Калейдоскоп Преподаване на четене Готвене

Практически материал. Резюме на урок за емоционалното развитие на децата от по-голямата група в предучилищна възраст Класове по емоционално развитие

Общинска предучилищна образователна бюджетна институция Детски център за детска градина "Лайка" от. Общински район Михайловка Уфийска област на Република Башкортостан

Изготвено и проведено от учителя - психолог Б. Р. Киреева.

Цел:

  • консолидиране на знанията на децата за основните човешки емоции (радост, тъга, страх, изненада, гняв).

Задачи:

  1. насърчаване на осъзнаването, разбирането на емоциите;
  2. повишаване на стабилността на емоционалните състояния;
  3. помагат за изграждане на самочувствие, развиват самосъзнание;
  4. помогнете на детето да реагира на съществуващите негативни емоции (страх, гняв и т.н.)които възпрепятстват пълното му личностно развитие;
  5. за обогатяване на емоционалната сфера на детето.

Етапи на урока:

  1. Ритуал за добре дошли.
  2. Основното съдържание на урока е набор от психотехнически упражнения и техники, насочени към решаване на проблемите на този урок (игрова терапия, групова дискусия.)
  3. Отражение на урока - оценка на урока.
  4. Ритуал за сбогуване.

Продължителност на урока: 25 минути.

Възраст на участниците: Старша предучилищна възраст.

Оборудване: снимки на гноми с различни емоции; касетофон, аудио запис на музика, слънце с щипки, пиктограми, изобразяващи емоции, Сух дъжд , кутия с шоколадови бонбони

Предварителна работа:

  • запознаване с основни емоции: страх, радост, изненада, гняв.
  • слушане на музика.
  • провеждане на психологически игри и упражнения.

Ход на урока:

Поздрави: Здравейте момчета. Радвам се да те видя. Нека се поздравим:

Здравей слънце (децата вдигат ръце нагоре)

Здравейте (сочейки себе си)

Здравейте всички мои приятели! (прегърнете съседите отдясно и отляво за раменете)

Нестандартна игра с щипки за дрехи Днес ние сме посрещнати в групата от слънцето, което е решило да ви раздаде своите лъчи, за да разберете с какво настроение сте дошли в детската градина днес. Трябва да ни кажете как се казвате, какво е вашето настроение. Продължете изреченията: Казвам се ... Днес съм в ... настроение, защото ...

(щипки се раздават на деца, слънцето се прекарва в кръг и се поставя щипка (лъч) детето говори за настроението си.)

Вижте колко лъчи има слънцето и всеки лъч с различно чувство и настроение, имаме лъчи, които са едновременно радостни и тъжни. И затова, за да развеселим всички, ще си поиграем "Слънчев лъч"

Игра "Слънчева светлина" Слънчевият лъч погледна в очите ти. Затворете ги. Той изтича по-нататък по лицето. Внимателно го погладете с длани: по челото, по носа, но по устата, по бузите, по брадичката. Поглаждайте внимателно, за да не отплашите слънчевия лъч, главата, шията, корема, ръцете, краката. Качи се по корем, поглади го. Рей не е пакостлив човек - той просто те обича и гали, а ти го галиш и се сприятеляваш с него.

Глоба! Сприятелихме се със слънчевия лъч, поемете дълбоко въздух и се усмихнете един на друг. Страхотно е, че се запознахме!

Главна част:

Днес приказни гноми ни дойдоха на гости от страната на емоциите

Те ще ни помогнат да запомним емоциите, за които говорихме в предишните ни уроци.

  • Познайте, деца, момичета и момчета, каква емоция ще ви покажа сега?

(звучи радостна музика. Учителят-психолог показва снимка на гном с емоция на радост. Отговори на децата)

Нашият гном ни донесе пиктограми с различни емоции и иска да проверим дали знаете всички емоции. (на децата се дават пиктограми с емоции радост, тъга, страх, гняв, изненада) Сега назовете гнома вашата емоция, която е изобразена на пиктограмата и кажете на гнома, когато почувствате това чувство. Например: Имам радост „Радвам се, когато никой не е болен“ .

  • Вижте гнома. Дай ми емоция ... (звучи тъжна музика. Учителят-психолог показва снимка на гном с емоция на тъга. Отговори на деца.)

Какво мислите, че можеше да му се случи, защо е тъжен?

  • Още един гном идва при нас. Вижте, какъв е той? (звучи страшна музика. Учителят-психолог показва гнома с емоцията на страх. Отговори на децата.)

Упражнение "Страхът има големи очи" .

Педагог-психолог: Сега да си поиграем със страха. Представете си, че имате голям, огромен страх. (Децата разперват ръце широко встрани)... Всеки, който се страхува, има големи очи от страх. (Изобразете големи кръгли очи с ръце)... Но сега страхът намалява. (Децата движат ръцете си)... И след това изчезва напълно. (Те вдигат рамене и невярващо вдигат ръце)... Погледнете се и се уверете, че никой друг няма големи очи и следователно никой от вас не се страхува от нищо, тъй като страхът е изчезнал. Усмихвайте се един на друг.

Браво момчета, справили сте се със страха си.

  • Вижте този гном. Дай ми емоция ... (Звучи ядосана музика. Учителят-психолог показва снимка на гном с емоция на гняв. Отговори на деца.)

Знаете ли, този гном ми каза за какво много се ядоса. Оказва се, че никой в \u200b\u200bмагическа земя не е искал да му разказва приказки и затова е толкова ядосан. Нека му разкажем приказка. (децата са съгласни)

Сега ще разкажа приказка, а вие ще изобразите героите на приказка, след като чуете думите "като този" .

Има една прекрасна планета, наречена Земя. Той е голям и кръгъл. На него има много гори, морета, реки. И на него живеят хора, животни, птици, насекоми. И така, на тази планета има огромна ярко зелена поляна. Над тази поляна небето често е синьо. Птиците летят в небето. Слънцето затопля тази поляна с топлите си лъчи.

Един ден, посред бял ден, изведнъж на тази поляна се появи град. Откъде дойде? Може би някой знае, но аз не знам. Всичко в този град беше необикновено. Къщите бяха в различни цветове: червено, жълто, зелено, синьо, лилаво - сякаш дъга е оставила своя отпечатък върху всяка от тях, в различни форми - кръгли, квадратни и дори триъгълни. Прозорците в къщите бяха много големи, за да може много светлина да влезе в къщата. Все още имаше много врати и всички бяха отворени. Влезте, когато искате и отидете където искате.

Малки магьосници, подобни на вас, живееха в този необичаен град. И Денис върху теб, и върху теб, Ирина (и т.н.)... Магьосниците бяха много мили и приятелски настроени. Те работиха усилено и знаеха много. И ако нещо не им се получи, те знаеха, че определено ще успеят, макар и не веднага. Магьосниците обичаха да играят и да се забавляват. От време на време те чуваха веселия им смях. И те се смееха така ... (Децата лежат по гръб, люлеят крака, ръце, пляскат се по корема и се смеят силно).

Но магьосниците навремето бяха тъжни, а после бяха тъжни така ... (Децата имитират тъга.)

Понякога са искали да плачат и са си позволявали. Те плакаха така ... (Децата имитират плач.) Огромни сълзи се търкаляха по бузите им и когато паднаха на земята, се превърнаха в кристални мъниста. Звъненето от тях беше мелодично и успокояващо.

Магьосниците обичаха да измислят различни чудеса с трансформации. Когато някой се превърна в някого, те бяха изненадани по този начин (Децата широко отварят очи, отварят уста, казват "О" .)

Сега ще стигнем до тази страна. Затворете очи и наблюдавайте дъха си. Около три, отваряш очи и попадаш в магически град. Вдишване - издишване - едно, вдишване - издишване - две, вдишване - издишване - три. (Децата следват инструкциите.)

Отвори си очите. Намираме се в необичаен град. (Децата отварят очи.)

Едва стигнахме до този град, веднага се превърнахме в огромни слонове. Слонът има четири мощни крака. Ходи важно, бавно, бавно прехвърляйки телесното си тегло от единия крак на другия. Поставя крак върху цялото стъпало, сякаш бута земята. Нека се опитаме да ходим така ... (Децата плавно, бавно прехвърлят тялото от единия крак на другия, вдишват шумно, докато издишват дълго време, издавайки звук "а" .)

Слонът се приближи до строителна площадка, където малки магьосници строяха къща. Вероятно за теб и мен. Слонът е силно животно и той започна да помага на магьосниците да вдигат тежки камъни по този начин ... Той здраво сложи краката си (децата поставят краката на ширината на раменете), сгъна леко коленете си, вдигна камъка с предния десен крак и го избута със сила, отдавайки камъка (имитиращо движение)... След това вдигна камъка с предния си ляв крак и също го предаде на строителите (имитиращо движение)... Не му беше лесно и той не го скри. Дишах тежко така ... (Децата издишват дълго време "а" ) .

Но тогава слонът се провали: тежък камък падна върху крака му. Слонът повдигна натъртения си крак и изпъшка така ... "относно" ) .

Слонът беше много ядосан, тялото му се напрегна, той стисна челюсти, започна да размахва хобота си, за да звучи заплашително като тръби по този начин ... (децата дълго време имитират движения и произнасят звук "а" ) .

И тогава слонът премина през града, разклащайки въздуха с такъв рев ... (децата се движат, прехвърляйки телесното тегло от един крак на друг с рязко движение на ръцете, стиснати в юмруци, нагоре; докато издишват, спускат ръцете си надолу, издавайки звук "а" ) .

Тогава слонът видя вестник. Хвана го и започна да го мачка. Той я тъпче под краката, разкъсва я така ... (децата мачкат вестника, тъпчат, разкъсват).

Тогава слонът падна по гръб и започна да бие по земята с крака, да обръща глава и да реве така ... (децата лежат по гръб, тропат крака на пода, клатят глави, издават звук дълго време "а" ) .

Постепенно чувството на гняв започна да напуска слона, той затвори очи, изпънат на земята в цялата си височина така ... (децата лежат на пода, затварят очи, слушат текста за релаксация).

Ръцете ни почиват, краката също почиват.
Почиват, ... заспиват ... (2 пъти)
Напрежението отлетя
И цялото тяло е отпуснато (2 пъти)

Устните не са стегнати
Открехнат и топъл (2 пъти)
И нашият послушен език
Свикнал съм да съм отпуснат (2 пъти)

Дишането е лесно ... равномерно ... дълбоко ...

Скоро слонът се успокои напълно, той лежеше отпуснат. Отваряйки очи, той се оглеждаше така ... (децата отварят очи, оглеждат се).

Колко добре: слънцето се затопля, небето е синьо, тревата е зелена, водата тече в реката. И той се чувстваше напълно спокоен и комфортен. И само парченца хартия, разпръснати по земята, напомняха за гняв. Нека почистим всички остатъци "Гняв" за да не ни притеснява вече (всички премахват остатъци от вестници).

Е, време е да се приберем. Затворете очи, наблюдавайте дъха си. Към акаунта "три" отваряте очи и отново се озовавате в нашата детска група. Вдишване - издишване - едно, вдишване - издишване - две, вдишване - издишване - три. (Децата следват инструкциите.)

Символично завръщане от приказка - упражнение "Аз съм"

Децата стоят в кръг, хванати за ръце, тропат с крака, повтаряйки при издишване: "Аз съм. Аз съм" .

Е, тук се върнахме. Хареса ли ви да бъдете слонове? Как се чувстваше слонът, когато камък падна на крака му? Как изрази това чувство? Какво направи той, докато правеше това? Забелязахте, че слонът, въпреки че беше ядосан, не обиди или обиди никого. Слонът е мирно животно. И ако изведнъж ви дойде чувство на гняв, гняв, не забравяйте слона.

  • Вижте гнома, дефинирайте емоцията ... (Звучи необичайна музика. Учителят-психолог показва гнома с емоцията на изненада. Отговори на децата.)

Точно така, това е изненада! Ще ви кажа защо приказният гном беше изненадан, може би и вие ще бъдете изненадани.

1. Игра - релаксация "Сух дъжд" .

Слушайте какви звуци? Този дъжд вдига шум. Хайде да видим (аудио запис - Шопен "Дъждовен валс" ) .

До нас долетя дъждовен облак, но дъждът не е прост, а вълшебен (разноцветни сатенени панделки на чадъра)... Погалете го.

Нашият дъжд е пъстър, сух, топъл, весел, мил, нежен, нежен. Дъждът ни радва, успокоява. Можете да танцувате малко под музиката.

Дъжд, дъжд, приятелю, ти се разливаш на поляната,

Ръце и лице, вие танцувате без мързел, първо, пролет.

Толкова е хубаво да ходиш под дъжда си.

Нашият вълшебен дъжд сякаш отмива всички преживявания, страхове, умора и ни зарежда със здраве и пролетно настроение.

Отражение на урока

  • Нека си спомним какви емоции живеят в една приказна страна?

Коя игра ви се стори най-интересна?

  • Какво е вашето настроение сега?

(Децата си спомнят).

Ритуал за сбогуване.

Срещата ни с приказни гноми приключи.

Те ни дават инструкции за раздяла:

Бъдете мили, без капризи

И те ви правят изненади. Гномите също ни дойдоха на гости, не с празни ръце, а с изненада (Показвам на децата кутия, затворена с капак. Разклащам кутията и приканвам децата да познаят на ухо какво има.) Какво мислите, че може да бъде?

Те всъщност са бонбони. Но те не са прости. Веднага щом ги изядете, вие се превръщате в магьосници и можете да пожелаете на всички хора нещо, което ще ги зарадва. Нека помислим какво можем да пожелаем на всички хора, които живеят на земята ... (Бонбоните се раздават на децата, те изразяват своите желания).

Благодаря ти! Днес си страхотна. Довиждане.

Библиография:

  1. Програма за емоционално развитие за деца в предучилищна възраст „Изненадан съм, ядосан, уплашен, хвалещ се и щастлив Крюкова С. В., Слободяник Н. П. Практическо ръководство. - 6-то изд. - М.: Генезис, 2011. - 208 с.; тиня
  2. Ганичева И.В. Телесно ориентирани подходи към психокорективната и развиващата работа с деца (5-7 години)... - М.: Национален център за книги, 2011. - 136 с. (Психологическа служба.)

Цел: Развитие на емоционалната сфера на по-възрастните деца в предучилищна възраст.

Задачи:

Укрепване на способността за разпознаване и изразяване на емоции, емоционални състояния в мимиката.

Да се \u200b\u200bразвие саморегулация на учениците чрез слушане на музикални композиции.

Създайте комфортен психологичен микроклимат в групата, весело и радостно настроение;

да формира позитивно отношение към другите, баланс на емоциите;

да формират приятелски и равнопоставени отношения между връстници;

упражнявайте се в способността да поддържате разговор, участвайте в групов разговор.

Материал за урока:

„Вълшебна топка“;

Икони за емоции и снимки: страх, радост, гняв и др.

Магнитна дъска; Емоционални хора;

Хартия за рисуване, моливи;

Използвани технологии за уроци:

Музикален съпровод: Касетофон със спокойна музика; Аудио запис "Радост" от селекцията на Т. Д. Зинкевич-Евстигнеева; музи. Е. Григ „Шествие на джуджетата“ или „В пещерата на планинския крал“; екран, проектор.

Методологични техники: разговор, групова дискусия на различни чувства; въпроси за деца; пиктограми за емоционални състояния; Преглед; показване; обяснение; практически занимания на децата.

Предварителна работа:

- запознаване с основни емоции: страх, радост, гняв, тъга

- слушане на музика

Ход на урока:

Поздрав. „Вълшебна топка“.

Здравейте момчета! Радвам се да ви видя всички! Какво е вашето настроение сега? Как изглежда: слънце или тъмен облак?
(детски отговори)

Деца, какво е в ръцете ми? (детски отговори) Но това не е проста плетеница, а вълшебна. Предавайки "вълшебната топка", нека се поздравим.

Учителят подава кълбото конец на детето, то навива конеца на пръста си и галено призовава детето, което седи до него по име или произнася „вълшебна учтива дума“, след това подава топката на друго дете и т.н.

- Момчета, ние ще тръгнем на пътешествие с вас днес. Ще посетим „Царството на емоциите“. Жителите на това царство ни канят да го посетим и ни изпращат летящ килим. Децата седят на килима и летят под музиката. Звучи песента „По пътя на доброто“.

Какво е настроението на тази песен (весела, весела, мила, лека).

Как разбирате думите „По пътя на доброто“.

Как се почувствахте, когато слушахте тази песен? Момчета, имам карти с лица. Те се наричат \u200b\u200bпиктограми. Нека ги разгледаме. Те изобразяват хора с различни изражения на лицето. Какъв е изразът на лицето на този човек, този? (Разпределя пликове с пиктограми на всяко дете.) - Каква пиктограма ще покажете, слушайте тази песен? (шоу).

Летящият килим каца. Децата са посрещнати от герои от приказките.

Възпитател: - И сега ще си спомним героите от любимите ни приказки.
- Какви чувства изпитват героите на тези приказки?
1. Щастливи зайчета и катерици,
Момчетата и момичетата са щастливи.
Те прегръщат и целуват краката:
"Е, благодаря ти, дядо, за слънцето!" (радост)
2. Сивото врабче плаче:
- Излез, скъпа, побързай!
Нм без слънце, жалко е
Зърното не се вижда на полето! (тъга)
3. И лекарят уши краката му
И зайчето отново скача.
И с него майката на заека
И аз отидох да танцувам (радост)
4 заекът изтича
И тя изкрещя: „Ай-яй!
Зайчето ми е ударено от трамвай
И сега той е болен и куц
Моето малко зайче! " (страх)
Педагог: - Деца, сигурно се досещате за какво ще говорим в клас? (детски отговори)
- Да, ще говорим за чувства. Как разбирате този израз
"чувства"? (детски отговори)

Децата отиват на поляната.

Кого виждате на тази поляна? (Човек-радост)

А какво е настроението му?

Деца, какво е радостта? " (детски отговори)

"Радостта е, когато всички са щастливи, всички се забавляват."

"Радостта е, когато всеки има празник."

„Радостта е, когато никой не плаче.

"Радостта е, когато няма война."

"Радостта е, когато всички са здрави."

„Радостта съм аз, защото майка ми казва:„ Ти си моята радост “.

- Какво правите, когато се забавлявате? (Отговори на децата.)

Етюд "Кой как се радва" Децата застават в кръг. Учителят ги кани да изобразяват, показват без думи как се радват, когато се срещат с майка си, когато се срещат с гости на рождения си ден, когато ходят заедно с родителите си или когато отиват в зоопарка или цирка.

Изразителни движения: прегръдки, усмивки, смях, възклицания на радост.

Упражнение "Начертайте емоция"

А сега си представете, че сме художници и трябва да нарисуваме картина на тема - „Радост“. Вземете хартия и моливи и оставете всеки да нарисува радостта така, както иска.

(След това децата се приканват да седнат в кръг и да говорят за това, което са нарисували.

Педагог: Нека сега играем игра, бъдете внимателни.
Игра "Кажи обратното"
Вие сте тъжни момчета - сме смешни момчета.
Вие сте мързеливи - ние сме трудолюбиви.
Ти си зъл - ние сме добри.
Разпръснати сте - Внимателни сме.
Ти си небрежен - ние сме спретнати.
Вие сте груби - ние сме учтиви.
Ти си зъл - ние сме добри.
Възпитател: - Браво! Сега ви каня на разходка по улиците
този град. Искам да се уверя, че можете да усетите настроението на тези
хора, които ще ни срещнат по пътя

На моста децата отиват на острова. Среща ги Мъжът на тъгата.

Какво е тъгата?

Момчета, кой живее на този остров? (Човек-тъга)

Вижте това момче. Какъв израз на лицето му ... Какво се случи с устата му? Вежди? Какъв е изразът в очите? Каква е тази емоция? (детски отговори)

- Как позна? (в лицето, в очите, веждите са събрани, устните са надолу)

Момчета, вие също вероятно имате тъжно настроение? Кажи ни. (детски истории)

На острова може да живее не само човек, но и животно. И сега ви предлагам да изобразите животно.

Играта „Добро животно“. Застанете в кръг и се хванете за ръце. Сега ще проверя как можете да дишате заедно. Ще се превърнем в едно голямо, мило животно. (Започва спокойна музика.) Да чуем как диша.

Сега нека дишаме заедно. Вдишайте - всички заедно направете крачка напред. Издишайте - отстъпете назад.

Нашето животно диша много равномерно и спокойно. Сега нека си представим и послушаме как бие голямото му сърце. Почукай - направи крачка напред. Почукай - отстъпи назад.

На път « Пещерата на страха "

Стигнахме до пещерата. (Учителят включва музиката.)

Упражнение "Страшни звуци" (звучи музика. Е. Григ "Шествие на джуджетата" или "В пещерата на планинския цар")

- Познайте какви звуци чуваме? (детски отговори)

- Чуваме много звуци, някои от които са страшни. Ще слушаме звуци и ще познаем кои са плашещи, страшни и кои успокояващи или радостни. (обсъждане на деца)

Винаги ли плашеше звукът? Звукът на влака също ви звучи страшно, но ако си спомняте пътуването с влак на почивка, което беше забавно и интересно, тогава страхът преминава.

Какъв човек живее тук. (Мъж - страх)

Как позна? (детски отговори)

Игра "Не се страхувам от истории на ужасите, ще се превърна в когото искате"

Децата се разхождат в кръг, хванати за ръце и казват тези думи с хор. Когато шофьорът извика някакъв страшен персонаж (Koschei, вълк, лъв и т.н.), децата трябва бързо да се "превърнат" в него и да замръзнат. Лидерът избира най-лошия и той става шофьор и продължава играта.

Упражнение "Страхът има големи очи"

Сега, нека си поиграем със страх. Представете си, че имате голям, огромен страх. (Децата широко разперват ръце встрани). Всеки, който се страхува, има големи очи от страх. (Изобразете големи, кръгли очи с ръце.) Но сега страхът намалява. (Децата движат ръцете си.)

И тогава изчезва съвсем. (Те свиват рамене и невярващо вдигат ръце.)

Погледнете се и се уверете, че никой друг няма големи очи и следователно никой от вас не се страхува от нищо, тъй като страхът е изчезнал. Усмихвайте се един на друг.

"Планина на гнева"

Кой живее на тази планина? (Man-Anger)

Как позна?

Какво се случва с устата? Покажи! Устата е отворена, зъбите са свързани. Устата може да се извие в злия човек.

Какво се случва с веждите? Покажи! Веждите са спуснати, между тях има гънки. Носът се набръчка.

Какво се случва с очите? Покажи! Очите станаха тесни като цепки.

- Деца, в какви случаи изпитват подобни емоции? (да излезе с житейска ситуация с децата).

Упражнение "Огледало"

Децата се насърчават да изобразяват гнева пред огледалото.

Децата седят на столове в полукръг. Водещият задава въпрос, който децата трябва да стъпчат, ако искат да отговорят с „да“. Ако "не", тогава краката са на мястото си.

Ще ви кажа, когато майките се ядосват и вие можете да познаете дали говоря правилно.

Майките се ядосват, когато закъснеят за работа.

Майките се ядосват, когато ядат сладолед.

Майките се ядосват, когато им се вика.

Майките се ядосват, когато получават подаръци.

Майките се ядосват, когато закъснеят с детето си на детска градина.

Майките се ядосват, когато казват „лошо“ за майките.

Майките се ядосват, когато вземат личните си вещи, без да искат разрешение.

Майките се ядосват, когато са обичани.

Браво момчета. Познахте какви събития обича Гневът.

Упражнение „Завършете изречението“.

Помислете внимателно и завършете изречението "Радвам се, когато ..."

Ядосвам се, когато ... и т.н.

- Момчета, вижте какво представляват емоциите и какви пиктограми им съответстват. (снимки и пиктограми)

Пиктограмите са схематично представяне на емоциите.

Отражение. Разговор с деца:

И сега е време да се върнем в детската градина. Те сядат на бърз самолет.

Какво научихте в клас днес? (детски отговори)

Какво ти хареса най-много? (детски отговори)

Браво момчета! Бяхте приятелски настроени, активни, справихте се с всички задачи!

Също така много се насладих на пътуването ни. Пожелавам ви добро настроение и да си казвате само добри и мили думи.

Анастасия Пянкова
Резюме на открит урок за емоционално развитие в старшата група „В царството на емоциите“

„ВЪВ царството на емоциите»

цел: помогне старши предучилищна възраст се научават да управляват своите емоциипредотвратяване на нормалното психоемоционален благосъстояние и комуникация с връстници.

Задачи:

Създайте положително емоционален микроклимат в групата,

да активирате децата за предстоящите дейности;

Махам от себе си, събличам емоционална и мускулно напрежение, намаляват безпокойството, неувереността в себе си;

продължи развиват емоционалната сфера на детето, способността му за размисъл, фина моторика, въображение и творческа изява на предучилищна възраст;

Изградете комуникативни умения и подобрете речника на децата.

Обогатете представите на децата за мотивационна подготовка за училище;

Методологична подкрепа:

CD с музика за релакс;

Многоцветни чанти от плат,

Пиктограми, различни емоционални състояния;

Методи и техники:

релаксация;

психогимнастика;

психологически игри и упражнения;

визуални и дихателни упражнения.

Литература:

1. Кряжева Н. Л. Светът на децата емоции... Деца на 5-7 години. Ярославъл: Академия развитие, 2001.-160с.: Ил.

2. Минаева В. М. Развитието на емоциите в предучилищна възраст. Уроци... Игри. -АРКТИ, 2003.-48.

3. Маралов В. Г., Фролова Л. П. Корекция на лич предучилищно развитие... - М.: TC Sphere, 2008. - 128 с.

4. Филипова Ю. В. Комуникация. Деца на 7-10 години. - Ярославъл: Академия развитие, 2002.-144.: Ил.

5. Аз-Ти-Ние. Социалната емоционално развитие на предучилищните / Комп.: О. Л. Князева. - М.: Мозайка-Синтез, 2003.-168с.

Курс на урока:

Педагог:

2. Ритуалът за влизане. (звучи спокойна музика)

Днес отиваме в една приказна страна, наречена « Царството на емоциите» и ще ни помогне да влезем в него "Вълшебно цвете"... Децата са поканени да застанат около вълшебното цвете, за да не си пречат, да протегнат ръце над него, да затворят очи и да помолят цветето да ни пусне в приказната страна.

Поемете дълбоко въздух и издишайте напълно. Вълшебното цвете ни пренася през морето "Радост", дава ни сила, увереност. Вдишайте и издишайте отново. Всеки, който вече е усетил силата на вълшебно цвете в себе си, може отворени очи, поемете дълбоко въздух и издъхнете, изправете раменете си.

Нашето вълшебно цвете ни доведе до « Царството на емоциите» , тук ни очакват различни игри и задачи. Без да си пречат помежду си, децата се отдръпват и сядат в кръг на столове.

Вижте каква красива чанта ни оставиха жителите на приказна държава. Това е торба с настроения, той ще ни каже какво емоция, а настроението е сред жителите на приказното царства.

Педагог: Да видим какво има вътре.

емоция може да изрази)

Тази чанта не е обикновена, а със задача. един. "Мимическа гимнастика"

И сега можете да покажете настроението си с изражението на лицето си, вашето емоции?

Сега ви предлагам да практикувате своите емоция? Аз ще ти дам задачи, а ти ще ги изпълниш.

Упражнение „Ние тренираме емоция»

1. Намръщен като

есенна гръмотевична облачност;

като ядосан човек;

като зла магьосница.

2. Усмихвайте се като

котка на слънце;

като най-щастливият човек на света;

като летен слънчев ден;

като хитра лисица.

3. Ядосайте се, така че

като дете, на което е отнета любимата играчка;

като човек, който е бил ударен.

4. Страх как

заек, видял вълк;

като коте, което лае на куче;

като дете, изгубено в гората.

5. Уморете се като

татко след работа;

като човек, вдигащ тежък товар;

като мравка, носеща голяма сламка.

6. Отпуснете се като

пътешественик, изминал дълъг път;

като дете, което е работило усилено;

като уморен войн след победа.

7. Смейте се най-щастливият смях.

8. Бъдете изумени, сякаш сте видели чудо.

Педагог:

Детето го вади от вълшебната торбичка, без да гледа. Малка чанта с определен цвят. Звучи музиката, характеризираща този цвят.

Какъв цвят е торбичката? Какво според вас е настроението му? (детето, разчитайки на цвят и музика, определя кое емоция може да изрази)

2. Тази чанта също не е обикновена, той ми каза, че днес Настя седеше сама в съблекалнята. (ПЪРЗАЛКА) вижте какво е нейното настроение? (детски отговори)

Тогава Максим се приближи до нея и настроението й се промени (ПЪРЗАЛКА)

Защо мислите, че се е случило такова чудо? (Детски отговори)

Педагог:

Браво, браво! Да извадим следващата чанта.

Детето го вади от вълшебната торбичка, без да гледа. Малка чанта с определен цвят. Звучи музиката, характеризираща този цвят.

Какъв цвят е торбичката? Какво според вас е настроението му? (детето, разчитайки на цвят и музика, определя кое емоция може да изрази)

Тази чанта не е обикновена, а 3. "Подаване на торбичка"

(робот с пиктограми на радост, изненада, гняв, тъга, страх. Последователно децата изтеглят една пиктограма и задават следните въпроси)

Какво настроение е изобразено тук?

По какви признаци го познахте?

Какво ви помогна да разграничите настроенията? (изброява различни черти на лицето)

Браво, момчета, можете добре да различите настроенията, но в края на краищата ние разпознаваме настроението не само по мимиките, но и по интонацията на гласа. Нека се опитаме да кажем фразата "Маша яде каша" с различни емоции, което означава използване на подходящите изражения на лицето и интонация. (Последователно децата изчертават по една пиктограма и изпълняват задачата)

Педагог:

Браво, браво! Да извадим следващата чанта.

Детето го вади от вълшебната торбичка, без да гледа. Малка чанта с определен цвят. Звучи музиката, характеризираща този цвят.

Какъв цвят е торбичката? Какво според вас е настроението му? (детето, разчитайки на цвят и музика, определя кое емоция може да изрази)

Тази чанта не е обикновена, тази 4. Чанта с игра.

Жители « Царства на емоциите» обичат да играят игри и имат любима игра за психогимнастика "Слънцето и облакът"... които сега ще играем с вас (звуци за аудио запис).

Представете си, че седим на зелена поляна - седнете на пода.

Слънцето грее, затопля лицето ни - вдигнете главата си нагоре, затворете очи.

Слънцето залезе зад облак, стана хладно - да се свие на топка, за да се загрее.

Слънцето излезе иззад облак. Горещо - отпуснете се - размразено на слънце.

Тревата на поляната е висока - коленичете.

Нека погладим тревата, колко е мека, нежна - Завъртете горната част на тялото отляво надясно и назад. Движете се едновременно с тялото обятия: този, който върви първи - с длан нагоре, вторият - с длан надолу.

Сега нека нарисуваме слънцето - тялото е изправено. Ръцете, свити в полукръг, нарисувайте кръг във въздуха 3 пъти. Тялото се обръща надясно, ръцете повтарят едно и също движение, тялото се обръща наляво, ръцете повтарят същото движение.

Упражнение "Три настроения"

Момчета, жители царства разказаче имат различни настроения, зависи от мислите, когато мислите са чиста светлина, те се чувстват спокойни, добри, уверени. По това време настроението им е като небето, а мислите им са ясни и чисти. (светва в звездното небе).

Страхотни идеи идват на ум, жители царството се радва, настроението е изненадано - може да бъде прекрасно, радостно и мислите да станат светли, блестящи (светлините в звездното небе блестят).

Но се случва жителите да са ядосани, тъжни, обидени, да се чувстват зле - мислите стават мътни, сиви (звездното небе изгасва).

Имаме ли тъжно, лошо настроение?

Какво правим, за да преодолеем тъгата? (детски отговори)

Упражнение "Вълшебната торба с оплаквания"

Момчета, представяте ли си, тези чанти, които сте избрали за себе си, не са прости, а вълшебни. Всички ваши озлобления, гняв, капризи, лошо настроение могат да бъдат вложени в него. След това трябва да завържете плътно чантата и всичките ви отрицателни емоциите ще останат в него... Да опитаме?

И сега ние ще поставим вашите малки торбички в голяма и ние също ще го вържем, така че нашите отрицателни емоция остана там завинаги и никога повече не ни посети, нали? Нека винаги имаме само добро настроение и само позитивно емоция! Съгласни ли сте с мен? Педагог:

Е, момчетата са наши часът приключва... Хареса ви това, което направихме днес в професии? И какво точно ти хареса?

(Детски отговори)

И ви предлагам да изиграете друга прощална игра. Ти си готов?

Прощална игра:

И ето прощалната игра ...

Нас време за завършване на класа,

И ние се надяваме, че е така,

Много положителни емоции -

За всички нас, донесени!

И ти и аз, дойде ред

Играй играта "ВЕРСА".

Ще кажа думата: ВИСОКО,

И вие ще отговорите: НИСКО.

Ще кажа думата: ДЪЛГО,

И вие ще отговорите: ….

Ще кажа думата: ТАВАН,

И вие ще отговорите: ….

Ще кажа думата: ЗАГУБЕН,

И вие ще кажете: …

Ще ти кажа думата: КУРАДА,

Вие ще отговорите: ХРАБЪР.

Сега НАЧАЛО, ще кажа -

Е, вие отговаряте: …КРАЙ!

Цели:

- да формира адекватна самооценка;

- за повишаване на саморегулацията и самоконтрола.

Задачи:

- да разшири представите на децата за емоциите;

- развиват ориентация към положителна оценка на качествата на връстниците;

- за повишаване на самочувствието;

- развиват чувство за общност в групата, комуникативни умения.

Материали: аудиокасета, лист с албуми, цветни моливи, гваш, флумастери.

Уводна част

Децата, седнали в кръг, се хващат за ръце, гледат се и се усмихват благосклонно.

Педагог. Нека поговорим за настроението. Какво е твоето? С какво можете да го сравните? Настроението може да бъде различно: тъжно, весело, спокойно ... Може да се сравни с цвят, животно, нарисувано, изразено в движение. И така, Търг на идеи: Как да се справим с лошото настроение.

Децата хвърлят топка един на друг и дават идеи. Можете да слушате музика, да гледате телевизия, да лежите на дивана, да четете книга, да разглеждате снимки в нея, да вземете книжка за оцветяване, да нарисувате нещо, да гледате през прозореца, да се разхождате навън, да играете на улицата с други деца, да се обадите на приятел, да направите лице в огледалото , усмихнете се на отражението си в огледалото, кажете: "Всичко ще се оправи за мен, ще успея!" и т.н.

Главна част

Педагогг. Затворете очи. Опитайте се да си представите възрастни. Как ще изглеждате, какво ще носите. Сега отвори очите си. Нека останем в ролята на възрастни. Който се обадя, трябва да се представи като възрастен, да се разхожда из стаята като възрастен.

Децата правят.

Нека направим упражнението „Мога, мога“.

♦ Подобни мисли ми помагат: ще успея, ще се науча, ще се справя и т.н.

♦ Подобни мисли ме притесняват: лош съм, не знам как, не мога да се справя, страхувам се и т.н.

Деца, нека направим задачата „Слушайте командата“ за развитието на случайността.

Учителят показва конкретна команда, например, пляскайте с ръце над главата си и се обръщайте. След това музикалната играчка се включва, докато звучи, децата се движат свободно из игралната зала. Но когато музиката спре, всички деца трябва да спрат и да изпълнят показаната по-рано команда (опция: не показвай, а кажи определена команда).

Заключителна част

Педагог... Да застанем в кръг, да се хванем за ръце и да се усмихнем един на друг.

Децата образуват малък кръг, свивайки ръце в юмруци. След това слагат юмруци в една „колона“ („кула“) и на висок глас казват: „Сбогом на всички!“

Корекция на емоционалната сфера на по-големите деца в предучилищна възраст "Малки магьосници".


Сотина Оксана Юриевна, учител-психолог, MBDOU детска градина № 16 "Zhemchuzhinka", Sergach.
Работно описание: Материалът ще бъде полезен за психолозите от предучилищна педагогика. Урокът е насочен към намаляване на страховете и безпокойството на децата при по-големите деца в предучилищна възраст.
Цел: намаляване на страховете и безпокойството.
Задачи:
- осъзнаване на страха чрез сензорни канали;
- превод на негативния опит в положителен;
- повишаване на психическия тонус, облекчаване на мускулното напрежение;
- повишаване на самочувствието. 1. Загрейте.
Упражнение "Магьосници".
Децата застават в кръг.

Педагог-психолог: Искате ли днес да бъдете магьосници? (детски отговори)... Нашето вълшебно фенерче ще ни помогне в това. Въртим се около себе си, превръщаме се в магьосници!

В затъмнена стая децата се обръщат и докосват фенерчето в центъра на кръга.

Педагог-психолог: Момчета - сега сте магьосници и можете да правите страхотни неща! Предлагам ви да отидете в магическа страна, в която живеят меки, любезни играчки-Мнушки (антистрес играчки). Мнушекът имал нещастие - в тяхната страна се настанили страхове, които държали Мнушек в плен. Мнушки не може да се справи сам със страховете. Моите малки магьосници, вашата помощ е необходима! Готови ли сте да помогнете на малкия Мнушки? (отговори деца). За да ги спасим, трябва да намерим страхове и да ги победим.
И така, въртене, въртене в магическа земя, движение!


Психогимнастика "Цветя" (по музика).
Педагог-психолог: Вижте колко е красиво тук в страната, наоколо растат красиви, вълшебни цветя! Те спят през нощта, а през деня цъфтят. Нека се преструваме, че сме цветя. Приклеквайки, хващайте коленете с ръце - цветята спят. Но сега слънцето изгря, утрото идва, цветята се събуждат - вдигат глави, посягат към слънцето, отварят венчелистчетата си, люлеят се на вятъра. Слънцето изчезна - цветята отново заспаха. (Децата изпълняват движения в съответствие с текста. Повторете упражнението 2 пъти).

Обучение за емоции „Морето се тревожи веднъж“.

Педагог-психолог: Отиваме по-нататък, по пътя имаме морето, то също е вълшебно. Неговите вълни могат да показват различни емоции. Да си поиграем с него.
Морето се притеснява веднъж
Морето се тревожи за двама,
Морето вълни три.
Фигура на радост (тъга, страх, гняв, изненада) замръзва!

Децата изобразяват емоции с жестове и мимики.

Педагог-психолог: Браво момчета, колко сте добри в изобразяването на различни емоции!

2. Коригираща част.

Упражнение "Какво е страх?"

Децата седят в кръг.

Педагог-психолог: Моите малки магьосници, сега трябва да намерим всички страхове, за да ги победим и да помогнем на Мнушек. Какво според вас е страхът? (Отговори на деца: „когато трепериш, сърцето ти бие силно“).
Педагог-психолог: И ако страхът имаше цвят, какъв цвят би бил? (По принцип децата назовават два цвята - черен и червен).
Педагог-психолог: И ако докоснете страха, какво е това? (Отговори на деца: "Той е много студен, твърд, твърд. Той има остри шипове, можете да убодете").

Упражнение „Капан за страх“.

Педагог-психолог: И сега забавлението започва, ще хванем страхове. Помислете от какво се страхувате най-много? (Отговори на деца: вълк, паяк, Бабу Яга, дракон, тъмнина и др.)
Чудесно, намерихме това, което търсихме. Сега, моля, нарисувайте страха си. На хартия страхът ще остане в капан!

Децата рисуват своите страхове на хартия.

Педагог-психолог: Е, чертежите са готови. Искате ли да ни кажете нещо за вашата рисунка, която сте нарисували? (децата показват на всички своите рисунки, говорят за това, което е изобразено на него).

Педагог-психолог: Моите малки магьосници, искате да победите страха си? Когато преброя до три, започвате да разкъсвате рисунките си и всичко ще бъде различно: страхът ще изчезне, ще почувствате сила и доброта. Разкъсайте страха си на малки, малки парченца. Едно две три! (Децата разкъсват картини със страхове).

Упражнение "Сняг".

Педагог-психолог: Сега нека продължим нашата магия. Съберете всички парчета хартия в гърбици. Когато преброя до три, заедно хвърляме остатъците нагоре. Едно две три! (Децата хвърлят на парчета). Вижте - сняг е! Колко красиво лети! Кажете ми, момчета, можете ли да съберете рисунка със страх от тези малки късчета хартия? (-Не)... С теб успяхме да извършим истинска магия: страхът изчезна, превърна се в забавни снежинки!

3. Релаксация.

Упражнявайте се с антистрес играчки.

Педагог-психолог: Вижте и ето нашите Мнушечки, колко са радостни, спасени са! Да се \u200b\u200bсприятелим с тях, да ги успокоим, да ги погалим ... да им кажем мили, привързани думи ... да ги прегърнем ... помнете гърбовете им, много им харесва. Масажираме с пръсти, помним лапите ... ушите ... пак ще погалим играчките (децата правят упражненията: прегръщат се, прошепват им мили думи, смачкват гърбовете с пръсти, натискат с пръсти, поглаждат).

„Вълшебен сън“ (към музиката „Звуци от природата“).

Педагог-психолог:Момчета, нашият Мнушки искаше да си почине, а вие искате да се отпуснете с тях? Седнете по-удобно на столовете, затворете очи. Няма да заспите истински, ще чуете и почувствате всичко, но няма да се движите и отваряте очи, докато магическият сън не свърши. Почивай в мир.
Представете си прекрасен ден ... Красиво синьо небе над вас ... Меки слънчеви лъчи и топъл ветрец докосват очите и бузите ви ... Наблизо тече прозрачен поток ... Около вас пърхат красиви пеперуди ... птиците пеят ... Чувствате се добре, уютно и топлина ... Лесно дишане ... дори ... дълбоко ... Лежите на меката, зелена трева ... Чувствате се добре и спокойни, вече няма страхове ... заедно ги победихме и спасихме беззащитните Мнушки ... Ние сме страхотни ... ние сме силни и смели ... Пътуването ни до магическа земя завършва ... Вдишваме ... издишваме ... И сега отваряме очи ... Усмихвайте се един на друг!
Разкажете ни за чувствата си, как се чувствахте, когато си почивахте? (детски отговори).

Упражнение „Моето настроение“.
В кабинета на психолога на стената има наръчник „Mood Kitty“.

Педагог-психолог: Момчета, какъв цвят е настроението ви сега? Отидете до котката, изберете пеперуда, която ви е приятно да гледате и прикрепете пеперудата към роклята на нашата котка.

Ритуал за сбогуване.

Педагог-психолог: Момчета, вие бяхте прекрасни, смели магьосници, не се страхувахте да се изправите пред страховете и да спасите беззащитни Мнушки! Нека се сбогуваме с Мнушки (децата прегръщат антистрес играчки).Време е да се превърнем в момчета.

Обръщаме се, обръщаме се и се превръщаме в деца!
(Децата докосват фенерчето).

Упражнение "Кула".
Децата застават в кръг, слагат юмруци като кула, казват: „Всички, всички, сбогом!“