психология Истории Образование

Резюме на изчерпателен урок за развитие на деца (1,5-2 години) с майка им. Резюме на цялостен урок за развитие на деца (1,5-2 години) с майка Първият урок за развитие за деца на 2 години

Разработено от Герасимова Ирина Владимировна


Резюме на цялостен урок за развитие на деца (1,5-2 години) с мамаУрок на тема "Плюшено мече отива на рождения си ден."

цели:

1. Да формира въображаемо и пространствено мислене.

2. Развийте зрителното внимание. Продължете да изучавате основните цветове.

3. Развивайте фини и общи двигателни умения. Научете се да се движите с обичайно за всички темпо, работете в екип с мама, развийте способността да извършвате движения в определен ритъм.

4. Да се ​​формират представи "много" и "един". Научете се да намирате един и много обекти на снимката.

5. Да се ​​развият общи, ръчни и артикулационни двигателни умения, способност за извършване на действия в съответствие с текста, произнесен от учителя.

Материали и дизайн: Играчки: Плюшено мече, Кукла, клоун, Кученце, дидактическа игра „Изрежете картинки. Лото ”, големи мъниста за нанизване на връв и връзки, тесто за моделиране и форми, пъзели (за задачи, музикални инструменти (дрънкалки) и кошници.

Музикален съпровод: Е. Железнова. Музика с мама. Жирафът има петна, петна, песента "Кукла с мечка танцува прът", МУЗИКА С МАМА. ЖЕЛЕЗНОВА - "Къде са ни ръцете?"

ПЛАН

1. Поздрави

2. Развитие на речта. Историята на Миша.

4. Игра на открито "Донеси играчка"

6. Подвижен танц. Жирафът има петна.

7. Развитие фини двигателни уменияобятия. Нанизване на мъниста на връв.

9. Формиране на представителство „Един – много”. ЗЕЛЕНЧУЦИ

10. Моделиране "Бисквитки за мечката".

11. Гимнастика с пръсти... Правим бисквитки.

13. Сбогом.

Ход на урока

1. Поздрави

Учителят организира поздрава на килима. Родители и деца се хващат за ръце и казват:

Днес отново се събраха

Всички са готови за урока!

Нека се забавляваме да играем

И си помагайте!

2. Историята на Миша.

Учителят взема играчка - Мишка. „Миша дойде да ни посети. Куклата Маша, днес е рожден ден на моя приятел. Очаква ме на гости и ще се радва да ме види. Ще дойдеш ли с мен да я посетим? „Деца: „Да! "

3. Събиране на пъзели - кръгове (4 части)

Учител: „Мишка отиде на гости, върви по пътеката, среща Doggy Laika и беше напълно разстроена - искаше да даде снимки на Маша, но те се разпаднаха и се счупиха. можем ли да й помогнем, момчета? "

Деца: „Да, разбира се.” Децата сглобяват пъзели от 3 части.

Учителят: "Браво, сега да отидем по-нататък"

4. Игра на открито.

Учителят: „О, но Маша изобщо няма музикални инструменти - трябва да я донесете, но първо нека ги съберем! »Децата носят музи от обща голяма кошница. инструменти (дрънкалки, маракаси) на техните майки в кошници. (под пост забавна музика) .

5. Дидактическа игра„Изрежете снимки. Лото с букви“.

Учител: „По пътя за рождения си ден Миша си мисли:“ Какво да играем, когато всички се съберем? И аз го измислих - той също има ЛОТО." Нека се опитаме и да играем - тренирайте!. (Учителят показва и назовава картинки, деца с майки подреждат на карти)

6. Подвижен танц. Е. Железнова. Музика с мама. Жирафът има петна-петна

Децата повтарят движенията зад учителя и повтарят думите.

7. Нанизване на мъниста на връв.

Учител: „По пътя се срещаме с Клоуна (какъв рожден ден без клоун). Той искаше да подари мъниста на Маша Кукла за рождения й ден, но те се разпаднаха, ще съберем мъниста от тях. (Децата нанизват големи мъниста на дантелите, пелагът назовава цветовете на мънистата. Майките помагат за задържането на дантелата.) Ето няколко изискани мъниста за куклата на Маша.“

8. Fizminutka "Куклата с мечката танцуват на прът."

Децата повтарят движенията зад учителя.

9. Формиране на представителство „Един – много”.

Учител: „Миша реши да направи сладка плодова салата за рождения си ден! "

Какъв вид плод познавате? (отговорите на децата - ябълка, круша и др.)

Учителят показва картинка на плодове и ги назовава. Вижте колко много плодове има! Какъв цвят? И децата на снимките нямат цветни плодове, имат разноцветни плодове поотделно - картинката трябва да се сглоби. Събрани Браво.

10. Игра на открито. МУЗИКА С МАЙКА. ЖЕЛЕЗНОВА - Къде са нашите химикалки.

11. Моделиране с формички "Бисквитки за мечката".

Учителят: „Мечката най-много обича бисквитките. И Маша няма време да го подготви за празника. Нека помогнем на Маша и да направим бисквитки за нея и Мишка. (Децата разточват топка от тестото за формоване, смачкват я на торта и я притискат във формата, украсяват формовката, като притискат тестото в „щампи“.)

11. Пръстова гимнастика.

Учителят (чете текста, на последните три реда огъва пръстите си на свой ред, започвайки с малкия пръст, а на последния ред отваря дланта си, децата повтарят). Нека покажем как куклата Маша изпече бисквитки.

Кукла Маша изпече бисквитки,

Печени бисквитки,

Тя даде на всички гости:

Дадох го на зайчето, дадох го на лисичката,

Дадох го на катерицата, дадох го на мечката,

И тя прогони злия вълк.

възпитател. Нека почерпим Маша и Мишка с бисквитки. Децата хранят куклата и мечката с бисквитки.

12. Игра на хоровод „Погачка”.

Децата, заедно с учителя, се хващат за ръце и пеят „Погача“, водят хоровод.

13. Сбогом.

Децата сядат на пода в кръг с учителя и се хващат за ръце. Те рецитират стихотворение в хор, размахвайки ръце в ритъма.

Сбогом, сбогом

Елате отново при нас!

Сбогом, сбогом

Много е добре с теб!

Сбогом, сбогом

Елате отново при нас!

Сбогом, сбогом

Нека се забавляваме да играем!

Но за децата ми се получиха такива прекрасни бисквитки.

Не е необходимо да купувате скъпи образователни играчки, за да работите с детето си. Можете да използвате подръчни материали. Със сигурност това ще заинтересува детето още повече. За да развиете фините двигателни умения на ръцете си, използвайте малки и ярки предмети, които имате у дома. Това могат да бъдат, например, камъчета за аквариума, големи мъниста или копчета. Много е важно детето да играе такива игри под стриктния надзор на родителите си, защото може да погълне малък предмет.

Заниманията с деца на 1-2 години могат да бъдат разнообразни

Първо, нека детето сложи камъните в чашата, помогнете му. Тази задача може да се преподава на дете от 10 месеца. На 1,5 години започнете да учите детето си да сортира предметите по различни знаци... Например, помолете го да сложи сини копчета в една чаша, жълти копчета в друга и червени копчета в трета.

Видове и теми игри за малки деца

Ето интересни и полезни игри за дете под 2 години:

  • Матрьошка. Покажете на детето си матрьошката, разклатете я и я дрънкайте. Извадете втората кукла, повторете стъпките. След това премахнете третия. След това покажете как да сглобите матрьошки. Дайте на детето си кукла за гнездене, която да учи самостоятелно.
  • Локомотивът. Поставете блокчетата в редица с детето си и му обяснете, че това е влак. Поставете малка играчка върху всеки куб - това са пътниците. Попитайте детето коя количка, кой пътник пътува. След това го научете да издава звук на влак - ту-тууу.
  • Цветни кубчета. Поставете част от кубчетата пред детето, а останалите скрийте. Дайте блокчетата на детето един по един и ги помолете да ги съпоставят по цвят между тези, които вече стоят.
  • Познай. Скрийте малък предмет в юмрук, протегнете ръце пред себе си и помолете детето да познае в коя ръка е предметът. След това обърнете ръцете си и отворете дланите си, като обявите дали детето е познало правилно. Децата обичат тази игра на отгатване, така че можете да я повторите много пъти.

Не бързайте с детето си по време на час. Някои деца се нуждаят от по-малко време, други повече. Не забравяйте, че всички бебета са различни.

Тези материали са предназначени за родители, възпитатели, логопеди, психолози. Това е дидактическа дейност за деца. ранна възраст(от 1,5 - 3 години). Всеки урок съответства на възрастовите особености на децата от посочената възраст.

Изтегли:


Визуализация:

Дидактически урок за деца на 1,5 години.

Целта на урока: развитието на фините двигателни умения на ръцете (развитието на прецизна координация на движенията, обучение на детето да огъва и разгъва пръстите, да се противопоставя палецпочивка, напрежение и отпускане на мускулите), координация, способност за имитиране (обучаване на децата да повтарят след възрастни).

Време на урока:

Общо време: 15 минути.

  1. Прощална ритуална игра.

Дидактически материал:мека играчка мече, тава, грис, многоцветни пластмасови чаши, леген.

План на урока:

  1. Игра-ритуал "Пръстите поздравяват".
  2. Дидактическа игра „Нарисувай върху крупа“.
  3. Дидактическа игра "Преливане".
  4. Прощална ритуална игра.

Игра-ритуал "Пръстите поздравяват".

Това упражнение е начален ритуал, който създава положителен емоционален фон и настроение на детето преди да направи ключовите упражнения. В допълнение, това е гимнастика на пръстите, която допринася за развитието на малки мускули в пръстите. Урокът се провежда на масата. Детето поздравява учителя и мека играчкаМиша (с мечка) и след това показва как пръстите му могат да поздравят:

Пръстите станаха сутрин - малки момчета,

Те се зарадваха един на друг, започнаха да се поздравяват.

Здравей пръст; здравей пръст и т.н. (алтернативен контакт на палеца на детето с върховете на другите пръсти на същата ръка).

Дидактическа игра „Нарисувай върху крупа“.

Изсипете слой грис върху тава или друга подходяща повърхност. Показваме на детето как да рисува с пръст върху крупата. Ние рисуваме най-много прости рисунки- прави линии, виещи се, слънце, облак и др. Ако бебето рисува по крупата за първи път, не му предлагайте да повтори нещо или да нарисува нещо конкретно. Нека рисува и експериментира до насита.

Ако детето вече има опит в рисуването на крупата, можете да усложните задачата.

Предложете на детето: "Да начертаем пътека!" Трябва да вземете пръста му в ръката си и да го прокарате по крупата, начертавайки хоризонтална линия: „Вижте, каква пътека се оказа. Как зайче скача върху него? Скочи-скочи !!! " Разперваме пръсти и оставяме следи по масата с възглавничките на пръстите си: „Това са следите, оставени от зайчето! Хайде и пръстите ти ще подскочат като зайче!" Предлагаме на малчугана да "скача" с пръсти върху крупата като зайче.

Ако хлапето откаже да покаже и повтори нещо, ние просто рисуваме себе си и даваме възможност на детето да нарисува самостоятелно това, което иска.

За по-лесно премахване на гриса, който се натроши след рисуване, можете да играете на одеяло, което бързо се почиства в края на урока, ако го изтръскате над банята.

Дидактическа игра "Преливане".

Тази част от сесията се прави най-добре в банята. Основната цел на това упражнение е да научи бебето да налива вода от чаша в друг (по-широк) съд, както и да налива вода в чаша от чешмата. Играта насърчава развитието на координацията и двигателните умения.

Привлечете вниманието на детето към ярките пластмасови чаши (можете да вземете всякакви чаши от детски играчки или прибори, кухненски нечупливи чаши (пластмасови или железни) ще ви помогнат. Покажете му как да черпи вода от ваната или от чешмата, колко забавна е водата излята от чашата обратно в банята, накарайте детето да напълни чиста бебешка кофа, малка купа или тенджера с вода.

По време на играта се опитайте да фиксирате нови думи в съзнанието на бебето (чаша, налейте, налейте, налейте, поливайте, ако чашите са многоцветни - привлечете вниманието на детето към техните цветове). Произнасяйте думите ясно, високо, с глас, който ангажира детето.

Прощална ритуална игра.

Детето се сбогува с мечето, с учителя, прави движения с ръце, имитирайки сбогом.

Визуализация:

За да използвате визуализацията, създайте си акаунт в Google (акаунт) и влезте в него: https://accounts.google.com


Визуализация:

Дидактически урок за деца 2, 5 - 3 години.

Целта на урока: развитието на фините двигателни умения на ръцете (развитието на прецизна координация на движенията, учене на детето да огъва и разгъва пръстите, да противопоставя палеца на останалите, да напряга и отпуска мускулите), развитие на способността за подражание (обучаване на деца да се повтаря след възрастни), сензорно развитие.

Продължителност на урока: 15 минути.

  1. Игра-ритуал „Добре дошли” (2 минути);
  2. Гимнастика с пръсти "Хочете се за работа!" (1 - 2 минути);
  3. Дидактическа игра "Засади леха" (8 - 10 минути);
  4. Прощална ритуална игра (1 - 2 минути).

Дидактически материал:кръгът на слънцето и неговите лъчи,"Цветна леха" (методът на производство е описан в дидактическата игра "Засадете цветна леха"), цветя.

План на урока:

  1. Игра-ритуал "Поздрави".
  2. Прощална ритуална игра.

Игра-ритуал "Поздрави".

Урокът се провежда седейки върху мек килим. Това упражнение е начален ритуал, който създава положителен емоционален фон и настроение на детето преди да направи ключовите упражнения. Пред детето лежи кръг от слънцето, а лъчите му са отделни. Детето е поканено да каже здравей на слънцето и да прикачи към него лъчи (5 лъча), да назове всеки лъч със собственото си име (съответно кажи здравей на всеки лъч по име, например: "Здравей, лъч Ваня" и т.н. .). След като бебето свърже всички лъчи със слънцето, даде им имена и ги поздрави, детето трябва да бъде поканено да поздрави цялото слънце изцяло: "Здравей, Слънчице!"

Гимнастика с пръсти "Хочете се за работа!"

Това упражнение е гимнастика за пръсти, която допринася не само за загряване, загряване на ръката, но и развива точността на координацията на движенията, учи детето да огъва и разгъва пръстите, да противопоставя палеца на останалите, да напряга и отпуска мускулите и развива способността за подражание.

инструкции: учителят произнася поетичен текст и в същото време показва на детето определени движения с пръсти и ръка:

Хайде, братя, на работа!
Покажете своя лов(пръстите са свити в юмрук).
Болшак - цепи дърва
(разгъваме палеца).
Всички печки са за отопление
(...посочва).
Вие - да носите вода
(…средно аритметично).

Вие - да приготвите вечеря (... без име).
А вие - да миете чиниите (
...Малък пръст ).
И след това всички песни за пеене.
Пейте и танцувайте песни
За да забавляваме децата си.
(на последните три реда - завъртете ръцете с изпънати пръсти надясно и наляво).

Дидактическа игра "Засади леха".

Процес на изработка на цветна леха:

1. От плат се изрязват 2 правоъгълника с размери 25 см - 16 см и 1 правоъгълник от полиестер. Модел от подплатен полиестер се наслагва върху правоъгълник от плат и правоъгълник от плат с трети слой. Всичко е зашито, ръбовете се обработват с лента за отклонение. Цветното легло е готово.

2. Цветята се изрязват от плътна тъкан различен цвят(розово, синьо и жълто) и листа, изрежете бримка в центъра на листата и цветята и обработете краищата.

3. Зашийте многоцветни копчета на цветното легло според цвета на цветята и листата.

Правила на играта : детето се кани да засади цветя в цветната леха: да закопчае жълто цвете към жълто копче, синьо цвете към синьо копче, розово цвете към розово копче и листа към зелено копче. Детето намира и закопчава копчета с определен цвят. След това учителят проверява правилността на заданието.

Как да пленим любопитно едногодишно дете? Много майки си задават този въпрос, тъй като е доста трудно да се съчетаят дейности с бебе и домакинска работа. Освен това, след една година активност, трохите стават по-активни, но постоянството все още не е достатъчно.

Предлагаме ви списък с вълнуващи игри, които ще ви помогнат да държите детето си заето на 1-2 години и в същото време ще развие неговите двигателни умения, внимание и усещания.

Не е трудно да завладеете дете до една година, за това се нуждаете от обикновена дрънкалка, въртящ се мобилен телефон или развиваща постелка.

Но до първия кръг на юбилея децата започват активно да изследват пространството: или пълзят бързо, или правят първите си стъпки. Не е изненадващо, че сега родителите трябва да измислят нови идеи за занимания с трохи.

Нека разгледаме два варианта: съвместни игри с мама и независима дейност на бебето, когато една жена трябва да освободи малко свободно време за себе си и в същото време да зареди детето с нещо.

Предлагаме няколко интересни игри за деца от една до две години.

Какво да правим с дете на 1-2 години: съвместни игри

Най-добрият партньор за едногодишни деца е любимата му майка.

На тази възраст компанията все още не привлича връстниците на детето, тъй като нито той самият, нито други деца могат да измислят идеи за забавление.

Какви игри могат да предложат родителите на детето си?

  1. балон.Може би няма трохи в света, които не биха искали да гледат как водата се превръща в многоцветни прозрачни топки. Децата в този процес се интересуват от всичко: откъде идват мехурчетата, как могат да бъдат издухани, защо се спукват? Детето определено ще иска да създаде само сапунени мехурчета, поради което тази дейност понякога се отлага, докато разтворът в бурканчето изтече.
  2. Живопис. 12-месечно дете вече рисува с бои с пръсти с очевидно удоволствие, на две години вече може да се справи с гваш и акварел. Най-важното е да изберете безопасна боя и да създадете работно място, а след това да наблюдавате как бебето смесва бои, поставя отпечатъци от ръцете и пръстите си. Между другото, в този случай ролки от стари тапети ще бъдат полезни. Те са много по-икономични от скъпите албуми.
  3. Моделиране.Можете да извайвате от специално солено тесто или обикновен мек пластилин. Просто не купувайте ароматна пластмасова маса, защото детето определено ще иска да я опита. Покажете му най-простите упражнения: търкаляйте топка, наденица, демонстрирайте как се прави торта. Не очаквайте красиви фигури, на тази възраст децата се интересуват от изучаване на свойствата на материалите. Плюсът на тази дейност е неоспорим - активното развитие на фините двигателни умения!
  4. Ролеви игри.Едно дете на година и половина вече проявява истински интерес към ролева игра... В този момент той имитира действията на родителите си, които вижда ежедневно. Общи сюжети: хранете куклата, правете упражнения с нея, повивайте я, люлете я в количката, слагайте я в леглото. И все пак не можем без помощта на майка ми. Когато навършите три години, сюжетите на играта ще станат по-сложни, тъй като въображението ще бъде добавено към директното изживяване.
  5. Четене на книги.Едногодишните деца все още не могат да възприемат дълги произведения със сюжет, така че оставете приказките за по-късно. Една-две години е възрастта за четене на стихотворения, вицове. Обикновено класическата детска литература върви с гръм и трясък: стихове на А. Барто, К. Чуковски и др. Между другото, вземете тези произведения като основа за детски мини представления, като закупите театър с пръсти или го направите от обикновени ръкавици.
  6. Игри с "ходене".Възможностите за игра на открито са ограничени само от въображението на мама. Можете да играете с други деца на детската площадка, като вземете топката навън със себе си. Нахранете гълъбите с парче стар хляб, за да развиете двигателните умения и наблюдателността на децата. Люлете се на люлка, направете снежна жена през зимата и събирайте ярки листа през есента. През лятото списъкът с развлечения се разширява значително.
  7. Игри на открито у дома.Без тези полезни дейности е трудно да си представим обикновен ден с вашето бебе. Не можете да седнете бебе няколко часа на масата и да го чакате да нарисува, извая или събере нещо. Ако бебето ходи уверено, поиграйте с него на криеница, етикет или догонване. Ако току-що прави първите си стъпки, просто търкаляйте топката на пода или скочете на фитбола.
  8. Кубчета, кукли, пирамиди.Нека заниманията ви с вашето бебе бъдат не само забавни, но и полезни. За това не е достатъчно да купувате образователни играчки, възрастните определено трябва да се включат в игри, да научат детето да взаимодейства с предмети. За деца на възраст 1-2 години са подходящи кубчета, пирамиди, рамки за вложки, сортери, големи конструктори, музикални инструменти.
  9. Игри със зърнени храни.Вземете голяма купа с грис, сложете в нея много "тайни" и "съкровища". Това могат да бъдат малки играчки, капаци на буркани, къдрава паста. Между другото, върху палети или върху големи тъмни чинии, можете да рисувате необичайни картини с детски пръсти.
  10. балони.Невероятно забавно занимание с малки деца. На топката можете да рисувате забавни лица с флумастер. Балонът може да бъде надуван и пуснат, без да се връзва врата - радостните писъци не могат да бъдат избегнати. Малкият изследовател дълго време ще се интересува как се получава голяма и лека топка от толкова малък плат.
  11. Домакинска работа.Понякога не трябва да измисляте нови занимания за детето си, просто трябва да го оставите да ви помага с домакинската работа. Например, дайте на малкото гъба и влажна кърпа и му покажете как да избърше праха. Двегодишните вече могат да използват четка за под и да мият чинии. Поставете детето си на малък пиедестал близо до мивката, напенете върху гъба и измийте пластмасовите чинии.

Какво можете да направите, за да запазите бебето си на една или две години: самостоятелни игри

Нека направим резервация веднага, че понятието "независими игри" е доста относително, тъй като в този възрастов период детето все още не може да се занимава със себе си. И оставянето на такова малко малко дете само е опасно.

Никой обаче не ви притеснява да вземете бебето си за кратко, за да свърши домакинска работа или да си починете. Какви идеи ще харесат вашето дете?

  1. "Кутия за чудо".Трябва да поставите различни дрънкулки и малки неща в обикновена кутия. Съдържанието трябва да се актуализира редовно, а самата кутия не трябва да се държи в полезрението. Нека тя бъде изненада. Вътре в "прекрасната" кутия може да има детайли от дизайнери, малки играчки, бутилки, опаковки от витамини, тоест всичко, което въображението ви казва. Внимавайте – не слагайте малки парченца, които бебето може да погълне.
  2. Забавление с хартия.И на 12 месеца, и на две години децата се интересуват от хартиени изделия - обичат да шумолят хартия, да я късат на парчета, да я мачкат и да правят топки от нея. Най-евтиният и безопасен вариант са игрите с ролка тоалетна хартия... Но не трябва да се дават лъскави списания и вестници. Страниците на вестниците са изцапани с мастило, а блясъкът на списанията има остри ръбове, които могат да порязват малките пръсти.
  3. Чанта за дрехи.В текстилна чанта сложете неща, от които вашето бебе вече е пораснало, или дрехи, които не са сезонни. Малките модници и модници обикновено се увличат от такива игри с гардероб за 20-30 минути. Обичат да стоят пред огледалото и да пробват нещата за себе си. Между другото, по този начин можете да научите бебето как да се облича самостоятелно.
  4. Водни забавления.Не събирайте много вода в легена, подайте на бебето различни гумени играчки (патици, мечки, лодки), оставете го да играе. Много деца се радват на съвсем невинно забавление – пляскайте с длани по повърхността на водата и наблюдавайте пръските. Въпреки това, не позволявайте на вашето бебе да играе в банята без ваш надзор. По-добре е да поставите кърпа в стаята и да поставите купа с вода върху нея.
  5. Карикатури и образователни презентации.Разбира се, по-добре е да гледате анимационни филми с детето си, но ако трябва да се разсеете за 10-15 минути, можете да включите добър анимационен филм или интересна презентация. Въпреки това, не бива да се увличате по такъв метод, нищо не може да замени общуването на бебето с възрастните и взаимодействието с реални предмети.

Екатерина Андрешева

Урок по темата"Плюшено мече отива на рожден ден".

Цели:

1. Да формира въображаемо и пространствено мислене.

2. Развийте зрителното внимание... Продължете да изучавате основните цветове.

3. Развийте сефини и общи двигателни умения. Научете се да се движите с обичайно за всички темпо, работете в екип с мама, развиват способността за извършване на движения в определен ритъм.

4. Да формират представителства "много"и "един"... Научете се да намирате един и много обекти на снимката.

5. Разработете общ, ръчни и артикулационни двигателни умения, способност за извършване на действия в съответствие с текста, произнесен от учителя.

Материали и дизайн: Играчки: Плюшено мече, Кукла, клоун, Куче, дидактическа игра „Изрежете снимки. тото", големи мъниста за нанизване на връв и връзки, тесто за моделиране и формички, пъзели (за задания, музикални инструменти (дрънкалки)и кошници.

Музикален съпровод: Е. Железнова. Музика с мама... Жирафът има петна-петна, Song , МУЗИКА С МАМА... ЖЕЛЕЗНОВА - — Къде са нашите химикалки?

1. Поздрави

2. Развитие на речта... Историята на Миша.

3. Събиране на пъзели – кръгове (4 части)

4. Игра на открито "Донеси играчка"

5. Дидактическа игра .

6. Подвижен танц. Жирафът има петна.

7. Развитиефини двигателни умения на ръцете. Нанизване на мъниста на връв.

8. Физически минути "Куклата и мечката танцуват на прът".

"Един - много"... ЗЕЛЕНЧУЦИ

10. Моделиране "Бисквитки за мечка".

11. Пръстова гимнастика. Правим бисквитки.

12. Игра на хоровод "погача".

13. Сбогом.

Ход на урока

1. Поздрави

Учителят организира поздрава на килима. Родители и деца се хващат за ръце и произнасям:

Днес отново се събраха

Всички до готов за клас!

Нека се забавляваме да играем

И си помагайте!

2. Историята на Миша.

Учителят взема играчка - Мишка. „Миша дойде да ни посети. Куклата Маша, днес е рожден ден на моя приятел. Очаква ме на гости и ще се радва да ме види. Вие отивампосети я с мен?" деца: — Да!

3. Събиране на пъзели – кръгове (4 части)

възпитател: „Мишка отиде на гости, върви по пътеката, среща Doggy Laika, но беше напълно разстроена - искаше да даде снимки на Маша, но те се разпаднаха и се счупиха. можем ли да й помогнем, момчета?"

деца: "Разбира се"Децата събират пъзели в 3 части.

възпитател: "Браво, сега да продължим"

4. Игра на открито.

възпитател: "О, ама Маша изобщо няма музикални инструменти - трябва да я донесеш, но първо ще ги съберем!" Децата носят музи от обща голяма кошница. инструменти (дрънкалки, маракаси)на майките им в кошници. (на бърза весела музика).

5. Дидактическа игра „Изрежете снимки. Лото с букви ".

възпитател: „По пътя за рождения ден на Миша мисли: „На какво да играем, когато се съберем? И аз го измислих - той също има ЛОТО." Нека се опитаме и да играем - тренирайте!. (Учителят показва и назовава картинки, деца с майки подреждат на карти)

6. Подвижен танц. Е. Железнова. Музика с мама... Жирафът има петна-петна

Децата повтарят движенията зад учителя и повтарят думите.

7. Нанизване на мъниста на връв.

възпитател: „По пътя се срещаме с Клоуна (какъв рожден ден без клоун)Той искаше да подари на Маша Кукла мънисто за рождения й ден, но те се разпаднаха, ще съберем мъниста от тях. (Децата нанизват големи мъниста на дантелите, пелагът назовава цветовете на мънистата. Майките помагат за задържането на дантелата.) Ето няколко изискани мъниста за куклата на Маша.“

8. Физически минути "Куклата и мечката танцуват на прът".

Децата повтарят движенията зад учителя.

9. Формиране на представителство "Един - много".

възпитател: „Миша реши да направи сладка плодова салата за рождения си ден!“

Какъв вид плод познавате? (отговори деца - ябълка, круша и др.)

Учителят показва картинка на плодове и ги назовава. Вижте колко много плодове има! Какъв цвят? И при децана снимките плодовете не са оцветени, многоцветните плодове лежат отделно - картината трябва да се сглоби. Събрани Браво.

10. Игра на открито. МУЗИКА С МАМА... ЖЕЛЕЗНОВА - Къде са нашите химикалки.

11. Моделиране с калъпи "Бисквитки за мечка".

възпитател: „Мечката обича бисквитките най-много. И Маша няма време да го подготви за празника. Нека помогнем на Маша и да направим бисквитки за нея и Мишка. (Децата разточват топка от тестото за извайване, смачкват я на торта и я притискат във формата, украсяват скулптурата, като притискат тестото в "Разпечатки".)

11. Пръстова гимнастика.

Учителят (чете текста на последните три реда, последователно огъва пръстите на ръцете си, започвайки от малкия пръст и на последния ред отваря дланта си, децата повтарят). Нека покажем как куклата Маша изпече бисквитки.

Кукла Маша изпече бисквитки,

Печени бисквитки

Дадох на всички гости:

Дадох го на зайчето, дадох го на лисичката,

Дадох го на катерицата, дадох го на мечката,

И тя прогони злия вълк.

възпитател. Нека почерпим Маша и Мишка с бисквитки. Децата хранят куклата и мечката с бисквитки.

12. Игра на хоровод "погача".

Децата заедно с учителя се държат за ръце и пеят "погача", водят хоровод.

13. Сбогом.

Децата сядат на пода в кръг с учителя и се хващат за ръце. Те рецитират стихотворение в хор, размахвайки ръце в ритъма.

Сбогом, сбогом

Елате отново при нас!

Сбогом, сбогом

Много е добре с теб!

Сбогом, сбогом

Елате отново при нас!

Сбогом, сбогом

Нека се забавляваме да играем!

Но за децата ми се получиха такива прекрасни бисквитки.