek hívják.

Pedagógus:- Ki az? (csirkejátékot mutat a gyerekeknek).

Gyerekek válaszai:- Tyúk

Pedagógus:- Persze, hogy csirke. Szép munka! Hogyan beszél egy csirke?

Gyerekek válaszai: - Ko-ko-ko
2. Dal éneklése
Pedagógus: -Énekeljünk együtt egy dalt. A tanár énekel egy dalt
a gyerekek utána ismételgetik és együtt énekelnek.

A tyúk kiment sétálni
Csípje meg a friss füvet
És mögötte a srácok -
Sárga csirkék.
Ko-ko-ko. Ko-ko-ko,
Ne menj messzire
Evezz a mancsoddal,
Keresd a gabonát.


A gyerekek a tanárral együtt mutatják meg az összes mozdulatot.
Tyúk: - Srácok, a csirkefiaim nem engedelmeskedtek nekem – egyedül hagytak játszani, és eltévedtek. És azt mondtam nekik, hogy ne menjenek messzire, evezzenek a mancsával, keressenek gabonát "Segíts visszahozni a gyerekeimet.
Pedagógus: - Srácok, segíthetünk a csirkénknek? Keresd meg a csirkéket, csinálj csirkéket a tyúknak.

A gyerekek válaszolnak: - Igen!
Pedagógus: De előbb játsszunk!

Játéktevékenység. gondozó : - Srácok, szeretnétek játszani a "Kozák tyúk" játékkal?
A gyerekek válaszolnak: - Igen, csináljuk.
gondozó . Én leszek a csirke, te pedig az én csirkéim
A tanár a csirke szerepét ölti magára, a gyerekek csirkéket alakítanak. Egy gyerekből macska lesz. A macska egy széken ül, távol alszik a többi gyerektől. Az anya tyúk kimegy sétálni a csibékkel és azt mondja:

Kijött a csirke
Sárga csibék vannak vele.
A csirke kuncog: „Ko-ko,
Ne menj messzire."
A macskához közeledve a csirke azt mondja:
Az ösvény melletti padon
A macska lefeküdt és szunyókált...
A macska kinyitja a szemét
A csirkék pedig üldöznek.


NAK NEK
Oshka kinyitja a szemét, nyávog és a csirkék után fut. A fiókák elszöknek anyjukkal.
A játék új megismétlésével másik gyereket kell választania, aki macska szerepét játssza.
3. Alkalmazás végrehajtása
gondozó: - Milyen jó fickók vagytok! És a mi Tyúk megint szomorú volt...
Tyúk:- Hamarosan hazajövök. Nagyon jól szórakoztam veled játszani, de már unom a csirkék nélkül.
Pedagógus:- Hogyan segíthetünk Hennek? (A gyerekek felajánlják, hogy csirkét készítenek neki).
gondozó: - Ma színes papírból csirkét készítünk a csirkénknek.
Pedagógus: - Srácok, írjátok le a csirkét (a tanár mutat egy csirke kép illusztrációját.)
A gyerekek a tanár segítségével szóbeli leírást készítenek a csirkéről: Pedagógus:- Srácok, milyen színű a csirke?

Gyermekek:- sárga

Pedagógus:- Így van, de hol van a „színes” tábla a Poznavaykin Mir standon (mutatják) Srácok, milyen a csirke feje?

Gyermekek: - Kerek

BAN BEN
adagoló:
- Így van, jól sikerült, most mutasd a „forma” táblát a Poznavaykin Mir standnál (mutatják). Srácok, a fej egy kis kör, és van még egy törzs - egy nagy kör és egy szem - a legkisebb fekete kör (javaslom a körök méretbeli összehasonlítását, megkérdezem melyik nagyobb és kisebb, utána megkérdezem a „méret” felirat megjelenítése a Poznavaykin Mir állványon)
gondozó: - Srácok, a csirkének is van csőre, milyen alakú?

Gyermekek:- Háromszög

Pedagógus: - Így van, most ülj le az asztalokhoz, és megmutatom, hogyan kell csirkét készíteni.
Kijelző: A mágnestáblán bemutatom az alkalmazás végrehajtásának algoritmusát, majd azt javaslom, hogy a gyerekek ismételjenek meg mindent.
1. A kész formákat a lap közepére fektessük ki, először egy nagy kört, majd egy kis kört helyezzünk a csirke fejére, majd a nagy kör aljára egy nagy háromszöget - a csirke lábait, majd egy kis háromszög a kis körön - ez a csirke csőr.
2. A munka során a tanár irányítja a gyerekek cselekedeteit, kérdéseket tesz fel a ragasztás sorrendjére vonatkozóan, segít néhány gyermeknek a figurák helyes elhelyezésében és ragasztásában.
Ujjtorna. A tyúk csípi a gabonát (mindkét tenyér együtt elutasítva)
És a csirkék ott vannak
(Csípje meg a "pecket" viszont)
Egy kacsa merül a vízbe
(a tenyerek együtt "merülnek" előre)
És a csirkék nem merülnek le
(fenyegetett ujj)

4. Reflexió. Jó volt fiúk! Íme néhány gyönyörű csirkénk. Annyira jó vagy velem, annyi csirkegyerek vicces csirkéhez készült! Nézze meg, hogyan örül, táncol és köszöni! A gyerekek elbúcsúznak a csirkétől, és búcsúznak tőle!