Калейдоскоп Обучение за четене Готвене

Конспект за развитието на речта във втора младша група по темата за зимните игри и забавления. Обобщение на GCD в по -младата група „Winter fun Nod winter fun във втората по -млада група


„Зимни игри и забавление“
Резюме на урока за развитието на речта. Втората младша група "Звездочки"
Цели: да се затвърди идеята за признаците на зимата и забавлението на децата през зимата. Научете децата да отгатват стихотворения с гатанки за зимата и снежинките. Активирайте и обогатете речника със съществителни имена (зима, скреж, сняг, снежинка, снеговалеж, виелица, лед, шейни, кънки, ски, снежен човек), глаголи (замръзване, печене, почистване, изгребване, извайване), прилагателни (студен, снежен, мразовит , лепкав, весел, радостен, усмихнат). Възпитайте любов към зимния сезон.
Оборудване: сюжетна картина "Ходене през зимата"; схема за разказване на истории; триъгълници, квадрати, кръгове с различни размери, модели на ръце, нос, очи, уши; презентация „Маша и мечката“.

Ходът на урока.
Момчета, познайте загадката:
Прахообразни следи
Декорира прозорците
Подарих радост на децата
И аз го карах на шейна.
- Кое време на годината е? (Зима). Какви думи можете да използвате, за да опишете зимата? През зимата е студено. Така че, можем да кажем, че зимата е ... (студена). През зимата има много сняг. Така че, можем да кажем, че зимата е ... (снежна). Ако през зимата има големи студове, тогава можем да кажем, че зимата е ... (мразовита).
- И за какво е тази загадка?
Във въздуха кръжи малка звезда,
Тя седна и се стопи в дланта ми!
- За какви звездички говорят в тези стихотворения? Как изглеждат снежинките? Защо се топят в ръката ви? Как се казва такова явление, когато много, много снежинки падат на земята? (Снеговалеж). И ако вали сняг и духа силен вятър, как можете да го наречете? (Снежна буря). Нека изобразим как вие виелица. Отначало тя вие тихо: оо-оо-оо, после се усилва, виеше по-силно. (Децата произнасят ономатопея в хор и индивидуално).
- Въпреки че навън е студено през зимата, можете да се сетите за много различни игри, забавления и забавления. Какво можете да направите, когато вали сняг? (Погледнете снежинките по дрехите, хванете снежинки, прелопайте сняг, почистете пътеки и т.н.) Какво можете да направите, когато снегът е мокър? (Играйте на снежни топки, изградете крепост, огради, направете снежен човек и т.н.) Какво можете да правите, когато е студено и трябва да се затоплите? (Тичайте по пътеките, карайте се помежду си на шейни, карайте ски и т.н.) А за какви игри можете да се сетите със сняг? (строят къщи, боядисват сняг и украсяват снежни преспи, изсипват сняг от една кофа в друга и т.н.)
- Искате ли да видите как децата се забавляват през зимата?
Учителят демонстрира картината „Ходене през зимата“.
- Нека разкажем от снимката за забавленията на децата през зимата. (Децата се спускат с шейна надолу по хълма. По -голямо момче носи бебе на шейна. Момиче се пързаля по леда. Няколко деца правят снежен човек).
- Според вас какъв беше снегът в онзи ден, когато децата се разхождаха? (Бяло, чисто, лепкаво). Защо мислите, че е лепкава? (Защото правят снежен човек). Силна ли беше сланата? (Не). Какви са лицата на децата? (Весело, радостно, усмихнато). Студени ли са децата? (Не, бузите на всички са червени, децата се движат много). Какво е настроението на децата? (Добро, забавно, приятно, радостно). Как се смеят? (Хахаха).
Физическо възпитание „Не се страхуваме от замръзване“.
- Студено ли е навън? Нека да изобразим какво трябва да се направи, за да не бъде ужасно замръзване.
Ще се стоплим малко
И пляскаме с ръце:
Пляскане-пляскане-пляскане-пляскане-пляскане!
Пляскане-пляскане-пляскане-пляскане-пляскане!
Ние също ще затоплим краката си,
И нека потънем по -скоро:
Отгоре отгоре отгоре отгоре!
Отгоре отгоре отгоре отгоре!
- Сега нека затоплим частите на лицето.
За да се затоплите - погледнете, (Разтрийте дланите си заедно).
Разтрийте всичко както трябва:
Бузи, (разтрийте бузите си с длани),
Нос, (крила на носа),
Уши (уши),
Устни (устни отгоре надолу).
Парата дори идваше от шубата. (Разперете ръцете си отстрани, леко разтегнете устните си и издишайте струя топъл въздух през тях).
- И ако ръцете ни са замръзнали, как ще ги затоплим? (Децата издишват в ръцете си, изговаряйки звука „х“).
- А кой иска да разкаже за децата от снимката? (Детски разкази по схемата: времето на годината, какво беше времето, кой излезе на разходка, какво забавление са измислили, в какво настроение са децата).
- Браво, момчета, вие сте направили много интересна история за зимните забавления на децата.
- Когато отидем на разходка, ще направим снежен човек от снега. Но сега няма сняг, нека моделираме снежен човек на дъската. Забравих нещо, какъв снежен човек съм аз? На какви форми изглежда? (Предложете на децата различни размери на триъгълници, квадрати, кръгове. Децата поставят кръгчета на дъската - големи, средни, малки). Това е страхотно, вече малко подобно, но нещо липсва. Какви други подробности можете да добавите? (Ръце, нос, очи, уши, коса и др.)
Учителят предлага различни опции за ръце, нос, очи.
- Какъв прекрасен снежен човек имаме! Защо го кръстиха Снежен човек? (Защото е от сняг).
Учителят показва презентация „Зимни игри и забавления“ с герои от карикатурата „Маша и мечката“.
- Толкова е забавно момчетата да се разхождат през зимата. Винаги има забавна игра или забавление. Няма слана, вятърът не е ужасен за децата, тъй като децата имат радостно настроение и добро, силно здраве от забавна игра.


Прикачени файлове

Отдел за предучилищна възраст

Отворен клас

„Зимно забавление“ във втора младша група.

Педагог:

Бобилева Людмила Станиславовна

Прекарване на време:

28 февруари 2018 г.

Москва, 2018 г.

Открит урок във 2 -ра младша група

"Зимно забавление"

Цел:

да затвърди знанията на децата за зимата, зимните явления;

за изясняване на знания за зимните празници, забавление;

разширяване и активиране на речника по темата „Зима, зимни забавления“;

Задачи:

Развивайте двигателни умения и способности;

Научете се да действате по сигнал;

Развивайте сръчност, бързина, координация на движенията;

Насърчавайте приятелско отношение един към друг

Образователни:

Разширете знанията на децата за сезона - зимата.

За да се затвърди представата, че зимните дейности са характерни само за зимата.

Научете се да отгатвате стихотворения с гатанки.

Да активира речта на децата чрез художественото слово.

Продължете да учите как да отговаряте на въпроси.

Развиващи се:

Развивайте фините двигателни умения на ръцете;

Развивайте и подобрявайте комуникативните умения.

Образователни:

Възпитавайте спретнатост;

Насърчавайте независимостта при изпълнение на задачата.

Оборудване: презентация „зимно забавление“, костюм на снежен човек; подплатени полиестерни снежни топки; музикален съпровод за снежинки, снежинки.

Предварителна работа: разглеждане на снимки и илюстрации за зимата. Четене на художествена литература. Разговори за зимни забавления. Правене на гатанки.

Ходът на урока.

Децата влизат под музиката.

Педагог: Момчета, познайте загадката:

Сняг,

Под бяла вата

Улиците и къщите изчезнаха.

Всички момчета са доволни от снега -

Тя отново дойде при нас ...(зима)

Децата отговарят.

Точно така момчета. И по какви признаци установихте, че навън е зима? Кой обича зимата? (децата отговарят). Защо обичаш зимата, защо? (отговори на децата). Да, момчета, така е. През зимата има много различни забавления, а именно спускане, можете да извайвате снежен човек, ски, кънки.

И днес при нас дойде гост. И коя научите от загадката:

Децата ловко го заслепиха,
топки бяха направени от сняг.
Вместо чучур, морков

жарава вместо шпионка.
Сложиха ми кофа на главата
и сламена перука.
Сега ми кажи бързо
кой е?(снежен човек)

Снежен човек: Здравейте момчета! Казвам се Снежен човек. Дойдох да ви посетя!

Искаш ли да играеш с мен? Обичате ли да играете снежни топки? Нека поиграем с вас вълшебни снежни топки.

Снежният човек взема кошница със снежни топки и казва думите:

Ще хвърлям снежни топки високо, те ще отлетят далеч, момчетата ще ги съберат всички и ще ги донесат в кошницата ми. (играта се повтаря 2-3 пъти).

Децата седят на високи столове.

Снежен човек:

Колко си умен. И знае как да отгатва гатанки.

Два брезови коня

Носят ме през снега.

Тези коне са червени,

И имената им са ...

(Ски.)

Бързам като куршум напред

Само ледът скърца

Да, светлините мигат.

Кой ме носи? ...

(Кънки.)

Завлече ги нагоре по хълма

Да организира състезание.

(Шейна.)

Направихме снежна топка

Направиха му шапка,

Носът беше прикрепен и след малко

Оказа се ... (Снежен човек.)

През зимата има само едно забавление.

В него точността, сръчността са необходими на всеки.

И какво наричате "черупки"

Какво извайваш и хвърляш на приятели?

(Снежни топки.)

Показване на презентация за зимните забавления.

Снежен човек: През зимата има много сняг. А снегът са снежинки, които падат от небето! И сега ще ви превърна всички в снежинки.

Завой наляво, надясно

И се превърнете в снежинки!

Е, превърнах те в снежинки, толкова леки, бели, красиви. Когато духа вятър, снежинките се вихрят, летят. И когато вятърът утихне, снежинките падат на земята.

/ Игра със снежинки - децата застават в кръг и се хващат за ръце. По сигнал на Снежния човек - „Подуха бризът, снежинките полетяха“, - децата се разпръскват из групата и се завихрят. При сигнала: „Вятърът е спрял“ - децата клякат. /

Игрално упражнение "Хокей"

Снежен човек: Браво момчета! Играхме страхотно!

А на моята снежна поляна в гората има кошница със снежни топки в нея. Все още ли искате да играете снежни топки?

Деца: Да!

Снежен човек: Тогава да отидем в гората. Но първо, нека се облечем. В гората е студено.
Скоро вземете ръкавици
И, разбира се, филцови ботуши.
Ще облечем топло кожено палто,
Шапката е по -топла.
И нека всички вървим заедно
По -скоро отиваме на разходка.
/ имитация "рокля за разходка" в съответствие с текста /

Игрално упражнение „Да отидем в гората“

/ децата се следват взаимно в кръг, действат по сигнала на лидера /
О, ти, зима-зима,
Завъртяно, пометено
Всички песни, всички пътеки.
Не преминавайте, не преминавайте.
Качихме се на ски заедно,
Бягаха един след друг.
/ симулиране на ски /
Седнахме на шейната
Летяхме бързо.
/ разделен на двойки, първият участник протяга ръце назад, вторият участникът се хваща за ръце, имитира шейни /
Бързо се качихме на кънки,
И танцуваха прекрасно.
/ върти се, имитира пързаляне /



Снежен човек: Тук сме! Къде е моята кошница?

Деца: Ето я!

Снежен човек: Нека играем снежни топки!

Забавна игра със снежни топки.

Децата стоят в колона едно по едно. На свой ред, под музиката, те хвърлят снежни топки в кошницата, която стои на разстояние 1,5-2 м.



Снежен човек: Браво момчета! Забавлявайте се да играете с вас! Сега помогнете за събирането на снежните топки в кошницата! Едно, две, три - бързо събирайте!

Водещ
Скъпи Снежен човек, вероятно уморен, вземете почивка. А децата ще ви разкажат стихове за зимата.
/ децата сядат, няколко деца рецитират поезия на воля /
1 дете
Със забавни песни
В старата тъмна гора
Зимушка пристигна
С сандък с чудеса.
Е. Нилов


2 дете
Снег, сняг се върти.
Цялата улица е бяла.
Събрахме се в кръг
Въртя се като снежна топка.
А. Барто


3 дете
Снегът вали тихо
Зимата дойде, приятелю!
Играем, забавляваме се
И ние не се страхуваме от замръзване!


4 дете
Снегът пърха, вихри,
На улицата е бяло.
И локви се обърнаха
В прозрачно стъкло.
З. Александрова


5 дете
Бял сняг, пухкав,
Върти се във въздуха
И тихо на земята
Пада, ляга.
И. Суриков

Снежен човек: Момчета, каква страхотна работа сте!

С теб играхме толкова добре, че ми стана толкова горещо и скоро ще се стопя. Трябва да замръзна и ще замразя всички вас сега. Е, скрийте дръжките си скоро! / Децата застават в кръг, когато Снежният човек се приближава - те крият ръцете си зад гърба. /

Снежен човек: О, браво! Не замразявам никого! Страхотно е да играете с вас, но е време да се върнете! Сбогом момчета! / Снежният човек се сбогува с децата и напуска групата. /



Научете децата да рисуват снежен човек. Продължете да се научите да използвате различни материали в чертежа: графитен молив, цветни восъчни пастели, акварел. Укрепване на техническите умения за рисуване с материали. Развивайте способността да предавате в чертежа вашето отношение към зимните игри. Да се ​​внуши любов към здравословния начин на живот и спорта.

Изтегли:


Визуализация:

Абстрактна чертеж на GCD на тема: "Зимно забавление"

Цел:

- Да се ​​формират предпоставките за ценностно-семантично възприемане и разбиране на произведения на изобразителното изкуство, света на природата.

Задачи:

- Научете се да различавате и назовавате признаците на зимата.

- Да се ​​формира способността да се слуша и разбира, да се развие желанието да се влезе в диалог, да се активира и увеличи речника чрез разширяване на представите за знаците на зимата (сняг, бяло, студено)

- Да се ​​развие комуникацията и взаимодействието на децата с възрастни и връстници. ---- Допринесе за натрупването на опит в доброжелателни взаимоотношения с връстници, за насърчаване на емоционалната отзивчивост.

- Да се ​​формира способността да се изпълняват движения, координирайки ги с думи.

Развийте координацията на движенията.

Средства за изпълнение:

Играчка-снежен човек, демонстрационен материал на тема „Зимно забавление“ (големи илюстрации), памучна вата, атрибути към играта на открито „Сиво зайче седи“.

Ход на урока:

1. Организационен момент.

Педагог: Вижте, момчета, през прозореца:

Каква прекрасна зима дойде при нас!

Снегът лежи бяло-бял. Дървета и храсти, облечени в бели шапки. Слънцето рядко грее. Животните, облечени в топли шуби и се скриха в дупките си. Дърветата пращят от студ през нощта. Навън е студено, можете да направите снежни топки и снежни човеци.

Чува се вратата, учителят отива да види кой е дошъл.

Педагог: А сега да видим кой ни дойде на гости (внася се играчка на снежен човек). Кой е това?

Деца: Снежен човек.

Педагог: Точно така. Но той е тъжен, няма с кого да си играе. Нека си поиграем с него!

Кажи ми, кога можеш да направиш снежен човек?

Деца: През зимата.

Педагог: От какво можете да направите снежен човек?

Деца: Извън снега.

Педагог: Сега нека нарисуваме нашия снежен човек с вас.

Игра на открито „Малкото сиво зайче седи“

Педагог: Деца, нека да играем със снежния човек играта „Малко сиво зайче“.

Учителят раздава маски на децата.

Педагог: Превърнахме се в зайчета.

Сивият заек седи и движи ушите си,
Ей така, ей така и мърда уши!

(Децата клякат и с ръце изобразяват как зайчето мърда уши)

Зайчето е студено да седи, необходимо е да се затоплят лапите,
Така, така, трябва да затоплите лапите си!

(Децата леко пляскат с длан по дланта си. След това стават)

Зайчето е студено да стои, зайчето трябва да скочи!
Дап - дап - дап - дап, зайчето трябва да скочи!

(Децата скачат на два крака с ръце до гърдите)

Някой изплаши зайчето, зайчето скочи и избяга.

(Децата се разпръскват в група)

Педагог: Какви сръчни момчета сте вие!

Сега нека разкажем на нашия приятел снежен човек какво знаем за зимата.

2. Основната част.

Учителят кани децата на статива с илюстрация от поредицата "Зимно забавление".

Педагог: Слушайте, ще ви прочета едно интересно стихотворение.

О, ти, зима-зима,

Дошъл си със слана

Изсипахме снежни преспи

Ледени плитки.

Тичах бос

Забавно е по пътеките

Дантели за нас по -късно

Прозорците бяха завесени.

Обичаме да шофираме през зимата

Хоровод до коледната елха,

И направи снежни човеци,

И язди надолу по хълма

Обичаме зимния хлад

Но с всичко това ние

Седим и пием чай

Тази, която мирише на лято.

Педагог: Кое време на годината е показано на снимката?

Деца: Зима.

Педагог: Деца, кажете ни какво още виждате на снимката?

Деца: Снег, деца, шейни, дърво, снегурка, катерица.

Педагог: Какво правят децата?

Деца: Правят снежен човек, карат шейна, хранят катерица.

Педагог: И от какво децата правят снежен човек?

Деца: Извън снега.

Педагог : Какъв сняг, какъв цвят е?

Деца: Студено, бяло.

Дихателна гимнастика "Да духаме върху снежинки"

Педагог: О, деца, вижте колко сняг донесе със себе си нашият приятел-снежен човек! Хайде да играем, да духаме върху снежинките!

Учителят раздава парченца вата върху дланите на децата. Децата издухват снежинки от дланите си.

3. Заключение.

Педагог: Деца, вие играхте добре със снежния човек, той се забавляваше, браво.

Снежен човек ни благодари!

И сега вие и аз ще отидем на разходка и ще направим малки снежни човеци за нашия приятел снежен човек.


МБДОУ „Детска градина от общоразвиващ тип No3„ Солнишко “ Кукмор "

Община Кукморски на Република Татарстан

Резюме на спортните развлечения

по темата"Зимно забавление"

във втората по -млада група

Ирбулдина И. К., инструктор

по физическо възпитание

2015

Цел : да донесе на децата радостта от общуването помежду си.

Задачи:

1. Научете децата да се движат в кръг и да изпълняват движения по сигнал в игри на открито.

2. Развивайте мисленето и паметта на децата, когато назовавате зимни дейности.

3. Научете децата да сглобяват едно цяло от части.

4. Да се ​​развият фините двигателни умения на ръцете при игра с пръсти.

5. Насърчете желанието да участвате в игри.

Материал за забавление : снимки на животни (мечка, лисица, вълк, заек), плюшено мече, подробности за снежни човеци, снежни топки, атрибути за драматизация, лакомства.

Напредък на събитието:

Децата влизат в залата. Станете в кръг .

Педагог: Хайде да играем.

Очи, очи, добър ден, не сте ли мързеливи да учите?

Уши, уши .......

Чучур, чучур .......

Уста, уста …….

Бузи, бузи .........

Крака, крака ......

Дръжки, дръжки ……….

В добро настроение ли сме? Къде е? А, това е! В усмивката ни. Нека да се хванем за ръце и да предадем добро настроение един на друг. И сега, в същото добро настроение, нека се повозим на „въртележка“

1. Игра на открито „Въртележка ».

Децата стоят в кръг. На земята има въже, чиито краища са вързани.Децата идват при въжето, повдигат го от земята и, като се хващат за него с дясната (или лявата) ръка, вървят в кръг с думите:

Едва, едва, едва, едва

Въртележките се завъртяха

И тогава наоколо, наоколо

Всички бягат, бягат, бягат.

Първоначално играчите се движат бавно, а след думата „бягай“ бягат.

По команда на инструктора "Завърти!" бързо хващат въжето с другата си ръка и бягат в обратната посока. В думи:

Тишина, мълчи, не бързай

Спрете въртележката

Едно и две, едно и две

Така че играта свърши, -

движението на въртележка постепенно се забавя и спира с последните думи. Играчите поставят въжето на земята и тичат през корта. По сигнал те се втурват да седнат отново на въртележката, тоест хващат въжето с ръка и играта се възобновява. Можете да заемете места на въртележката само до третата камбана (пляскане). Закъснялият не язди въртележката.

Инструктор по физическо възпитание. - Ето как яздехме весело на въртележка. Сега, моля, заемете местата си (децата седят с възрастни.)

Момчета, кое време на годината е сега?

Деца - Зимата.

Инструктор по физическа култура: - Точно така, зима. Кажете ми, моля, как разбрахме, че е дошла зимата?

Отговори на децата.

Ще ви дам снимки и ще направя гатанки, а вие ще покажете картина с решение.

2. Загадки (животни)

Кой смуче лапа през зимата?Обича да рови в двора!

Той също обича меда.Вземете пиле - и в гората!

Може да реве силноИ тя се казва - ...(Лисица)

Как му беше името? ...(МЕЧКА)

Той води приятелство с лисица,Той ловко прескача полето,

За други ужасно зло.Като пухкава бяла топка.

Всички зъби щракнете и щракнете,Бяло през лятото, сиво през зимата.

Много страшно сиво ... (ВЪЛК)И малко вцепенен.

Кой е той? Познайте - ка!
Е, разбира се - ... (ЗАЙКА)

Браво момчета.

Сега ще си спомним играта „Малкото бяло зайче седи“

Малкото бяло зайче седиИ мърда уши.Като това, като оноваТой мърда уши.Децата движат ръцете си, вдигайки ги към главата си.Зайчето е студено да седиНеобходимо е да се затоплят лапите.Пляскане, пляскане, пляскане, пляскане,Необходимо е да се затоплят лапите.От думата „пляскане“ до края на фразата децата пляскат с ръце.Зайчето е студено да стоиТрябва да скоча зайчето,Скок-скок, скок-скок,Зайчето трябва да скочи.От думите „скок-скок“ до края на фразата децата подскачат на двата крака на място.Някой (или мечка) изплаши зайчето,Бъни скочи ... и препусна в галоп.Учителят показва играчката мечка - и децата бягат по местата си.Забавление за зайчетата на поляната.

Инструктор по физическо възпитание: - Ако е паднал сняг, духа студен вятър, значи е дошъл (зима) ... Какви игри можете да играете през зимата?

(ски, игра на снежни топки, изграждане на снежни човеци)

3. Игра „Съберете снежен човек“ от части.

Пръстова гимнастика

Едно две три четири,Свийте пръстите си.
Ти и аз направихме снежна топка.
Правят снежна топка.
Кръгла, здрава, много гладка.
Покажете кръг, стиснете дланите им, погалете

едната длан с другата.
И никак не е сладко.
Заплашвайте с пръст

Игра „Кой ще събере най -много снежни топки“ (родители и деца)

Дихателна гимнастика: "Затопляне на ръцете" (вдишайте през носа и издухайте охладените си ръце, издишайте плавно през устата, сякаш затопляте ръцете си).

Инструктор по физическо възпитание: - Това са добрите момчета, които изградихме и снежен човек и събрани снежни топки.

Харесвате ли приказки и какви руски народни приказки знаете? (децата изброяват имената на приказките) и след това се появява Колобок

Колобок: Какво говориш за мен и какво правиш?

Деца: - Физическо възпитание и запомнени руски народни приказки.

Инструктор по физическо възпитание: - Какво донесе на децата, Колобок?

Натруфен човек. Донесох бисквитки от баба и дядо, за да почерпя всички.

-Да кажем благодаря на Колобок, време е за него и нека никога повече да не бяга от дядо и баба.

Натруфен човек дава кутията с бисквитки, сбогува се и си тръгва.

Инструктор по физическо възпитание: - Значи нашето забавление свърши.

Резюме на урока за развитието на речта във втората младша група

"Зимно забавление"

Цел.

1. Упражнявайте децата в диалогична реч, преподавайте съставянето на миниатюрни истории от изречения въз основа на идеите на децата.

2. Да се ​​научат децата да отгатват загадки, да изпълняват творческата задача на учителя.

3. Продължете да се научавате да подчертавате звуци в дума, избирайте думи за даден звук.

4. Да развие у децата чувство за ритъм, способността да се движи в ритъма на поетичните редове.

5. Развивайте творческото въображение на децата.

6. Да възпитаваме любов към родната природа, към руската зима.

Развиваща се среда:картини, изобразяващи зимен пейзаж, зимни забавления: момче кара ски, момиче кара кънки, деца правят снежен човек, деца играят снежни топки.

Ход на урока

Възпитател: Каня децата да разгледат картина със зимен пейзаж, да отговорят на въпросите:

Педагог: - Кое време на годината е на снимката?

На какво основание предположихте, че е зима?

(Деца - Снег).

Какъв сняг?

(Деца - бели, пухкави, лъскави, студени, сребърни).

Назовете снежно привързано. (Деца - Снежна топка).

Какво наричаме природен феномен, когато вали сняг? (Деца- снеговалеж).

И ако снегът покрие огромна купчина. Как да го наречем? (Деца - снежна преспа).

И когато снегът падне и вятърът духа, как трябва да наречете това явление? (Деца - виелица, виелица).

Какво се случва със снега през зимата? (Деца- Пада, върти се, лети, пърха, излива, топи се).

Какъв празник се случва през зимата? (Деца - Нова година).

Харесва ли ви този празник? Как? (Деца- идват приказни герои, Дядо Коледа и Снежанка носят подаръци, обличат красиви костюми и т.н.)

Защо иначе обичаш зимата?

(Децата започват да фантазират какво да правят през зимата, въпреки сланата и студа и в резултат се оказва, че зимата е най -интересната и забавна от всички сезони.

Каня децата да разгледат снимките:

- "момчето кара ски";

- "момичето се пързаля";

- „децата правят снежен човек“;

- „децата играят снежни топки“

- „децата карат надолу по хълма“

Примерни въпроси:

Кого виждаме на снимката?

Какво прави този герой?

Кога можете да карате кънки, да карате ски, да правите снежен човек, да играете снежни топки, да карате пързалка?

Какво носят децата? Защо не можете да се обличате много топло, когато карате кънки или ски?

Каня децата да съчинят разкази за всяка от картините.

Примерна история

Картината показва момче. Той кара ски. Най-доброто нещо

правете го през зимата, когато има слана и пухкав сняг. Момчето е облечено в леко яке и плетена шапка. Ако трябваше да носи кожено палто, щеше да е много горещо и също така да се чувства неприятно.

Физическо възпитание.

"Зимно забавление".

Слагаме ски

(Децата следват едно друго)

И нека да се поразходим.

(Имитиране на движенията на скиори)

Вижте как са

Можете да бързате бързо.

Ледена шейна

(Сдвояване)

Те бързат сами.

(Едно дете стои отпред, другото отзад.)

Предстои голяма снежна преспа -

(Те се хващат за ръце и тичат един след друг.)

Бан! - шейната се заби.

(Спрете и клякайте)

Педагог:И сега ще решаваме загадки с вас:

Бялото одеяло не се прави ръчно.

Не е тъкан или изрязан,

Падна от небето на земята. (Сняг)

Без дъски, без брадви

Мостът е готов през реката.

Мостът е като синьо стъкло

Хлъзгаво, забавно, леко. (Лед)

За да не замръзне, пет момчета

Седят в плетена печка. (Пръсти в ръкавица)

Идвам с подаръци

Аз грея с ярки светлини

Умен, забавен,

В навечерието на Нова година аз отговарям!

Нека бъде като таралеж, бодлив

Но за момчетата аз съм най -добрият! (Коледна елха)

Всяка вечер отивам

Начертайте кръгове върху лед

Не с моливи

И лъскава ... (Кънки)

Децата излязоха на разходка.

Децата започнаха да търкалят снега.

Въглища, моркови, буци -

Всичко стана ... (Снежен човек)

Игра с пръсти "Извайвай зайче"

Направихме снежна топка

(Имитация на движение)

Ушите направиха шоу по -късно

(Покажи ушите)

И просто вместо очи

(С докосване на показалеца)

При нас бяха намерени въглища

(ъгълчета на очите)

Зайчето излезе като живо!

(Стиснете ръцете си към гърдите, ръцете надолу)

Той има опашка и глава!

(Покажете опашката, след това двете ръце

сложи си главата)

Не дърпайте мустаците -

(Разклатете пръста си)

От слама са!

Дълга, лъскава

(Разперете ръцете си от носа си отстрани)

Точно истинско!

(Поклати глава)

Педагог: Момчета, слушайте думите: сняг, сняг, сняг, сняг. Какъв звук се чува в тези думи? Какви други думи има със звук С? (Снежанка, ледена висунка, шейна, снегир, синигер.) Звукът с е в думата гора. Гора, гора ... ной, гора ... добре, гора ... ник, старец-гора ... овце.

Обобщение на урока: Момчета, кажете ми за какво говорихме днес.

(Деца - за зимата, зимни забавления - каране на ски, игра на снежни топки, пързаляне, правене на снежен човек. Отгатваха загадки, правеха мини -истории.)